Jānis Bisenieks bija izcils mūsu novadnieks, rosīgs uzņēmējs, kultūras darbinieks, agronoms un arī mecenāts. Nu cilvēkam, kurš bijis klāt Latvijas ekonomiskās un politiskās neatkarības veidošanā, atklāta piemiņas plāksne pie biznesa centra «Zemgale».
Ligita Vaita
Mūsdienās grūti atrast cilvēku, kurš darbīgumā un gara spēkā līdzinātos J.Biseniekam, uzskata fonda dibinātāji, un tomēr astoņus gadus Jelgavā tika meklēti talantīgi jaunieši ar izcilām sekmēm, un ik gadu kādam no viņiem dota iespēja godam nest Bisenieka gara mantinieka vārdu. «Gads mums bija pārdomām, bet šogad fonda darbību nedaudz mainījām, un šogad meklējām labākās jauniešu biznesa idejas,» stāsta fonda valdes priekšsēdētājs Voldemārs Strīķis, piebilstot, ka piemiņas plāksnes atklāšana ir kā fonda darba desmitgades fināls.
«Mēs jau pirmajos fonda darbības gados spriedām un vērtējām, ka vajadzētu izveidot piemiņas zīmi izcilajam novadniekam. Diemžēl visas ar viņa līdzdalību celtās mājas Jelgavā karš nopostījis, kaut gan tādu bijis ap divdesmit,» tā V.Strīķis. Viņš teic, ka tad dzirdīgas ausis meklētas starp uzņēmējiem, un rezultātā piemiņas plāksne J.Biseniekam uzstādīta uzņēmējdarbības sirdī – pie biznesa centra «Zemgale», Pasta ielā 47.
Piemiņas plāksni veidojuši mākslinieks Edgars Grīnfelds un akmeņkalis Guntis Pandars. Tajā J.Bisenieka portrets atainots zem paša uzņēmēja nereti izmantotās devīzes «Jelgava – manu spēku avots».
Par Jāni Bisenieku:
Jānis Bisenieks (1864 – 1923) dzimis Zemgalē – Kroņvircavas pagasta «Viduszīģeļu» saimnieka ģimenē. Viņš studēja lauksaimniecību un kļuva par diplomētu agronomu. Tieši J.Bisenieks sāka izdot Lauksaimnieku kalendāru, pēc tam Lauksaimnieku kabatas kalendārus, nodibināja Jelgavas Lauksaimniecības biedrību. Pēc viņa ierosinājuma tika organizēta Lauksaimniecības, rūpniecības un amatniecības izstāde. J.Bisenieks dibinājis arī Jelgavas Lauksaimniecības skolu – Latvijā pirmo lauksaimniecības vidējās izglītības mācību iestādi latviešu valodā, kuras pēctece ir Saulaines Profesionālā vidusskola. Viņa nopelns ir arī Jelgavā ierīkotā Lauksaimniecības mašīnu un rīku noliktava un aģentūra, kā arī dzīvības un uguns apdrošināšanas aģentūra. Pavisam darbojās 17 dažādas J.Bisenieka rosinātas un vadītas biedrības: krāšanas un aizdošanas, apdrošināšanas, kuģniecības, kooperatīvu, riteņbraucēju un citas. J.Bisenieks bijis arī Jelgavas Latviešu biedrības priekšsēdētājs.
Foto: Ivars Veiliņš
Saistītās ziņas
Par labāko ideju atzīst neizlejamo burbuļu pūšamo
Jaunieši pārdod emocijas burciņā
Par godalgām cīnīsies 32 skolēnu biznesa idejas
Bisenieka fonds rīko biznesa ideju konkursu