«Nevienā mācību materiālā nav informācijas par romu holokaustu, bet mums sava vēsture ir jāzina, lai tā vairs neatkārtotos,» vērtē biedrības «Romu kultūras centrs» vadītāja Roksana Rudeviča. Ceturtdien, 6. aprīlī, Sabiedrības integrācijas pārvaldē ar lekciju par romu kultūru un vēsturi tiks atklāta izstāde «Romu holokausts Latvijā (1941 – 1945)», kas informatīvos stendos atspoguļos faktus par romu holokausta norisi Latvijā Otrā pasaules kara laikā.
«Romu holokausts Latvijā līdz šim nebija pētīts, bet, kad to oficiāli atzina Eiropā, tā izpētei vairāk sākām pievērsties arī Latvijā,» stāsta R.Rudeviča, papildinot – ir vācu fondi, kas piešķir kompensācijas genocīda upuriem, bet, lai tās saņemtu, nepieciešams pierādīt, ka Latvijas teritorijā romu holokausts tiešām ir noticis. Aculiecinieku stāsti norāda uz apmēram 8000 romu genocīda upuriem Otrā pasaules kara periodā, bet dokumentāli pierādīta ap 3000 romu noslepkavošana. «Noslepkavoti tika aptuveni divas trešdaļas no Latvijā tolaik dzīvojošajiem romiem,» papildina Romu kultūras centra vadītāja.
Dokumentāli ir pieradīta romu iznīcināšana vairākos Latvijas apriņķos. Piemēram, Latvijas Sociālistiskās Padomju Republikas Ārkārtas komisijas izmeklēšanas dokumenti liecina, ka 1942. gada 27. un 28. maijā arestēja un 13 kilometrus no Jelgavas, Ērmiķu priedēs, nošāva 280 romus. Ir arī liecības, ka 1943. gada rudenī Siermuižas koncentrācijas nometnē bija ieslodzīti 250 romi – tos nošāva mežā desmit kilometrus aiz Jelgavas. «Esam apkopojuši daudzus dzīvesstāstus – tos nebija iespējams lasīt vieglu sirdi.» Līdz šim kopumā izpētīti 45 000 dokumentu, bet darbs vēl aizvien turpinās.
Pasākums 6. aprīlī pulksten 10.30 sāksies ar dalībnieku reģistrāciju, bet pulksten 11 notiks lekcija, kurā romu kultūra un vēsture tiks apskatīta ne vien Latvijas, bet arī Eiropas kontekstā. Lekciju vadīs organizācijas «Starptautiskā romu apvienība» prezidents Normunds Rudevičs un Romu kultūras centra vadītāja R.Rudeviča. «Uz šo lekciju aicinām izglītības iestāžu speciālistus un pedagogus, sociālos darbiniekus, tāpat īpaši gaidīti jaunieši, jo nevienā mācību grāmatā romu holokausta tēma nav atsevišķi aplūkota,» tā R.Rudeviča. Bet pēc pulksten 13 tiks atklāta izstāde, kas uz desmit informatīviem stendiem atspoguļos pētījuma laikā atklāto informāciju par romu holokaustu Latvijas teritorijā Otrā pasaules kara laikā. Šī izstāde pirmo reizi eksponēta 2015. gadā Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā. Līdz šim tā izrādīta ne vien vairākās Latvijas pilsētās, bet arī Lietuvā, Igaunijā un Čehijā. Izstādes atklāšanas pasākumā uzstāsies arī tradicionālās romu mūzikas kolektīvs «Ame Roma».
«Īstenojot šo projektu, mēs vēlamies sekmēt arī romu holokausta piemiņas vietas izveidi Latvijā. Daudzviet Eiropā šādas vietas jau ir, bet mēs piemiņas brīžos parasti pulcējamies pie Daugavas, laižot upē ziedus,» tā R.Rudeviča.
Pasākumu organizē Kultūras ministrija sadarbībā ar Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldi un biedrību «Romu kultūras centrs».
Foto: publicitātes