Nākamajā studiju gadā Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) studentiem par mācībām nāksies maksāt vairāk – LLU rektors Juris Skujāns atzīst, ka studiju maksu varētu palielināt par 2008. gadā sasniegtās vidējās inflācijas tiesu, bet par to vēl jālemj.
Ritma Gaidamoviča
Savukārt Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš jau izdevis rīkojumu, saskaņā ar kuru vairākumā pamatstudiju programmu nākamajā 2009./2010. studiju gadā studiju maksa tiks palielināta par 130 – 250 latiem.
«Ņemot vērā, ka aptuveni trīs ceturtdaļas mūsu studentu nāk no Latvijas lauku rajoniem, kur, samazinoties lauksaimnieciskajai ražošanai un pieaugot bezdarbnieku skaitam, dzīves līmenis strauji pazeminās, pret studiju maksas krasu palielināšanu izturamies piesardzīgi. Pirms šāda atbildīga lēmuma pieņemšanas parasti cenšamies problēmu vispusīgi izdiskutēt gan Mācību padomē, gan Senātā, kuru sastāvā darbojas arī Studentu pašpārvaldes pārstāvji. Tā tuvākajā laikā rīkosimies arī pašreizējā situācijā, kad universitātes plānotajā budžetā kopējie izdevumi jāsamazina par 35 procentiem, tostarp veidojot valdības noteikto tā dēvēto rezerves uzkrājumu 10 procentu apmērā,» skaidro rektors J.Skujāns.
Viņš arī informē, ka pašreizējās aplēses liecina, ka nākamajā studiju gadā, salīdzinot ar šo, pirmajā un arī pārējos kursos visās studiju programmās studiju maksu LLU būs spiesta palielināt par valstī 2008. gadā sasniegtās vidējās inflācijas tiesu. «Tas nozīmē, ka pirmā un otrā kursa studentiem turpmāk maksa būs vienāda. Mūsu galvenais uzdevums jaunajā studiju gadā ir nepieļaut krasu studentu skaita samazinājumu, īpaši tikai pie mums apgūstamajās studiju programmās. Mēs labi redzam, ka Latvijas tautsaimniecībai tik svarīgās nozarēs kā lauksaimniecība, pārtikas pārstrāde, veterinārmedicīna, mežsaimniecība, kokapstrāde un vēl citās jau tagad trūkst kvalificētu speciālistu, bet potenciālo studentu maksātnespējas dēļ nākotnē viņu skaits saruks vēl vairāk. Savukārt universitātē tas var novest pie atsevišķu studiju programmu slēgšanas, darbinieku skaita un viņu atlīdzības būtiskas samazināšanas, atstājot graujošas sekas nākotnē,» tā J.Skujāns.