«Olimpiskie sporta veidi tiek uztverti nopietnāk un ap tiem ir lielāka ažiotāža nekā neolimpiskajiem veidiem, un tas ir patīkami. Kopš karatē ir iekļauts olimpisko spēļu programmā, tas kļūst aizvien populārāks, arī Latvijā, un parādās līdzjutēji, kas seko līdz manām gaitām, arī atpazīst uz ielas un uzrunā,» saka karatists Kalvis Kalniņš, kurš atzīts par 2018. gada Jelgavas labāko sportistu olimpiskajos sporta veidos.
Šovakar mūzikas klubā «Jelgavas krekli» jau 20. reizi pasākumā «Sporta laureāts 2018» noskaidroti aizvadītā gada labākie Jelgavas sportisti un treneri, pasniedzot balvas desmit nominācijās. Ja citus gadus bija diezgan paredzams, kurš sportists iegūs galveno titulu – «Gada sportists olimpiskajos veidos» –, tad šogad komisijas domas dalījās un balvas saņēmējs tika noteikts balsojumā. Uz šo titulu pretendēja K.Kalniņš, kurš izcīnīja 3. vietu Eiropas un 5. vietu pasaules čempionātā, un 3×3 basketbolists Edgars Krūmiņš, kuram kopā ar komandu 2. vieta Eiropas kausā un arī Pasaules tūres finālā. Jāuzsver, ka abi šie sportisti ar cerībām raugās Tokijas olimpisko spēļu virzienā, kas notiks 2020. gadā – šīs būs pirmās spēles, kuru programmā iekļauts gan karatē, gan 3×3 basketbols. Tā kā vairāki sportisti 2018. gadā uzrādījuši augstvērtīgus rezultātus, šogad iedibināta Sporta servisa speciālbalva, ko saņēma divi sportisti – E.Krūmiņš un paraolimpietis Edgars Bergs. «3×3 basketbolu tik nopietnā līmenī spēlēju pusotru sezonu, un jāatzīst, ka šajā laikā esmu guvis vairāk spēcīgu un pozitīvu emociju nekā apmēram 13 gadus ilgajā profesionālā basketbolista karjerā,» norāda E.Krūmiņš.
Par gada labāko sportisti olimpiskajos veidos atzīta daiļslidotāja Diāna Ņikitina, kura šogad piedalījās ziemas olimpiskajās spēlēs un izcīnīja 26. vietu. «Jau kopš bērnības mans sapnis bija piedalīties olimpiskajās spēlēs un pēc tam kļūt par treneri. Lai gan šogad startēju olimpiskajās spēlēs un esmu sākusi arī trenēt dažas meitenes, nedomāju, ka manai sportistes karjerai ir gals. Gribētu aizbraukt uz vēl vienu olimpiādi,» saka sportiste. Šobrīd gan viņa ārstē gūžas traumu, ko guva treniņā, izpildot lēcienu – četrkāršo salhovu. «Tas, ka varu izpildīt četrkāršo lēcienu, sieviešu daiļslidošanā ir būtiski, jo nav daudz sportistu, kuras to spēj,» norāda Diāna.
Balvu «Gada sportists neolimpiskajos sporta veidos» saņēma motosportists Ivo Šteinbergs, kurš izcīnīja 3. vietu starptautiskās sešdienu enduro sacensībās C2 klasē. «Uz motocikla aizvadīju savu 20. sezonu, bet ar enduro nodarbojos tikai pēdējos trīs gadus,» norāda sportists, lēšot, ka šajā smagajā tehniskajā sporta veidā tomēr 95 procenti panākumu atkarīgi no braucēja un tikai 5 procenti – no tehnikas, veiksmes un citiem faktoriem. «Startējot enduro, ir jāmāk ne tikai braukt, bet arī salabot motociklu, jo trasē sportistam tas jādara pašam,» papildina Ivo, piebilstot, ka no nākamā gada viņš savas zināšanas un prasmes enduro nodos Jelgavas perspektīvajam motosportistam Andrim Grīnfeldam, kurš no 2019. gada sāks trenēties pie Ivo komandā «Cec I.S. Racing».
Latvijas Olimpiskās komitejas speciālo balvu saņēma Jelgavas kērlinga kluba sieviešu komanda – Iveta Staša-Šaršūna, Ieva Krusta, Evelīna Barone, Santa Blumberga un Tīna Siliņa –, kas izcīnīja 5. vietu Eiropas čempionāta A divīzijā, sasniedzot līdz šim augstāko panākumu Latvijas kērlinga vēsturē. «Ierasti ziemas sporta veidi Latvijā saistās ar Siguldu, bet varētu teikt, ka ledus sporta veidu bāze ir Jelgava. Te ir daiļslidošanas un hokeja skola, šorttreks un kērlings,» pasniedzot balvu, norādīja Olimpiskās komitejas ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers, piebilstot, ka divi Jelgavas sportisti šogad piedalījās ziemas olimpiskajās spēlēs.
Jau vairākus gadus «Sporta laureātā» tiek nosaukts arī labākais sporta skolotājs. Šogad šo titulu saņēma Jelgavas 4. sākumskolas skolotāja Ingrīda Anzenava. «Skolā sāku strādāt 1980. gadā, vēl studējot, un man nekad nav bijis, ka šķistu – šī profesija ir par grūtu vai nav manējā. Man ļoti patīk tas, ko es daru – man patīk strādāt ar bērniem un jauniešiem. Sākumskolā galvenais viņus ir ieinteresēt un iemācīt prasmes un iemaņas, kas noderēs dzīvē,» vērtē skolotāja, piebilstot: viņas paraugs bija vecmāmiņa, kura bija skolotāja Ulmaņlaikos. «Viņai interesēja viss jaunais, un arī man interesē. Bez tā jau skolotāja darbs laikam nemaz nav iedomājams.»
Par muzikālo baudījumu pasākumā rūpējās grupa «Tirkizband», savukārt klātesošo erudīcija tika pārbaudīta spēlē «Cietie rieksti» – tajā vajadzēja demonstrēt zināšanas par ziemas olimpiskajām spēlēm, pasaules kausu futbolā, Jelgavas sportu, sporta veidiem, kā arī atpazīt Latvijas sportistus, kas ieģērbti Ziemassvētku vecīša tērpos.
Sportistus un trenerus sveica arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, viņa vietniece Rita Vectirāne un Sporta servisa centra direktors Juris Kaminskis. «Gribu teikt paldies jums visiem par panākumiem, gribu sportot un cīņassparu, kā arī par to, ka aizstāvat Jelgavas godu starptautiskā mērogā,» klātesošos uzrunāja domes priekšsēdētājs. Savukārt J.Kaminskis papildināja ar novēlējumu 2019. gadā: «Lai veselība un cūkas laime!»
Kopumā šovakar sveiktas 37 personas, no kurām 59 procenti jeb 22 – vīrieši, un 41 procents jeb 15 – sievietes. Tāpat sveikta arī viena vīriešu un viena sieviešu komanda.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»