Deju studija «Benefice» 9. maijā pulksten 18 un 20 Jelgavas kultūras namā ielūdz uz neierastu laikmetīgās dejas izrādi «GORODKI. Veltījums Sibīrijas bērniem.» «Tas ir stāsts caur deju, mūziku, atmiņām par izsūtījumu un Sibīriju. Par daudziem tūkstošiem cilvēku, kuri to piedzīvoja. Par brūci, kas joprojām nav sadzijusi. Par izsūtīto bērnu un jauniešu piedzīvoto tālumā. Par bēdām, sāpēm, badu, draudzību, mīlestību, ilgām un atgriešanos,» saka deju studijas «Benefice» vadītāja un koncerta autore Annika Andersone.
A.Andersone atzīst, ka iemesli, kāpēc tapusi šāda neierasta izrāde, ir vairāki. Viens no tiem – personīgi ģimenē piedzīvotais, jo arī viņas vecmāmiņa, kurai šobrīd ir 85 gadi, ir bijusi izsūtījumā, bet laimīgi atgriezusies Latvijā. «Ikreiz, kad ģimenē sanākam kopā, vecmāmiņa dalās ar kādu no savām atmiņām un piedzīvoto svešumā. Agrāk mani tas īpaši neinteresēja, bet pirms kādiem pieciem gadiem sāku aizrautīgi klausīties viņas stāstītajā, pārdzīvotajā un arī pati ar interesi uzdevu jautājumus. Tad kopā ar kolēģiem Jelgavas kultūras namā noskatījos filmu «Melānijas hronika», kas stāsta par 1941. gada deportācijām. Tā mani aizķēra līdz sirds dziļumiem. Noskatījos vēl lietuviešu veidoto filmu «Ekskursante», izlasīju vairākas grāmatas par šo tēmu un jutu, kas esmu nobriedusi radīt kaut ko nopietnu. Pagrūdienu tam deva arī tas, ka šobrīd «Benefices» vecākās grupas dejotāji ir ļoti spēcīgi un var pacelt ko tādu,» stāsta A.Andersone, piebilstot, ka, pirms iesaistījusi dejotājus idejas realizēšanā, aicinājusi arī jauniešus noskatīties filmu «Ekskursante» un kopā to analizējuši.
A.Andersone uzsver, ka šī izrāde nav par vēsturiskiem faktiem, bet gan emocijām, ko cilvēki pārdzīvojuši svešumā. «Mums netipiski ir tas, ka izrādē piedalās tikai 36 dejotāji, un viņi visu laiku ir uz skatuves,» stāsta studijas vadītāja. Viņa atklāj, ka pirms izrādes jaunieši izpildījuši arī kādu mājas uzdevumu – viņiem katram bija jānointervē cilvēks, kurš bijis izsūtījumā un atgriezies Latvijā. «Tas ļoti izmainīja jauniešu priekšstatu. Viņi bija šokā par to, kā kaut kas tāds vispār ir iespējams, par cilvēku piedzīvoto un pārdzīvoto,» atzīst A.Andersone, piebilstot, ka caur laikmetīgo deju un klasisko mūziku jaunieši stāstīs par notikumiem, kas atstāja neizdzēšamas pēdas Latvijas vēsturē un cilvēku likteņos, sākot no izsūtīšanas brīža līdz atgriešanās dienai Latvijā. A.Andersone piebilst, ka dejas izrāde tiks papildināta ar cilvēku atmiņu stāstiem, kurus uzklausījuši «Benefices» dejotāji.
«Es ļoti gribētu, lai uz izrādi atnāk jaunieši. Lai viņi dzird un mēģina saprast šo cilvēku pārdzīvoto,» saka A.Andersone, uzsverot, ka izrāde ir nopietna, tāpēc to neiesaka skatītājiem, kuri jaunāki par desmit gadiem.
Izrādes horeogrāfiju veido Sintija Siliņa, Modris Opelts un A.Andersone, muzikālo materiālu – Uldis Timma, scenogrāfiju – Kārlis Freibergs, ideju kopā savieno – A.Andersone un Lolita Muižniece.
Biļetes uz izrādi «GORODKI. Veltījums Sibīrijas bērniem» var iegādāties deju centrā «Cukurfabrika» darba dienās no pulksten 9 līdz 21. Biļešu cena – 3 un 4 eiro.
Foto: Billijs Locs