Šodien Esplanādē pulcējās aptuveni 400 cilvēki, aicinot ievērot cilvēku ar īpašām vajadzībām intereses.
Pasākuma moto bija «Mēs esam», jo cilvēki ar īpašām vajadzībām uzskata, ka valdība viņus nevēlas ievērot un sadzirdēt.
Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas «Sustento» valdes priekšsēdētāja Gunta Anča atzīst, ka sabiedrības attieksme ir uzlabojusies, par ko liecina arī kuplais akcijas dalībnieku skaits. Taču uzlabojumi ir nepieciešami.
«Ar šo pasākumu mēs vēlamies apliecināt, ka mēs – Latvijas cilvēki ar invaliditāti – esam tepat līdzās, esam pelnījuši pilnīgu iekļaušanu sabiedrībā un esam līdztiesīgi valsts pilsoņi,» uzsvēra G.Anča.
Latvijas valdība, neparakstot ANO Konvenciju par cilvēku ar invaliditāti tiesībām, ir paudusi negatīvu attieksmi pret 112 000 savas valsts iedzīvotāju un palikusi vienīgā valsts Eiropā, kas to nav izdarījusi.
Kā akcentēja G.Anča, valdības vienaldzība ir daudz lielāka nekā sabiedrībai kopumā. «Kā var cilvēks ar īpašām vajadzībām izdzīvot par 50 latiem, turklāt liedzot iespēju bērniem mācīties, kas tomēr to būtu gatavi darīt. Bērniem ar invaliditāti nav nodrošināti nepieciešamie apstākļi mācību iestādēs, turklāt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nepietiek naudas, lai iegādātos medikamentus,» uzsvēra «Sustento» vadītāja.
Viņa atgādināja, ka valdība saņem Eiropas līdzekļus, lai uzlabotu iedzīvotāju labklājību, tomēr invalīdi uzlabojumus nejūt. «Mēs šo labklājību neizjūtam. Nevajadzētu no mums novērsties, mums ir nepieciešams pavisam nelielies atbalsts,» uzsvēra G.Anča.
Pasākumā cilvēki turēja plakātus «Vispirms es esmu cilvēks», «Invaliditāte nav problēma, problēma ir attieksmē», «Es vēlos mācīties».
Pasākuma rīkošanu atbalstīja Rīgas pašvaldības aģentūra «Rīgas dārzi un parki», Latvijas Sarkanais Krusts, studija «Viktorija-O», SIA «Venden» un SIA «PRO 1», kā arī tie, kuri ziedojuši ar portāla «ziedot.lv» starpniecību.
Savukārt premjera Ivara Godmaņa preses sekretārs Edgars Vaikulis jau iepriekš informējis, ka valdība nav atteikusies no pievienošanās ANO konvencijai par personu ar invaliditāti tiesībām un tas tiks darīts pēc papildu izvērtējuma saņemšanas no atbildīgajām ministrijām.
Valdība nav atteikusies no konvencijas parakstīšanas, bet gan atlikusi jautājuma izskatīšanu, jo Tieslietu ministrija norādījusi, ka pirms konvencijas parakstīšanas būtu jāveic padziļināta analīze par grozījumiem normatīvajos aktos un jāizvērtē, kā konkrētā konvencija ir savienojama ar Latvijas normatīviem.
Savukārt Ārlietu ministrija norādījusi, ka pirms parakstīšanas ir jāveic visu izdevumu aprēķini, kas saistīti ar konvencijas ieviešanu.
Ar premjera rīkojumu Labklājības ministrijai pēc konvencijas parakstīšanas būs jāsniedz izvērtējums par uzņemto saistību ietekmi uz valsts budžetu.
Jau ziņots, ka Saeima vakar pieņēma lēmumu, kas uzdod Ministru kabinetam (MK) līdz 2008.gada 1. septembrim nodrošināt ANO konvencijas «Par cilvēku ar invaliditāti tiesībām» parakstīšanu Latvijas vārdā.
Uzdots līdz 2008. gada 31. decembrim izvērtēt Latvijas normatīvo aktu atbilstību konvencijas prasībām, līdz 2009. gada 1. maijam izstrādāt rīcības plānu konvencijas ratifikācijas procesa sagatavošanai, līdz 2009. gada 1. decembrim sagatavot un iesniegt Saeimā likumprojektu «Par ANO konvenciju »Par cilvēku ar invaliditāti tiesībām»».
Konvencijas mērķis ir garantēt, lai cilvēki ar invaliditāti varētu pilnībā un vienlīdzīgi izmantot visas cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tās vispārējie pamatprincipi paredz diskriminācijas aizliegumu, integrāciju sabiedrībā, iespēju vienlīdzību, cieņu pret bērnu ar invaliditāti, spēju attīstību un citus principus.
Valdībai ANO konvencija «Par cilvēku ar invaliditāti tiesībām» jāparaksta līdz šī gada 1. septembrim.
Konvencija parakstīšanai tika atvērta 2007. gada 30. martā. Šobrīd konvenciju parakstījušas 127 valstis, tostarp visas ES dalībvalstis, izņemot Latviju. Konvenciju ratificējušas 27 valstis, bet tās fakultatīvo protokolu ir parakstījusi 71 valsts, savukārt ratificējušas 16 valstis. Saskaņā ar konvencijā noteikto tā stājas spēkā 30.dienā pēc tam, kad konvenciju ir ratificējušas 20 valstis. Patlaban tas ir noticis, un konvencija ir stājusies spēkā šī gada 3. maijā.
ww.leta.lv