Šodien Jelgavas kultūras namā atklāta interesanta gleznu izstāde – igauņa Meļļa Luksa, kurš savas gleznas rada ar kājām, un latvietes meitenes Diānas Vinogradovas gleznu kopizstāde. Mellis savās gleznās rāda dažādus dabas skatus un ziedus, kas tapuši, gleznojot ar kājām. Izstāde kultūras namā būs skatāma visu septembri.
Ritma Gaidamoviča
«Mellis ir Pasaules kājāmgleznotāju asociācijas biedrs, kurš savus darbus glezno ar kāju pirkstu palīdzību, tādējādi spilgti apliecinot, ka cilvēka spējas un radošā vēlme apliecināties nav ierobežojama,» saka fonda «Nāc līdzās!» vadītāja Sarma Freiberga, piebilstot, ka lielu ieguldījumu dēla talantu attīstībā devuši gleznotāja vecāki, kuri viņam diendienā ir blakus un neliedz savu atbalstu.
Jāpiebilst, ka Mellis ir vienīgais kājāmgleznotājs Baltijas valstīs. Ikdienā viņš pārvietojas ratiņkrēslā, ar rokām nespēj ne gleznot, ne rakstīt, bet lieliski to dara ar kāju pirkstiem.
Izstādes atklāšanā šodien piedalījās arī pats 43 gadus vecais Mellis, kurš ar sevi iepazīstināja, izmantojot audioierakstu. Viņam patīk gleznot dabu, jo īpaši tuva ir jūra, tāpat viņš ir aktīvs datora lietotājs – visa komunikācija notiek tikai ar interneta palīdzību. Lai lietotu datoru, viņam noder kājas. Mellis par sevi saka: «Es nebaidos no grūtībām. Dzīve ir brīnišķīga!»
Mākslinieka tētis Jānus stāsta, ka pirmie darbi tapuši, izmantojot vēl veco rakstāmmašīnu – zīmējumi tapuši no burtiem. «Viņš mazliet pamēģināja darboties ar labo roku, taču grūti gāja. Taču viņš iepazinās ar vienu igauņu mākslinieci, kura ar kājām izšuva. Arī Mellis pamēģināja zīmēt ar kājām – viņš atskārta, ka tā ir daudz vieglāk,» stāsta tētis. Mellis šādi glezno kopš pusaudžu gadiem. Tētis piebilst, ka Jelgavā skatītājiem ir iespēja redzēt Meļļa iepriekšējo gadu veikumu, jo jaunākie darbi atrodas asociācijas mītnē Lihtenšteinā, kur šādu kājugleznotāju un mutesgleznotāju darbi tiek izmantoti atklātnīšu un kalendāru izgatavošanai, kuri tālāk tiek tirgoti visā pasaulē. Izstādes atklāšanas reizē arī skatītājiem bija iespēja saņemt kartītes ar diviem Meļļa darbiem, uz kuriem mākslinieks labprāt arī parakstījās.
«Pavisam pasaulē ir 700 mākslinieku, kuri glezno ar kāju vai mutes palīdzību,» piebilst tētis. Viņš stāsta, ka dēlam visvairāk patīk gleznot dabu, tāpēc arī daļa darbu top laukā konkrētā vietā, bet ģimene arī daudz fotografē – vēlāk fotogrāfijās redzamais pārtop gleznās. Darba tapšanas laiki esot dažādi – tā, piemēram, kāds portrets tapis vairāk nekā divu gadu laikā, taču lielai daļai pietiek tikai ar pāris nedēļām vai mēnešiem. Jāpiebilst, ka Mellis ir ne tikai talantīgs gleznotājs, bet arī piedalās un uzstājas ar priekšnesumiem ratiņdejās. Vienu reizi uzstājies arī Rīgas VEF pilī festivāla «Nāc līdzās!» noslēguma pasākumā.
Otra izstādes autore ir Diāna, kuras mājas ir Ķemeru bērnunams «Sprīdītis». Zīmīgi, ka ar Diānas darbiem fonds «Nāc līdzās!» iepazinās tieši Jelgavā, kur viņa piedalījās «Nāc līdzās Zemgalē!» festivālā un kļuva par tā laureāti ar gleznu «Balerīna». «Šobrīd Diāna ir Rīgas Celtniecības koledžas studente un apgūst arhitekta palīga profesiju. Diāna beigusi arī Jūrmalas Mākslas skolu,» stāsta S.Freiberga.
Foto: Ivars Veiliņš