Atzīmējot Jelgavas pils 280. jubileju, 20. jūnijā no pulksten 11 līdz 16.30 pils Sudraba zālē notiks konference «Jelgavas pils – laikmeta spogulis». «Mūsu mērķis, organizējot šo konferenci, ir parādīt, kā pils šo gadu gaitā mainījusies. Pils ir valsts īpašums, tādēļ tas, kas notiek valstī, ietekmē arī pili,» stāsta Jelgavas pils muzeja vadītāja Ginta Linīte.
Konferences ieskaņā notiks piemiņas plāksnes «Latvijas Republikas Pieminekļu valde 1926. gadā iekļauj Jelgavas pili aizsargājamo pieminekļu sarakstā» atklāšana. Šobrīd Jelgavas pils Dienvidu vārtos jau atrodas četras piemiņas plāksnes, kas atspoguļo būtiskākos notikumus Jelgavas pils vēsturē – pils pamatakmens ielikšanu, augstākās izglītības aizsākšanu Jelgavā, Kurzemes zemnieku brīvlaišanu, ko pasludināja pils pagalmā, un Francijas karaļa Luija XVIII uzturēšanos Jelgavas pilī, bet šogad ar piemiņas plāksni godinās gadu, kad pils iekļauta valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā.
Konferenci ar uzrunu un stāstījumu par Jelgavas pils pagātni, tagadni un tās nākotnes attīstības plāniem atklās LLU rektore Irina Pilvere, klātesošos uzrunās arī Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Turpinājumā uzstāsies Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, kurš runās par Jelgavas pils vietu Latvijas vēsturē, bet Rundāles pils direktors Imants Lancmanis – ar referātu «Jelgavas pils interjers līdz 1919. gadam». Tāpat konferences dalībniekiem būs iespēja uzzināt vairāk par Jelgavas pils ceturto korpusu, ko projektējis arhitekts Eižens Laube, – par to stāstīs Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jānis Krastiņš, savukārt Rundāles pils muzeja restauratore Daira Līdaka uzstāsies ar stāstījumu par Kurzemes hercogu kapeņu sarkofāgu un tekstiliju restaurāciju. Rīgas Tehniskās universitātes doktorante Dace Kalvāne runās par tēmu «Arhitekta F.B.Rastrelli daiļrade ārpus Latvijas teritorijas», Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Māris Kupčs uzstāsies ar referātu «Pirmā profesionālā mūzika – Kurzemes hercogistes fenomens», Jelgavas pils muzeja direktore G.Linīte stāstīs par Jelgavas pils atjaunošanu pēc Otrā pasaules kara. Bet konferences noslēgumā ar ziņojumu «LLU reprezentācijas telpu grupas interjeru renovācijas koncepcija, projekts un realizācija 2017.–2018. gadā» uzstāsies SIA «Konvents» arhitekts Pēteris Blūms.
«Konferences dalībnieki atklās saistošus faktus par Jelgavas pili. Interesanti, ka, piemēram, Imants Lancmanis stāstīs par pils interjeru līdz 1919. gadam, bet Pēteris Blūms sniegs ieskatu tajā, kādas būtiskas pārmaiņas pils telpās ir notikušas pēdējā gada laikā. Mūzikas jomas pazinējiem savukārt varētu būt saistoša Māra Kupča lekcija par profesionālās mūzikas aizsākumiem hercoga galmā,» papildina G.Linīte.
Pēc konferences interesenti varēs doties ekskursijā pa pils atjaunotajām telpām, kā arī nobaudīt jubilejas torti, ko sarūpēs Pārtikas tehnoloģijas fakultātes pasniedzēji, studenti un absolventi. Bet pulksten 17.30 pils aulā notiks Rīgas Senās mūzikas centra koncerts «Kurzemes hercogistes galma komponistu mūzika», kurā muzicēs baroka orķestris «Collegium Musicum Riga» un soprāns Ilze Grēvele. Diriģents – M.Kupčs. Jelgavnieki varēs iepazīties ar Kurzemes un Zemgales galma komponistu mūziku, kas šeit skanējusi 18. gadsimtā. Koncertu Jelgavas pilī atbalsta Jelgavas pilsētas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds. Piedalīties konferencē bez maksas var ikviens.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva