Jelgavā ieradušies studenti no dažādām pasaules valstīm, lai LLU vasaras skolā gūtu zināšanas par meža un koksnes dzīves ciklu, izzinot to no koka sēklas līdz pat augstas kvalitātes ekoloģiskiem koka produktiem.
No 8. līdz 18. jūlijam LLU Mūžizglītības centrs organizē starptautisku vasaras skolu, kurā šogad piedalās 19 studenti no Kolumbijas, Uzbekistānas, Grieķijas, Meksikas, kā arī Ķīnas un Slovākijas. «Vasaras skolā studenti paplašina savu redzesloku,» skaidro LLU Meža fakultātes profesors Uldis Spulle, norādot, ka viesu vidū ir ne tikai topošie meža inženieri, bet arī vēsturnieki un ārsti.
Kolumbiete Adriana un meksikānis Karloss ir topošie meža inženieri, kuri ar lielu interesi pēta ikvienu procesu, salīdzinot Latvijā un dzimtenē pielietotos tehniskos risinājumus. «Secināju, ka tehnika Latvijā un Meksikā nav krasi atšķirīga, tomēr mūsu valstī tā ir vecāka un līdz ar to piedāvā mazāk funkciju,» tā Karloss. Savukārt Adriana skaidro, ka Kolumbijā mežu sektors nav valsts prioritāte, tādēļ pilsētā mežu praktiski nav. «Man ir nepierasti redzēt, ka pilsēta ir tik zaļa, turklāt runāju ne tikai par kokiem un parkiem pilsētā, bet arī par mežiem piepilsētā,» tā Adriana, uzsverot, ka viņas valstī mežus tik plaši neizmanto komerciālos nolūkos, līdz ar to arī saistīto tehnoloģiju un risinājumu bāze neesot tik plaša un mūsdienīga. «Latvijā iegūstu būtiskas zināšanas – juridisko aspektu par dotācijām un iespējām Eiropas Savienībā, kā arī alternatīviem tehnoloģiju risinājumiem,» stāsta Adriana. Viņa uzsver, ka arī šķirņu daudzveidība ir pārsteidzoša, jo dzimtajā Bogotā, Kolumbijas galvaspilsētā, aug tikai tā saucamie eksotiskie koki. Jāpiebilst, ka studentus mūsu pilsētā pārsteidza arī greznā Jelgavas pils, kur viņiem notiek lekcijas.
«Varbūt šķiet dīvaini, ka vasaras skolā piedalās ārsts, tomēr tas man ir būtiski turpmākās gaitās,» tā meksikāņu students Jauns, skaidrojot, ka sestajā medicīnas fakultātes studiju gadā viņš aizvadīs praksi nelielā ciematiņā Meksikā un sniegs palīdzību vietējiem iedzīvotājiem, kuri strādā mežā. «Man ir jāizprot procesi, ko šie cilvēki veic darbā, lai precīzāk uzstādītu diagnozi,» tā students, skaidrojot, ka jau sapratis: mežsaimniecības nozarē iespējamas ne tikai fiziskas traumas, bet arī ķīmisks kaitējums. Jaunietis atzīst, ka patīkamas ir ne tikai apmācības internacionālā vidē, bet arī Latvijas laikapstākļi, jo dzimtajā pilsētā temperatūra vasaras mēnešos sniedzas līdz pat 45 grādiem. Savukārt students no Honkongas Kai Loks stāsta, ka viņš ir topošais vēsturnieks un Latvijā ieradies, lai lietderīgi pavadītu vasaras brīvlaiku. «Viss, ko es ik dienu uzzinu, man ir jauns – sākot ar jaunām koku šķirnēm, beidzot ar tehnoloģijām, kuras koksni pārvērš koka produktos,» tā viņš.
Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta (MeKA) telpās jaunieši testēja kokapstrādes iekārtas, uzzināja par koksnes izmantošanas iespējām, kā arī apmeklēja hidrotehniskās apstrādes laboratoriju. «Pie mums viesojas dažādi ekskursanti, un jāatzīst, ka šie jaunieši ir ļoti zinātkāri – vēlas izprast procesu un uzdod papildu jautājumus,» tā MeKAS laboratorijas inženieris Nauris Grandāns. Vasaras skolas laikā studenti viesojas vairākās Latvijas vietās, un šodien studenti pavada dienu Jelgavā, apmeklējot ne tikai MeKU, bet arī pilsētas vietējos kokapstrādes uzņēmumus «Cross Tymber Systems» un «IKTK», koģenerācijas staciju «Fortum», kā arī Langervaldes mežu. «Latvija ir ceturtā mežainākā valsts Eiropā, un šobrīd meža nozare ir viens no galvenajiem valsts ekonomikas stūrakmeņiem. Ņemot vērā to, ka mēs spējam gan apsaimniekot lielas meža platības, izaudzēt tajās koksni un radīt no tās augstas kvalitātes ekoloģiskus produktus, gan saglabāt mežā bioloģisko daudzveidību, ar mūsu pieredzi vēlas iepazīties dažādu valstu pārstāvji,» tā U.Spulle.
Jāpiebilst, ka starptautiskās vasaras skolas īstenošanu atbalsta Ārlietu ministrija, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Kolumbijas vēstniecība Varšavā, LLU, AS «Latvijas Valsts meži», kā arī MeKA.
Foto: Austris Auziņš