Kādi priekšmeti grimst ūdenī un kādi ne; kā uz šūpolēm panākt, lai gals, uz kura stāv četri bērni, būtu gaisā, bet gals, uz kura divi bērni, lejā; cik kāju ir Madagaskaras šņācējprusakam – savas zināšanas par to šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) apliecināja pilsētas bērnudārzu audzēkņi konkursā «Mācies eksperimentējot!». Jāteic, ka mazie jelgavnieki ir zinoši un ar visiem uzdevumiem galā tika ļoti labi. Paši bērni atzīst, ka viņiem patīk darboties ar «Miniphänomenta» eksperimentu stacijām, jo īpaši ar tām, kur ir darbošanās ar ūdeni.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavā šodien pirmo reizi Latvijā notika ZRKAC organizētais konkurss «Mācies eksperimentējot!» pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem, turpinot darbu pie tā, lai rosinātu bērnu interesi par dabaszinātnēm un tehnikas jomu, reizē veicinot radošumu un attīstot darbu komandā. Sacensībās, kur zinātne apvienota ar eksperimentiem, bērniem astoņās stacijās bija jāveic dažādi uzdevumi. Piemēram, ar gaisa plūsmu jāizdabū balons cauri logam, jāizsecina, kuri no vairākiem priekšmetiem (metāla vāciņa, dzēšgumijas, santīma, saspraudītes) līp pie magnēta un kuri ne, kuri no priekšmetiem (čiekurs, gumijas pīle, akmens, metāla piparkūku formiņas) ūdens bļodā nogrims, kuri ne. Interesanta, bet tomēr mazliet bailīga bērndārzniekiem šķita stacija, kurā notika darbošanās ar dzīviem Madagaskaras šņācējprusakiem un citiem kukaiņiem. «Nekad tādus kukaiņus nebiju redzējusi. Viņi tik lieli! Mana grupas biedrene piekrita vienu paņemt rokā, teica, ka neko nejūt, bet man gan bija mazliet bail. Bet viņi nekožot,» saka bērnudārza «Kamolītis» sešgadniece Viktorija.
Uzrunātie bērni atzina, ka viņiem patika šis konkurss, jo piedalījušies interesantos uzdevumos. Piemēram, apmeklējot slepeno istabu, bērniem iedeva līdzi baltu tīru lapu, bet, ieejot istabā, kur spīd ultravioletā gaisma, uz tās parādījās dzīvnieki. «Man patika tas eksperiments, kur balons jāpūš gaisā,» saka septiņgadīgais Kristians no «Zemenītes».
Jāpiebilst, ka daļa šo eksperimentu staciju jau ir pabijušas pilsētas bērnudārzos, kas nepārtraukti mainās ar stacijām, lai bērni iepazītu arvien jaunas un izzinātu dažādus dabas likumus. Bērnudārzu pedagogi atzīst, ka bērniem stacijas ļoti patīk un mazie jelgavnieki esot ļoti apķērīgi – ātri atrodot tām pielietojumu. Bieži nodarbojoties arī ar jaunradi, atrodot savus risinājumus, kā izmantot staciju ikdienas rotaļās. «Interese bērniem ir, un tas, protams, priecē. Tāpat bieži notiek diskusijas par to, kā katrai eksperimentu stacijai jādarbojas, un bērni visam pieiet radoši,» saka «Zemenītes» skolotāja Dace Cunska.
«Konkursi dziedāšanā un sportā bērnudārzniekiem ir ierasti, bet sacensības dabaszinātnēs notika pirmo reizi. Tāpēc interesanti paskatīties, kā katrai komandai veicas. Bērni ir ļoti aizrautīgi, zinoši un darboties griboši. Šis konkurss ir tikai secīgs turpinājums darbam pētnieciskā, zinātniskā un radošā jomā bērnudārzos,» saka Jelgavas Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste pirmsskolas izglītības jautājumos Sarmīte Joma.
Rezultātā gan uzvarēja draudzība un katra komanda saņēma jauku pārsteiguma dāvanu.
Jāpiebilst, ka trešdien, 13. maijā, skolēni un bērnudārzu audzēkņi ir gaidīti uz «Miniphänomenta» Atvērto durvju dienu ZRKAC. Nodarbību sākuma laiki – pulksten 9.15, 11, 12, 13, 14, 15 un 16. Nodarbība vienai grupai ilgst 45 minūtes.
Foto: Raitis Supe