Trīs dienas interesentiem Jelgavā bija iespēja piedalīties Latvijā vēl nebijušā Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) kampaņas «Skaties ceļam acīs!» eksperimentā un, uzvelkot virtuālās realitātes bildes, pārbaudīt, kas notiek, novēršot skatienu no ceļa kaut uz mirkli. Šo iespēju izmantoja arī auto instruktori, lai varētu saviem audzēkņiem spilgtāk aprakstīt iespējamās mobilo ierīču lietošanas sekas.
Egija Grošteine
Brīvdienās simulācija bija pieejama tirdzniecības centra «Pilsētas pasāža» apmeklētājiem, bet šodien – CSDD klientiem. Lai gan bija plānots, ka virtuālās realitātes simulācija interesentiem šodien būs pieejama no pulksten 10, nepacietīgākie virtuālās realitātes brilles varēja uzlaikot un izmēģināt jau no pulksten 8. Kā stāsta CSDD Jelgavas nodaļas priekšnieces vietnieks Jevgēnijs Rindjonoks, šo divu stundu laikā vien iespēju pārliecināties, kas notiek, novēršot skatienu no ceļa kaut uz mirkli, izmantoja ap desmit interesantu, tostarp arī vairāki braukšanas instruktori. «Statistika liecina, ka no ceļa novērsta autovadītāja uzmanība ļoti bieži ir par iemeslu ceļu satiksmes negadījumam. Mūsdienās mobilās ierīces cilvēkiem ir kļuvušas par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, tādēļ nereti tās tiek lietotas arī pie auto stūres, kas apdraud satiksmes drošību. Ar akciju vēlamies pievērst uzmanību mobilo ierīču lietošanai auto, kas apdraud gan vadītāja, gan līdzcilvēku drošību, atgādinot iedzīvotājiem, ka neviens zvans vai ziņa, kas steigšus izlasīta pie stūres, nav cilvēka dzīvības vērta,» tā J.Rindjonoks.
Agnese pēc virtuālās realitātes briļļu uzlaikošanas sacīja, ka redzētais bija iespaidīgs. Viņasprāt, jau CSDD kampaņas «Skaties ceļam acīs!» reklāma vien, ko var redzēt televizoru ekrānos, ir iespaidīga un autovadītājiem noteikti liek aizdomāties par savu un līdzbraucēju drošību, pie stūres lietojot mobilo tālruni. Jaunietei gan pašai vēl nav autovadītāja apliecības – viņa CSDD aktivitātē iesaistījās neilgi pirms braukšanas eksāmena kārtošanas –, tomēr viņa atzina, ka ir kategoriski pret mobilo telefonu lietošanas, atrodoties pie stūres. Viņa uzskata, ka sava un līdzcilvēku drošība noteikti ir svarīgāka par neatbildētu zvanu vai īsziņu.
Atšķirīgs viedoklis bija Guntaram, kurš ir autovadītājs ar četru gadu stāžu. Viņš sacīja, ka, lai gan aktivitāte ir interesanta, viņaprāt, tā īpaši neietekmēs autovadītāju paradumus – tie, kuri mobilās ierīces lietoja pirms realitātes briļļu izmēģināšanas, to darīs arī pēc tam. Arī viņam pašam reizēm gadās atbildēt uz telefona zvanu, vadot automašīnu, un, par laimi, avārijas situācijas nav bijušas.
Virtuālās realitātes brilles to lietotājam ļauj vērot trīsdimensiju attēlu telpā visos virzienos. Ierīce reaģē uz lietotāja galvas kustībām, simulējot klātbūtnes efektu. Izmantojot šīs tehnoloģijas iespējas, pirmo reizi Latvijā ir izstrādāts uzmanības noturēšanas tests, kurā lietotājs var pārbaudīt savu spēju noturēt uzmanību uz ceļu un nereaģēt uz mobilās ierīces signāliem un paziņojumiem.
Foto un video: Raitis Supe
Saistītās ziņas
CSDD Jelgavā aicina izmēģināt virtuālās realitātes simulāciju (+Video)