Jelgavas Pilsētas bibliotēku, Miezītes bibliotēku, Pārlielupes bibliotēku un bērnu un jauniešu bibliotēku “Zinītis” iedzīvotāji pagājušajā gadā apmeklējuši 88 681 reizi, un kopējais apmeklējumu skaits, salīdzinot ar 2021. gadu, ir palielinājies par 14 604 reizēm. Par 2020 cilvēkiem aizvadītajā gadā pieaudzis arī bibliotēkās reģistrēto lasītāju skaits, sasniedzot 11 109 lasītājus, no kuriem 5556 ir vecumā līdz 18 gadiem. 2022. gadā visvairāk jaunu lasītāju reģistrēti “Zinītī” (1329) un Miezītes bibliotēkā, kurā pērn lasītāju skaits audzis par 1006 cilvēkiem.
Jelgavas Pilsētas bibliotēkas vadītāja Lāsma Zariņa vērtē, ka pagājušais gads visās Jelgavas bibliotēkās iezīmējies ar pluszīmi – visās bibliotēkās pieaudzis gan lasītāju skaits, gan fizisko apmeklējumu skaits, gan arī kopējais grāmatu, žurnālu un citu iespieddarbu izsniegums – 2022. gadā bibliotēkās izsniegtas 158 014 vienības. Viņa papildina, ka aizvadītajā gadā krājuma papildināšanai izlietoti 39 050 eiro, un tas ir gandrīz 0,70 eiro uz vienu jelgavnieku.
“Ļoti veiksmīgi turpina darboties tiešsaistes forma bibliotēku lietotāju reģistrācijai attālināti https://ej.uz/tiessaistes_registracija, kas lasītājiem, nenākot uz bibliotēku, ļauj reģistrēties un saņemt mūsu pakalpojumus. Jelgavniekus aicinām joprojām izmantot šo iespēju un reģistrēties par lasītājiem,” tā L.Zariņa, piebilstot: ja cilvēks jau ir bibliotēkas lasītājs, viņam ir iespēja bez maksas arī izmantot abonētās datubāzes. “Tas nozīmē, ka reģistrētie lietotāji var lasīt e-grāmatas gan angļu, gan latviešu valodā un lietot citus resursus, kuru izmantošanai ir vajadzīga piekļuves parole. Tie ir lieliski resursi skolēniem, studentiem un jebkuram iedzīvotājam,” uzsver L.Zariņa.
Kopš pagājušā gada janvāra Jelgavas Pilsētas bibliotēka saviem lasītājiem piedāvā grāmatas un citus iespieddarbus saņemt grāmatu pakomātā jeb bibliomātā, kas atrodas pie ieejas bibliotēkā un ir sasniedzams ārpus bibliotēkas darba laika. Tāpat jau vairākus gadus pie Pilsētas bibliotēkas darbojas grāmatu nodošanas iekārta jeb kaste, kurā bibliotēkas grāmatas var nodot jebkurā laikā. Pēc bibliotēkas apkopotās informācijas, pagājušajā gadā bibliomātu izmantojuši 1504 lasītāji, vidēji dienā – seši. Pasūtot izdevumus elektroniskajā kopkatalogā, lietotājam tiek dota iespēja pielikt norādi, ka vēlas saņemt izdevumu bibliomātā. Arī tiem lietotājiem, kuri iestājušies rindā uz kādu izdevumu un izteikuši vēlēšanos to saņemt bibliomātā, lietotāja datos piezīmju laukā tas tiek piefiksēts. 2022. gadā šāda piezīme ierakstīta 145 lietotājiem.
Analizējot datus par to, kad lietotāji izņēmuši pasūtītos izdevumus, vērojams, ka 23 procenti to ir darījuši ārpus bibliotēkas darba laika – seši procenti lasītāju no rīta, pirms bibliotēkas darba laika, 17 procenti lasītāju vakarā, pēc darba laika. Dati liecina, ka 61 procents bibliomāta lietotāju ir bijuši strādājoši cilvēki, bet 12 procenti – skolēni un studenti, kuri var paņemt pasūtītos izdevumus sev ērtā laikā. Bibliomātu izmantojuši arī seniori un nestrādājošie (26 procenti).
Bibliotēkās ir arī tādi lasītāji, kuri piereģistrējas e-reģistrācijā, saņem izdevumus bibliomātā un pēc tam grāmatas nodod grāmatu nodošanas iekārtā jeb kastē. Pagājušajā gadā tā darījuši 11 cilvēki.
“Ikvienu jelgavnieku ļoti gaidām kādā no pilsētas bibliotēkām. Bērnu un jauniešu bibliotēka “Zinītis” šobrīd kļuvusi par jauku vietu, kur pavadīt laiku jaunajām ģimenēm. Bērniem ir pieejamas viņu vecumam piemērotas grāmatiņas, rotaļlietas, arī galda spēles. “Zinītī” valda lieliska, draudzīga atmosfēra. Liels ieguvums pilsētai ir renovētā Miezītes bibliotēka, kurā iespējams saņemt daudzveidīgus pakalpojumus, tostarp piedalīties dažādās aktivitātēs. Miezītes bibliotēkā darbojas lasītāju klubiņš, regulāri tiek piedāvātas tikšanās rokdarbniekiem, notiek izstādes un meistarklases. Jāuzteic arī Pārlielupes bibliotēka, kas savā mikrorajonā kļuvusi par lielisku kultūras vietu. Tajā aktīvi darbojas lasītāju klubiņš, bērniem pieejama spēļu un bērnu grāmatu istaba, vienmēr tur ir skatāmas interesantas izstādes, notiek pasākumi,” atzīst Jelgavas Pilsētas bibliotēkas vadītāja, norādot, ka arī Pilsētas bibliotēkā darbojas lasītāju klubiņš, kurā tiek gaidīti jauni dalībnieki, bibliotēkā ir aktīva kultūras dzīve. Visiem jaunumiem par to, kas notiek bibliotēkās, var sekot līdzi mājaslapā http://www.jelgavasbiblioteka.lv/.
L.Zariņa piebilst, ka bibliotēkas sadarbojas ar Latvijas Neredzīgo bibliotēku, tāpēc gan Pilsētas bibliotēkā, gan arī filiālbibliotēkās ir pieejamas audiogrāmatas. “Pieļauju, ka šis pakalpojums varētu būt noderīgs daudziem, jo audiogrāmatas ir paredzētas lietošanai cilvēkiem ne tikai ar redzes traucējumiem, bet arī cilvēkiem, kuri veselības stāvokļa dēļ var tikai klausīties grāmatas,” tā vadītāja, aicinot izmantot šo iespēju.
Foto: Jelgavas Pilsētas bibliotēka
Infografikas: Jelgava.lv
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību departamentā