Reģiona Attīstības padomē oficiāli apstiprināts ar pašvaldību speciālistu, uzņēmēju, ārējo ekspertu un citu iesaistīto pušu līdzdalību izstrādātais Zemgales Plānošanas reģiona Enerģētikas rīcības plāns 2018. – 2025. gadam.
Jaunais reģiona enerģētikas rīcības plāns balstīts uz Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) īstenotajā projektā «Baltijas enerģētikas teritorijas – plānošanas perspektīvas» (BEA-APP) izstrādātajiem plāniem 16 Zemgales pašvaldībām, kā arī esošajiem plāniem lielajās pilsētās Jelgavā un Jēkabpilī, papildus gūstot informāciju no četrām pašvaldībām, kam šādi novadu līmeņa plāni īstenotajā projektā izstrādāti netika, informē ZPR pārstāvis Aigars Ieviņš.
Šajā plānā apkopota un analizēta esošās enerģētikas nozares situācija Zemgales reģionā, noteiktas stiprās un vājās puses ar to saistītajās jomās, kā arī piedāvātas reģionāla līmeņa rīcības, kas vērstas uz atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu, energoefektivitātes uzlabošanu, alternatīvo degvielu izmantošanu autotransportā un citām aktivitātēm.
Sagatavotais dokuments lielā mērā nosaka mērķus, kurus ZPR vēlas sasniegt līdz 2025. gadam – ievērojami palielināt atjaunojamo energoresursu daļu patērētajā degvielas apjomā, trīskāršot elektromobiļu skaitu, veicināt ēku energoefektivitāti un neskaitāmas citas aktivitātes.
«Atšķirībā no iepriekšējā plāna, jaunajā un nupat apstiprinātajā dokumentā klāt nākusi sadaļa par «zaļo» transportu, kas kustībai izmanto alternatīvas fosilajām degvielām. Būtiska atšķirība arī ir tā, ka analītiskā un rīcības daļa jau pamatos veidota divos blokos – enerģijas ražošanā un enerģijas patēriņā –, tā skaidrāk definējot un nosakot enerģijas bilanci gan pašvaldībās, gan reģionā,» tā ZPR enerģētikas jomas speciālists un projekta BEA-APP vadītājs Raitis Madžulis.
Attīstības padomes sēdē apstiprinātais plāns atrodams ZPR mājaslapā.
Projekta «Baltijas enerģētikas teritorijas – plānošanas perspektīvas» jeb BEA-APP paredzēts sasniegt ambiciozu mērķi samazināt ietekmi uz klimatu un popularizēt atjaunojamās enerģijas izmantošanu. Lai to panāktu, nepieciešams iezīmēt papildus teritorijas, kas būtu piemērotas atjaunojamās enerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanai, piemēram, vēja parkiem, bioenerģijas ražotnēm un saules enerģijas iekārtām.
Tāpat Attīstības padomes sēdē apstiprināts iestādes 2019. gada darba plāns un budžets, un panākta vienošanās par dalību starptautiskajā tūrisma izstādē «Balttour 2019» un projekta «Zemgales kultūras programma 2019» iesniegšanu Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkursam.
Foto: zemgale.lv