Ceturtdien valdība pieņēma Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānu 2021.–2028. gadam. Tas paredz līdzšinējo desmit vietā izveidot piecus spēcīgus atkritumu apsaimniekošanas reģionus, tostarp Viduslatvijas atkritumu apsaimniekošanas reģionu, kurā darbu pilnvērtīgi turpinās gan poligons “Brakšķi“, gan “Getliņi“. Vēl pagājušajā gadā, virzot iecerēto reformu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) bija plāns likvidēt Zemgales atkritumu apsaimniekošanas reģionu un slēgt Zemgalē vienīgo atkritumu apsaimniekošanas poligonu “Brakšķi“, ik dienu atkritumus no Jelgavas vedot uz “Getliņu“ poligonu Rīgā. Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, kā arī astoņu Zemgales novadu domes priekšsēdētāji, izvērtējot iedzīvotāju intereses, kategoriski iebilda pret šādu reformas modeli, Ministru prezidentam, ministrijai un Saeimas komisijām argumentējot šāda modeļa absurdu. Ceturtdienas valdības lēmums, lai arī paredz likvidēt Zemgales atkritumu apsaimniekošanas reģionu, tomēr saglabā iespēju pilnvērtīgi turpināt darbu poligonam “Brakšķi“.
Vienlaikus valdības apstiprinātais plāns paredz, ka līdz 2021. gada maijam jānosaka jaunas atkritumu apsaimniekošanas reģionu robežas, lai reģionu pašvaldībās līdz 2022. gada beigām kopīgi izstrādātu reģionālos atkritumu apsaimniekošanas plānus.
Arī citu pašreizējo atkritumu poligonu ekspluatācija tiks turpināta, bet tiks diferencēts tajos veicamo atkritumu apsaimniekošanas darbību klāsts. Piemēram, poligonu teritorijā varētu veikt tādas atkritumu apsaimniekošanas darbības kā šķirošana, pāršķirošana, no atkritumiem iegūta kurināmā sagatavošana, atsevišķu atkritumu veidu pārstrāde, kā arī labošanas darbības un remontdarbi, informē VARAM.
Tas, ka poligona “Brakšķi” darbība varēs turpināties pilnā apmērā, nozīmē ar to, ka tam būs iespēja piesaistīt investīcijas tālākai attīstībai. Pēc VARAM informācijas, plāna izstrādes procesā veiktie pētījumi liecina, ka nozares attīstībai ir nepieciešami 548 miljoni eiro publisko un privāto investīciju. ES fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā atkritumu apsaimniekošanas jomai un pārejai uz aprites ekonomikas modeli būs pieejami 103,53 miljoni eiro.
Foto: SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi”
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē