Jelgavas Pašvaldības policija regulāri apseko mājsaimniecības, lai pārbaudītu, vai ir noslēgts līgums par sadzīves atkritumu izvešanu, un šī gada laikā 50 gadījumos konstatējusi, ka tas diemžēl nav izdarīts. Visbiežākā iedzīvotāju atruna ir, ka atkritumus viņi cītīgi šķiro un paši bez maksas nogādā dalīto atkritumu savākšanas laukumos. Taču realitātē tas nemaz nav iespējams – ne visi sadzīves atkritumi ir otrreiz pārstrādājami. Tieši tādēļ līgums par sadzīves atkritumu izvešanu ir obligāts.
Sintija Čepanone
«Lai arī cik apzinīgs, šķirojot atkritumus, cilvēks būtu, ir noteikti sadzīves atkritumi, kas nav izmantojami otrreizējai pārstrādei, piemēram, piena, krējuma, saldējuma iepakojums, autiņbiksītes, apģērbs un apavi. Arī nolietotu švammīti, kas izmantota trauku mazgāšanai, nevar pārstrādāt, tādēļ arī šos atkritumus nav iespējams nodot nevienā atkritumu šķirošanas laukumā. Savukārt, ja iedzīvotāji uzstāj, ka šādus atkritumus dedzina, viņi bezatbildīgi izturas pret apkārtējo vidi – piesārņo ne tikai savu māju skursteņus, bet arī gaisu,» skaidro SIA «Zemgales Eko» valdes locekle Zane Ķince, atgādinot, ka tādēļ arī ikvienam privātmājas īpašniekam jābūt noslēgtam līgumam par regulāru atkritumu izvešanu. Atkritumu apsaimniekošanas kārtība noteikta Atkritumu apsaimniekošanas likumā, to paredz arī pašvaldības saistošie noteikumi, kas jāievēro ikvienam iedzīvotājam – vai tā būtu fiziska, vai juridiska persona.
Kā norāda SIA «Jelgavas komunālie pakalpojumi», kas Jelgavas pašvaldībā veic sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, ražošanas direktors Alvils Grīnfelds, tas, vai līgums ir noslēgts un vai tas noslēgts par reāli radīto atkritumu apjomu, lielā mērā atkarīgs no iedzīvotāju godaprāta. «Ar privātmāju iedzīvotājiem līgumu slēdzam par konkrētu atkritumu apjomu zināmā laika periodā, piemēram, par atkritumu izvešanu vienu reizi divās nedēļās vai vienu reizi nedēļā. Taču pieļaujam, ka daļa cilvēku, īpaši tie, kuri dzīvo vieni vai līdzās šķirošanas laukumam, attiecīgi saražo mazāk atkritumu vai lielāko daļu tiešām nodod otrreizējai pārstrādei, tādēļ šādos gadījumos varam individuāli vienoties par retāku atkritumu izvešanas grafiku,» stāsta A.Grīnfelds.
SIA «Jelgavas komunālie pakalpojumi» privātmāju iedzīvotājiem piedāvā divu veidu sadzīves atkritumu konteinerus – 140 un 240 kubikmetru ietilpības. Saskaņā ar cenrādi viena mazākā konteinera izvešanas reize maksā 1,35 latus, savukārt lielākā – 2,32 latus. «Šajā cenā ietilpst gan maksa par konteineru, gan par atkritumu savākšanu un izvešanu, turklāt iedzīvotāji, kas noslēguši līgumu, reizi mēnesī var pieteikt lielgabarīta atkritumu izvešanu bez maksas,» stāsta A.Grīnfelds.
Jāpiebilst, ka visos dalīto atkritumu savākšanas laukumos Jelgavā – Salnas ielā 20, Paula Lejiņa ielā 6 un Ganību ielā 84 – atvestos atkritumus kontrolē operators, kurš nepieļauj neatbilstoši sašķirotu atkritumu nogādāšanu laukumos. «Tātad atkritumi, kurus šajos laukumos nepieņem, neder otrreizējai pārstrādei, līdz ar to iedzīvotājiem jāmeklē cits veids, kā no tiem atbrīvoties. Un vienīgais legālais ir noslēgt līgumu par atkritumu izvešanu,» aicinot atbildīgi izturēties pret apkārtējo vidi, teic Z.Ķince.
Foto: Ivars Veiliņš