Šodien, klātesot Latvijas un Somijas valstu prezidentiem Andrim Bērziņam un Sauli Nīnistem, Jelgavā atklāta «Fortum Jelgava» biokoģenerācijas stacija, kas ir lielākā un modernākā biomasas koģenerācijas stacija Latvijā.
Ilze Knusle-Jankevica
«Vislielākie ieguvēji no «Fortum» biomasas koģenerācijas stacijas ir Jelgavas pilsētas iedzīvotāji, uzņēmumi un iestādes, kas apkurei izmanto centralizēto siltumapgādi. Jaunā koģenerācijas stacija mazinās pilsētas siltumapgādes atkarību no importētā kurināmā – dabasgāzes –, tā cenu svārstībām un ļaus samazināt siltumenerģijas tarifus,» svinīgajā uzrunā norādīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, piebilstot, ka līdz ar šīs stacijas izveidi radītas arī jaunas darba vietas pilsētā un reģionā. Viņš norāda, ka Jelgava ir viena no piecām Latvijas pilsētām, kas pievienojusies Pilsētu mēru paktam un apņēmusies samazināt oglekļa dioksīda izmešu daudzumu, un ar šīs stacijas izveidi Jelgava kļūs videi draudzīgāka un zaļāka. Kā norāda «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa, jaunajā koģenerācijas stacijā par kurināmo tiks izmantota šķelda, samazinot oglekļa dioksīda izmešu daudzumu par aptuveni 44 000 tonnām gadā salīdzinājumā ar 2010. gadu.
Latvijas prezidents A.Bērziņš norādīja, ka jaunā stacija ir nozīmīga visas valsts mērogā. «Es vispirms šo projektu redzu kā zinātnes un izglītības projektu, kas veicinās jauniešu interesi par eksaktajām zinātnēm un Latvijas – Somijas studentu un mācībspēku sadarbību, turklāt ceru, ka te LLU un citu Latvijas augstskolu studentiem, kas apgūst enerģētiku, būs iespēja iegūt arī praksi, un tikai tad kā tehnisku projektu, kas ražos enerģiju,» tā prezidents, piebilstot, ka šis projekts ir būtisks solis abu valstu attiecību attīstībā. Savukārt Somijas prezidents S.Nīniste pauda gandarījumu, ka šī objekta izveidē sadarbojušies daudzi Somijas, Latvijas, Igaunijas un Vācijas uzņēmumi un ka Somijas pozitīvajai pieredzei atjaunojamo resursu enerģijas ražošanā ir pielietojums Latvijā.
Pēc svinīgajām uzrunām un lentes griešanas, amatpersonas kopā uzņēmuma teritorijā iestādīja koku – liepu –, vēlreiz akcentējot to, ka šis projekts ir videi draudzīgs.
Koģenerācijas stacijas izveidē investēti ap 50 miljoni latu (70 miljoni eiro) un ieguldītas apmēram 570 000 darba stundas. Projekta gaitā vēl zem Lielupes tika izbūvēts saistvads, kas savieno apkures sistēmas abos upes krastos. Tā kopējais garums ir 1,4 kilometri, savukārt zem Lielupes gultnes izbūvētā posma garums ir 380 metri. Kā norāda «Fortum Jelgava», tas ir pirmais šāda mēroga siltumtrases saistvads Latvijā, kas izbūvēts zem upes gultnes.
Pēc «Fortum Jelgava» aplēsēm, jaunā stacija ļaus samazināt apkures tarifu par desmit procentiem. Jau šobrīd Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā ir iesniegts siltuma gala tarifa projekts, kas paredz no oktobra samazināt maksu par apkuri – par 6,4 līdz 8,1 procentu atkarībā no dabasgāzes tirdzniecības cenas. Janvārī uzņēmums sāks izstrādāt vēl vienu siltuma tarifa projektu, kas būs bāzēts jau uz jaunās biokoģenerācijas stacijas darbību un ļaus tarifu samazināt vēl par apmēram pieciem procentiem.
Plānots, ka jau 2013./2014. gada apkures sezonā jaunā stacija nodrošinās līdz 85 procentiem no Jelgavas centralizētās siltumapgādes slodzes. Tomēr 15 – 20 procenti siltuma tiks ražoti ar dabasgāzi – lielākoties ziemas mēnešu aukstākajās «pīķa» stundās. Pēc «Fortum Jelgava» aplēsēm, gadā jaunajai stacijai būs nepieciešams tik daudz šķeldas, lai varētu saražot ar 400 megavatstundas siltuma. Uzņēmuma komunikācijas vadītāja Guntra Matisa skaidro, ka precīzu tonnāžu pateikt nav iespējams, jo kurināmais tiek mērīts pēc tā siltumspējas un, ja šķelda ir sausa, no tās var saražot vairāk siltuma, ja mitra – mazāk. «Tas nozīmē, ka vasaras periodā pie mums ierodas desmit kravas mašīnas dienā, bet ziemā – 25 – 30,» tā G.Matisa. Uzņēmums uz vietas tvertnēs var uzglabāt tādu šķeldas apjomu, kas pietiek apmēram trīs dienām. Līgumi par šķeldas piegādi 2013./2014. gada apkures sezonai jau ir noslēgti, un jaunā rūpnīca testa režīmā darbojas jau no jūnija.
Foto: Ivars Veiliņš Video: «Fortum Jelgava»