Piektdien, 6. martā, pulksten 14 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā norisināsies atceres pēcpusdiena «Kāds bagāts mūžs…», kas veltīta Ģ.Eliasa māsas Maijas Eliasas-Cielēnas 120. jubilejai. Taču jau no šodienas muzejā skatāma izstāde, kas veltīta M.Eliasai-Cielēnai.
Ritma Gaidamoviča
Muzeja direktores vietniece Marija Kaupere stāsta, ka izstāde muzejā būs skatāma līdz 8. martam un tajā skatāmi Ģ.Eliasa gleznotie māsas portreti, kā arī pašas M.Eliasas-Cielēnas mūža nogalē veidotās skulptūras un citas lietas.
M.Eliasas-Cielēnas – mākslas zinātniece dzimusi 1889. gada 6. martā Platones pagasta Zīlēnos, bet mirusi 1988. gada 9. decembrī Stokholmā. 2001. gada jūlijā kopā ar vīru Feliksu Cielēnu pārapbedīta Raiņa kapos Rīgā.
Studējusi Pēterburgā, Sorbonā, beigusi Grenobles universitāti (1912). «Latvijas mākslas vēsturē palikuši brāļa Ģederta Eliasa dažādos laika periodos gleznotie Maijas portreti, viņas sarakstītā grāmata «Viduslaiku māksla» (1924), daudzie šķirkļi «Latviešu konversācijas vārdnīcā», raksti V.Purvīša «Mākslas vēsturē», publikācijas par dažādiem mākslas vēstures jautājumiem laikrakstos Latvijā un Zviedrijā (pēc 2. pasaules kara),» stāsta M.Kaupere.
Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja krājumā ir ne vien lielākā daļa no Ģederta Eliasa gleznotajiem māsas portretiem, bet arī pašas Maijas Eliases – Cielēnas mūža nogalē veidotās skulptūras, kas arī būs skatāmas piemiņas izstādē.
Maijas Eliases – Cielēnas bagātais mūžs, kurā ir piedzīvota revolūcija, divi pasaules kari, trimda un emigrācija, studijas Krievijā un Rietumeiropā, ir starots elegancē, esot sūtņa kundzei Parīzē, un pārciestas bailes un pazemojums, dodoties savā pēdējā trimdā, ir pelnījis, lai to pieminētu un atcerētos arī viņas veikumu.