«Vēlamies aicināt arī citus domāt par pārtiku plašāk – ne vien no veselības viedokļa, bet arī par atbildību, to lietojot. Tādēļ mēs kā Ekoskolu programmas dalībnieki sarīkojām šo konferenci, aicinot savā pieredzē dalīties jomas speciālistus un projekta «Ēdam atbildīgi» dalībniekus,» stāsta Jelgavas pilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes «Lācītis» vadītājas vietniece ekokoordinatore Santa Zgrunda. Šodien «Lācītī» notika konference «Uztura paradumu veicināšana pirmsskolas vecuma bērniem».
Konferences dalībnieki – pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogi, vecāki un citi interesenti – varēja uzklausīt dažādu jomu profesionāļu viedokļus par pirmsskolas vecuma bērnu uztura paradumu veidošanu. «Bērni šodien ir atraduši no dabīgiem produktiem, tādēļ jau no divu gadu vecuma viņi ir jāsāk radināt pie dabīgām garšām. Ja bērns atsakās kaut ko ēst, jāpiedāvā vairākas reizes, līdz viņš piekrīt pagaršot, jo bērni parasti baidās no jaunā. Tāpat, piemēram, pilngraudu makaroniem var pievienot kādu dārzeni, kas bērnam garšo – jāmeklē risinājumi, ko bērni pieņem,» stāsta uztura speciāliste Kristīne Sekace. Viņa arī aicināja pedagogus aizdomāties par to, ka pirmsskolas vecumā bērniem autoritāte ir audzinātāja, tādēļ pedagogiem ir jāizvērtē, kādu informāciju viņi nodod. K.Sekace minēja piemērus, ka daudzos bērnudārzos tiek piedāvātas ļoti saldas tējas, aicinādama izvairīties no pārliekas cukura lietošanas, limonādēm un veikalā pirktām sulām. «Kāds nesen veikts pētījums liecina, ka, katru dienu izdzerot glāzi saldināta dzēriena, gada laikā mēs uzņemam papildu 18 kilogramus cukura,» tā uztura speciāliste.
Savukārt LLU pētniece un lektore Ilga Gedrovica pauda zinātnisku skatījumu uz pārtikas produktu ražošanas nozari. «Manuprāt, šodien patērētājiem jau šķiet pašsaprotami izvērtēt to, cik daudz produktos ir cukura, sāls un konservantu. Tāpat uztura paradumus maina arī šodienas dzīves ritms. Mēs zinātnieku grupā, piemēram, esam izstrādājuši ēdamo kafiju, ko var uzņemt līdzīgi kā šokolādi. Bet, lai cīnītos ar vides piesārņojumu, esam izstrādājuši ēdamos traukus. Arī uzņēmēji sāk aizdomāties par šodienas vajadzībām – ir pieejami mazi, ērti līdzi ņemami burkāni, hamburgeri, kuru pamatā ir šķiedrvielām bagāta maize,» norāda I.Gedrovica, uzsvērdama, ka svarīgi ir jau šodien pret pārtiku attiekties atbildīgi, jo tuvā nākotnē pasaule varētu saskarties ar vēl lielāku tās trūkumu.
«Mēs aktīvi piedalāmies ekoforumos un paši bērnudārzā domājam par atbildīgu pārtikas patēriņu, tādēļ šī konference bija labs veids, kā atsvaidzināt zināšanas un paskatīties uz šo jautājumu, piemēram, no ārsta viedokļa. Priecājamies, ka «Lācītis» pievēršas šiem jautājumiem,» stāsta Jelgavas pilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes «Zīļuks» vadītāja Inga Donova un viņas vietniece ekokoordinatore Ludmila Kudreņicka, papildinot, ka augstu vērtē arī iespēju dalīties pieredzē ar citām pirmsskolas izglītības iestādēm.
«Vēlējāmies, lai konferencē būtu pārstāvēti dažādi viedokļi, un, uzklausot tos, esam sapratuši, ka ejam pareizā virzienā. Mēs mudinām audzēkņus un viņu vecākus domāt ne vien par savu veselību, bet par planētu kopumā,» stāsta S.Zgrunda. Viņa papildina, ka bērnudārzā ļoti tiek strādāts arī pie tā, lai bērni ēstu brokastis, jo ne visi vecāki apzinās šīs ēdienreizes nozīmīgumu.
Foto: JV