Šovakar no pulksten 18 līdz pulksten 20 daudzviet Latvijā, tostarp arī Hercoga Jēkaba laukumā Jelgavā, astronomijas entuziastu pavadībā interesenti caur teleskopu varēs vērot debesis. Pēc UNESCO iniciatīvas 2009. gads visā pasaulē ir pasludināts par Starptautisko Astronomijas gadu, kam par godu visa gada garumā tiks organizēti dažādi pasākumi.
Arturs Neikšāns
Starptautiskā Astronomijas gada koordinators Latvijā Mārtiņš Gills portālam www.jelgavasvestnesis.lv atzīmē, ka šīvakara tikšanās šogad būs jau otrā reize, kad tiek organizēta kopīga lūkošanās debesīs caur teleskopu. Pirmais pasākums notika jau 4. janvārī, taču aukstuma dēļ, iespējams, arī garo brīvdienu iespaidā apmeklētāju nebija daudz.
M.Gills teic, ka debess vērojumu galvenais mērķis ir popularizēt astronomiju, kā arī atkārtot pirms 400 gadiem zinātnieka Galileo Galileja iespēto, kad cilvēks pirmoreiz pavērsa teleskopu pret debesīm, iezīmējot jaunu posmu cilvēces izpratnē par Saules sistēmu un Visumu. «Ja laika apstākļi šovakar būs labvēlīgi un nebūs pārlieku mākoņains, mums izdosies aplūkot Mēness krāterus, Venēru un citus debess objektus,» tā M.Gills. Viņš arī piebilst, ka atsevišķas planētas noteiktos gadalaikos nav apskatāmas, piemēram, Jupiteru varēsim redzēt tikai rudenī. Tāpēc publiskie debess vērojumi šogad tiks organizēti 16 reizes, no kurām astoņi tiks organizēti līdz aprīlim, bet pārējie gada otrajā pusē.
Atzīmējot Starptautisko Astronomijas gadu, Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs šogad organizē arī astronomijai un kosmosam veltītu 37. starptautiskais bērnu mākslas konkursu «LIDICE 2009», kurā labāko mākslas darbu autori izcīnīs ceļazīmi uz finālu Čehijā. Savukārt 2. – 5. aprīlī norisināsies vispasaules akcija «100 stundas ar astronomiju», kuras laikā tiks organizēti dažādi debess vērojumi, atvērto durvju dienas observatorijās, ekskursijas muzejos, kā arī 24 stundu tiešraide internetā no pasaules lielākajām observatorijām. Tiks rīkota arī astronomijas nometne, regulāri astronomu semināri, Mēness aptumsuma un meteoru novērojumi, konference «Astronomija Latvijā» un citi pasākumi.
Šī gada 22. jūlijā gaidāms ilgākais pilnais Saules aptumsums, kāds piedzīvots 21. gadsimtā. Tas ilgs sešas minūtes un 39 sekundes šaurā koridorā, kas ietver tādas valstis kā Indija, Bangladeša un Ķīna. 2009. gada novembra vidū ir sagaidāms arī spēcīgs Leonīda meteorītu lietus. Paredzams, ka tā laikā būs vērojamas līdz pat 500 krītošas zvaigznes stundā. Savukārt oktobra vidū ziemeļu puslodē Jupiters būs novērojams vakara krēslā, un tā būs lieliska iespēja apskatīt šo milzīgo planētu un tās mēnešus pat ar nelielu amatieru teleskopu.
Ar Starptautiskā Astronomijas gada ietvaros organizēto pasākumu kalendāru sīkāk var iepazīties mājaslapā www.astronomija2009.lv.