«Esmu pārsteigta, cik daudz vērtīgas informācijas var iegūt ekspereskonsultācijā, kas ilgst desmit minūtes! Esmu iedvesmota realizēt savu biznesa ideju,» saka jelgavniece Maija Rubauska, kura šodien apmeklēja pasākumu «Biznesa pavasaris», kura mērķis bija esošajiem un topošajiem uzņēmējiem dot stimulu un jaunas idejas.
«Man šodienas pasākums bija kārtīga iedvesmas deva. Kopš studiju laikiem atceros, ko nozīmē biznesa plāns – izklāsts uz 100 lapām. Bet šodien uzzināju, ka tagad viss tas satilpst uz vienas lapas un galvenais saprast būtiskāko – ideju un produkta unikalitāti, mērķauditoriju, realizācijas kanālus un izdevumus. Tagad zinu, ar ko jāsāk,» atzīst M.Rubauska, kuras biznesa ideja ir no lietotām džinsa biksēm izgatavot jaunas.
Šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā notika bezmaksas pasākums uzņēmējiem «Biznesa pavasaris», kurā topošie un esošie uzņēmēji varēja paplašināt redzesloku par dažādām tēmām, saņemt padomus grāmatvedības un finanšu jautājumos, iepazīties ar eksperta ekonomiskajām prognozēm, kā arī praktiski apgūt digitālos rīkus.
Visspilgtākos iespaidus pasākuma apmeklētājiem raisīja biznesa ekspreskonsultācijas – desmit minūtes ilgas tikšanās laikā ideju vadības eksperte biedrības «Ideju un inovāciju institūts» valdes priekšsēdētāja Elīna Miķelsone katram interesentam sniedza padomus par to, kā attīstīt savu biznesa ideju. Piemēram, jelgavniece Santa Leine vēlētos apdrukāt kreklus pēc meitas zīmētajām un gleznotajām skicēm, bet kā ielauzties un nepazust jau esošajā plašajā piedāvājumā? «Mēs runājām gan par resursiem – kā veikt apdruku, kādi uzņēmumi to dara un kādus papildu bonusus nodrošina –, gan arī par pārdošanas kanāliem, proti, kam piedāvāt preci,» tā viņa. S.Leine interesējās arī par biznesa potenciālu lauksaimniecības jomā un arī tur ieguva vairākus biznesa idejas rakursus. Saņemti jautājumi arī par jau realizētām biznesa idejām. «Man padomā jau ir biznesa ideja un pat vairāk – šobrīd tā ir gandrīz realizēta. Esmu jau iekārtojusi un plānoju atvērt savu puķu veikalu, bet gribēju uzzināt arī eksperta viedokli – vai visu esmu darījusi pareizi un vai ir lietas, ko, iespējams, varētu uzlabot,» stāsta Luīza, secinot: eksperte apliecinājusi, ka viņa ir uz pareizā ceļa, bet devusi impulsu piedomāt par papildu «knifiem» savā veikalā, kā arī par partneru piesaisti.
Apmeklēta bija arī tikšanās ar AS «SEB banka» makroekonomikas ekspertu Daini Gašpuiti. Eksperts ieskicēja, ka Latvijas ekonomiskā situācija vienmēr būs atkarīga no globālās tirgus situācijas, tādēļ ir būtiski analizēt un laicīgi saprast tendences. Šobrīd Latvijas ekonomiskais noskaņojums ir stabils un tas turpina uzlaboties mērenā tempā. Ir gan arī vairāki izaicinājumi. Ja salīdzinām investīciju apjomu, šobrīd Latvijā tas ir zems un vēl joprojām nesasniedz pirmskrīzes līmeni. Tāpat, sekojot globālajām tendencēm arī citās valstīs, mūsu valstī vērojams samērā vājš eksporta pieaugums. Vienlaikus eksperts norāda, ka uzrāviens pēdējos gados gan noticis informācijas tehnoloģiju jomā un, ņemot vērā pasaules tendences, šajā virzienā ir jāturpina strādāt pastiprināti. D.Gašpuitis norādīja, ka nākotnē mums jādomā arī par sabiedrības novecošanos un vajadzību vairāk iesaistīt darbā ekonomiski neaktīvos iedzīvotājus, darbaspēka trūkumu un sadārdzinājumu, gan arī iespēju veicināt ekonomisko izaugsmi laikā, kad ES līdzekļu piesaiste no struktūrfondiem būs sarežģītāka nekā tas ir šobrīd.
Savukārt Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Strods interesentiem pastāstīja par digitālās ekonomikas rīkiem, ko nākotnē varēs izmantot Jelgavā. Tā ir mobilā lietotne «Jelgavas pilsēta», kurā būs pieejamas uzreiz vairākas funkcijas – varēs uzzināt pilsētas ziņas, izmantot tūrisma gidu, apskatīt laika ziņas, kā arī izmantot e-pakalpojumus. Šajā e-pakalpojuma sadaļā iedzīvotāji varēs lietot uzreiz vairākas sadaļas. Viena no tām paredz iespēju caur lietotni redzēt konkrētai mērķgrupai paredzētās uzņēmēju piedāvātās atlaides.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»