26.9 °C, 3 m/s, 51.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsēta“Villa Medem” atgriezusies daļa ēkas vēstures
“Villa Medem” atgriezusies daļa ēkas vēstures
23/05/2021

Teju puskilometra attālumā no veco Zemgales muižnieku nama “Villa Medem” zemes darbu laikā uziets labi saglabājies priekšmets – dekoratīva vāze, kas savulaik rotājusi tās ieeju. Ēkas apsaimniekotāji skaidro, ka šādi atradumi ir ļoti reti, tāpēc vāze liek uzdot jautājumus par to, kādas vēl vēstures liecības varētu glabāt zeme ap “Villa Medem”.

“Šis atradums uziets Uzvaras ielas zemes darbu laikā aptuveni divu metru dziļumā 500 metrus no mūsu ēkas. Pateicoties acīgiem un gādīgiem cilvēkiem, vāze ir nonākusi pie mums – tas ir pirmais šāda veida priekšmets, kas tik labi saglabājies, jo līdz šim savā pagalmā bijām uzgājuši vien lauskas,” stāsta ēkas saimnieku pārstāve Sintija Gribule. Viņa skaidro, ka atradums, lai arī ne bez bojājumiem, ļauj skaidri saprast dekoratīvā elementa aprises, izmēru un pat detaļas, par kurām līdz šim vēstījušas vien ēkas vēstures izpētē iegūtās fotogrāfijas. “Esam apņēmības pilni šo priekšmetu restaurēt, lai ēku papildina vēl viens tās autentiskais elements – līdztekus kolonnām, logu apdarei un citiem elementiem, kas galvenokārt saglabājušies ēkas ārpusē. Pēc restaurācijas plānojam izgatavot kopiju un abas vāzes izvietot ēkas priekšā, kā tās kādreiz stāvējušas,” tā S.Gribule, piebilstot, ka ēkas atdzimšanas procesā regulāri konsultējas ar speciālistiem no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP).

 

 

NKMP skaidro, ka dekoratīvā vāze ir ļoti vērtīgs atradums, ņemot vērā “Villa Medem” vēsturi 20. gadsimtā, kad ēka tika izpostīta Otrā pasaules kara laikā, vēlāk atjaunota, bet astoņdesmitajos gados atkal pamesta. Tajā pašā laikā speciālisti neizslēdz iespēju, ka šādi atradumi tuvējā apkārtnē ir vēl, īpaši blakus esošajā kādreizējā linu fabrikas teritorijā. Iespējams, dažādi priekšmeti tikuši pārvietoti, atstāti un laika plūdumā vai dažādos darbos tīši vai netīši apslēpti zemes dzīlēs.

 

Jāpiebilst, ka “Villa Medem” ir valsts aizsargājamais kultūras piemineklis un ap tās teritoriju 100 metru rādiusā noteikta aizsargājamā zona. Vienlaikus ēkas saimnieki skaidro, ka nesenais atradums licis raudzīties arī plašāk, tāpēc tuvējās apkārtnes iedzīvotāji lūgti būt vērīgi piemājas dārza vai apbūves darbos – iespējams, zemes dzīles glabā vērtīgas vēstures liecības. Ēkā turpinās atjaunošanas darbi, un vasaras sezonā tā ir atvērta gan tūristu apmeklējumam, gan kāzu rīkošanai.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē