Šodien Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā notika izstādes «No idejas līdz tērpam» atklāšanas sarīkojums, kas ir viens no Teātra dienu pasākumiem. Tas veltīts leģendārajai kostīmu māksliniecei Margai Spertālei, atzīmējot viņas 115. dzimšanas dienu. «Kostīmu māksliniekam teātrī ir milzīga loma, jo ir jāspēj pielāgoties gan izrādes tēla raksturam, gan konkrētā aktiera ķermeņa formām. Ar tērpa palīdzību tā nēsātāju var padarīt gan slaidāku, gan apaļāku. Neskatoties uz figūru, sievietei vienmēr ir jābūt skaistai,» tā Ādolfa Alunāna memoriālajā muzeja vadītāja Maija Matisa.
M.Spertāle ir strādājusi par teātra kostīmu mākslinieci Jelgavas teātrī, kā arī Dailes, Nacionālajā un Operas teātrī. Teju četrus gadu desmitus darbojoties šajā nozarē, dizainere būtiski pacēla teātra kostīmu kultūru reizē ar izrāžu māksliniecisko līmeni Latvijā. Savas dzīves laikā M.Spertāle radījusi tērpus neskaitāmām teātra, baleta un operas izrādēm un divām kinofilmām – «Rainis» un «Uz jauno krastu». M.Spertāle aizgājusi mūžībā 1986. gada. 26. maijā.
Izstādē izmantoti materiāli no Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja, kā arī Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumiem.
Izstāde veidota sadarbībā ar Jelgavas Amatu vidusskolas topošajiem tērpu stila speciālistiem, lai salīdzinātu 20. gadsimta un mūsdienu tērpu speciālistu darbu. Lauma Beļska, kura šobrīd Jelgavas Amatu vidusskolā mācās 2. kursā, savās skicēs iedvesmojusies no britu modes mākslinieka Aleksandra Makvīna: «Skolā bija projekts, kura tēma bija kāda modes dizainera tērpu atainošana mūsu skatījumā. Izvēlējos A.Makvīna darbus, jo tie man šķiet ļoti iedvesmojoši. Arī ar saviem darbiem es esmu apmierināta un lepojos. Labprāt vēlētos kādreiz pamēģināt veiksmi teātra tērpu modelēšanā.»
Jāatzīmē, ka topošā tērpu dizainere klātesošajiem prezentēja apmēram 10 minūšu ilgu stāstu par tērpu modes pirmsākumiem un tās attīstību.
Foto: Raitis Supe