Valsts ieņēmumu dienests (VID) šā gada pirmajos sešos mēnešos, cīnoties pret «aplokšņu» algām, panācis, ka darba ņēmēju skaits valstī pieaudzis par 4097 personām, kā arī par 1,4 miljoniem latu palielinājies valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu un par 0,9 miljoniem latu – iedzīvotāju ienākuma nodokļa apjoms. Jelgavā un rajonā reģistrētu darba ņēmēju skaits palielinājies par 80 personām, bet valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apjoms pieaudzis par 17 277 latiem.
Anna Afanasjeva
Šā gada sešos mēnešos nodokļu auditi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas pareizību veikti 302 gadījumos, līdz ar to papildus aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un soda nauda 18,5 miljonu latu apmērā. Savukārt nodokļu auditi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanas pareizību veikti 207 gadījumos, līdz ar to papildus aprēķinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un soda naudas 244 800 latu apmērā. Kopumā, kā informē VID Komunikācijas nodaļā, pirmajā pusgadā VID veicis 682 nodokļu auditus un papildus maksāšanai budžetā aprēķinājis 75 miljonus latu.
VID Zemgales reģionālās iestādes birojs informē, ka šā gada pirmajos sešos mēnešos 261 nodokļu maksātājam, kas reģistrēts Jelgavas nodaļā, VID reģionālā iestāde lūgusi paskaidrojumus, jo pārbaužu rezultātā konstatēti «aplokšņu» algas riski. Pārrunu rezultātā Jelgavā un rajonā darba ņēmēju skaits palielinājies par 73 cilvēkiem. Ar 12 uzņēmumiem veiktas pārrunas par «aplokšņu» algām. To rezultātā darba ņēmēju skaits pieaudzis par septiņiem cilvēkiem. Septiņām fiziskām personām, kuras veic nereģistrētu saimniecisko darbību, nosūtīti uzaicinājumi reģistrēties kā nodokļu maksātājiem. Cīņā pret algu izmaksām «aploksnēs» kopumā Jelgavā un rajonā reģistrētu darba ņēmēju skaits palielinājies par 80, bet valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pieaugušas par 17 277 latiem.
VID uzsver, ka viens no bargākajiem nodokļu kontroles veidiem cīņā ar algu izmaksām «aploksnēs» ir nodokļu audits. Auditos VID var aprēķināt pēdējo trīs gadu laikā nepareizi aprēķināto nodokļu summu, kā arī soda naudu.
Kontrolējot darba devējus, VID šogad veicis 4508 darba devēju tematiskās pārbaudes, no kurām 1937 gadījumos konstatēti pārkāpumi. Vairākumā gadījumu – 1091 pārbaudē – konstatēti darbu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi, 617 pārbaudēs konstatēts, ka nepareizi aprēķināti un maksāti nodokļi no darbinieku algām, 388 gadījumos konstatēti pārkāpumi darba laika uzskaitē, 186 pārbaudēs konstatēts, ka nav noslēgti darba līgumi ar 611 darba ņēmējiem, kā arī atklāti citi būtiski pārkāpumi – nav iesniegtas ziņas VID par darba ņēmēju kustību, sniegtā informācija neatbilst darba devēju grāmatvedības datiem.
No minētajām darba devēju tematiskajām pārbaudēm 99 veiktas pēc informācijas saņemšanas uz VID uzticības tālruni.