Šodien ar svinīgu skulptūru nodošanu mazāko jelgavnieku rīcībā noslēdzies pirmais starptautiskais koka skulptūru simpozijs «Balti». Tā laikā Jelgavā pie piecām pirmsskolas izglītības iestādēm mājas sev atradušas koka skulptūras – pieci kaķi, auns, vilks, gailis, šūpuļzirdziņš un ābols. Bērni visi kā viens atzīst: «Mums patīk!»
Ritma Gaidamoviča
Mazie tūlīt pēc atklāšanas pasākuma steidza iemēģināt jaunos rotaļu «draugus». Pirmie jau šūpojušies uz četrus metrus garā šūpuļzirdziņa, vairāki jau pasēdējuši uz kāda no pieciem kaķiem, citi samīļojuši aunu vai vilku.
Aģentūras «Kultūra» direktors Mintauts Buškevics atzīst: «Eksperiments izdevies. Protams, ir lietas, kas jāpārdomā organizatoriskā ziņā, taču skaidri zinām, ka turpinājums sekos un koka skulptūras papildinās arī citu pilsētas pirmsskolas izglītības iestāžu rotaļu laukumus.»
Skulptūru atklāšanā piedalījās arī pilsētas mērs Andris Rāviņš, viņa vietnieks Aigars Rublis, Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza. Pilsētas mērs apjautājās bērniem vai patīk jaunā dāvana uz ko saņēma viennozīmīgu atbildi: «Jā!» Mērs aicināja bērnus rūpēties par skulptūrām un samīļot tās, kā arī vēlēja, lai jaunie «draugi» labi kalpo.
Gan pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi, gan pedagogi ir priecīgi par bērnudārza rotaļu laukumu papildinājumu. Audzinātājas stāsta, ka mazie kopš pagājušās nedēļas cītīgi sekojuši līdzi mākslinieku darba procesam, lai redzētu, kā top skulptūra. «No malas raugoties, skaidrs, ka pirmajās dienās viņiem nebija interesanti – cik tad ilgi skatīsies uz tiem bluķiem un to, kā lido skaidas, kamēr mēs tos mizojām, sagatavojām. Vēlāk, kad jau sāka veidoties tēli, interese bija liela. Nāca, uzdeva jautājumus. Jutu, ka viņiem tiešām patīk,» atzīst mākslinieks Gundars Kozlovskis, kurš bērnudārzā «Rotaļa» izveidojis piecus kaķus un koku, piebilstot, ka mazliet nogrēkojies. Tas tāpēc, ka iesākumā lielākais kaķis bija plānots tikai 1,20 metrus garš, bet sanāca tā, ka mazākais kaķis jau ir 1,10 metrus garš.
«Nevarējām sagaidīt, kad būs gatavs. Vienam kaķim baigi liela aste! Kādās krāsās krāsot? Nu, sarkanu, rudu, pelēku. Vispār jau var arī nekrāsot, jo, ja nokrāsos, būs ilgi jāgaida, kamēr nožūs, un nevarēs uz tiem sēdēt,» tā par kaķiem saka «Rotaļas» «Bitītes» grupas sešgadnieki Haralds un Ance.
Šodien atklāšanas pasākumā mazie «Rotaļas» audzēkņi, par godu notikumam, bija tērpušies kaķu maskās un izpildīja īpašu dziesmu par to kā kaķi uz mežu brauca pēc koka, lai izvārītu putru.
Uz kalniņa vērot naivā vilka un atjautīgā auna attiecības var bērnudārza «Zemenīte» teritorijā, kur mākslinieks Zigmunds Bielis izveidojis koka skulptūru «Vilks un auns». Kaut arī divgadnieki vēl īsti neizprot pasakas, viņi visi kā viens zina teikt, ka viņiem labāk patīk auns, kam skaisti ragi, bet ne vilks, kuram lieli zobi.
Bērnudārza «Lācītis» audzēkņi šodien tikuši pie īpaša šūpuļzirdziņa. Tas ir četrus metrus garš, un uz tā vienlaikus var šūpoties četri bērni. Tādu skulptūru mākslinieks Vitauts Tallats-Kelpšs izveidojis, iedvesmojoties no savas zirdziņu kolekcijas, kurā ir 50 eksponāti. «Viens zirdziņš no Tibetas manā kolekcijā ir tāds garš un tievs, iedomājos, ka to varētu sasaistīt ar ideju par parasto šūpuļzirdziņu,» saka mākslinieks. Iestādes četrgadnieki atzīst, ka viņiem patīk, lepni paziņojot: «To mums uztaisīja onkulis no Lietuvas.»
Bērnudārza «Sprīdītis» pagalmā arī uz ziemošanu paliks «Brīnumputns» – koka gailis, kurā iemontēti vingrošanas rīki. To veidojusi māksliniece Inese Valtere-Ūlande.
Apmēram 1,50 metrus augsta un tikai mazliet šaurāka zelta ābolīša pusīte tagad papildinājusi iestādes «Kamolītis» teritoriju. Šo skulptūru audzēkņi var izmantot kā cietoksni, aiz kura paslēpties. Lietuviešu mākslinieks Donats Mockus izvēlējies ko tādu veidot, jo atceras pasaku, kas bērnībā viņam stāstīta.
Jāpiebilst, ka katra bērnudārza audzēkņi bija sarūpējuši īpašus priekšnesumus un dāvanas māksliniekiem un arī pilsētas vadībai. I.Valtere-Ūlande saņēma īpašo «Sprīdīša» veidoto brīnumputnu no koku lapām, ābolus, bet D.Moskus, kas piepalīdzēja māksliniecei, tika kekss. Savukārt «Kamolītī» viņš saņēma īpašo ābolu. «Lācīša» bērni lietuviešu māksliniekam un pilsētas vadībai dāvināja zīmējumus lācīša formā.
Foto un video: Ivars Veiliņš