Lai sniegtu atbalstu Covid-19 pandēmijas un energoresursu sadārdzinājuma laikā, šogad uz mājokļa pabalstu var pretendēt arī tās mājsaimniecības, kuru ienākumi ir zemi, taču pārsniedz šī pabalsta piešķiršanai noteikto ienākumu slieksni. Tas nozīmē, ka uz mājokļa pabalstu šobrīd var pretendēt vairāk mājsaimniecību, kurām faktiskie izdevumi par mājokli ir lielāki nekā ienākumi vai nesamērīgi lieli, salīdzinot ar ienākumiem mājsaimniecībā. Lai pieteiktos pabalstam, jāvēršas Jelgavas Sociālo lietu pārvaldē.
Mājokļa pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp garantētā minimālā ienākuma (GMI) sliekšņu summu mājsaimniecībai un faktiskajiem izdevumiem un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem. Bet pašvaldība var noteikt koeficientu garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai mājsaimniecībai un mājsaimniecību veidus, kuriem tiek piemērots koeficients mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai.
Jelgavas Sociālo lietu pārvalde informē, ka atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumam un Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumam Jelgavas pašvaldība no 2022. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim, aprēķinot mājokļa pabalsta apmēru, GMI sliekšņu summai piemēros šādus koeficientus: atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti – 2,5, mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti – 2, bet pārējām mājsaimniecībām – 1,5.
Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece Jeļena Laškova skaidro, ka, paaugstinot koeficientu līdz 1,5 pārējām mājsaimniecībām, tas ir, mājsaimniecībām ar bērniem un mājsaimniecībām, kurās ir personas darbspējīgā vecumā, uz mājokļa pabalstu šobrīd var pretendēt vairāk mājsaimniecību, kurām faktiskie izdevumi par mājokli ir lielāki nekā ienākumi vai nesamērīgi lieli, salīdzinot ar ienākumiem mājsaimniecībā.
Ņemot vērā Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likuma pārejas noteikumos noteikto, ja janvārī mājsaimniecībai ir piešķirts mājokļa pabalsts, nepiemērojot jauno koeficientu, tiks veikts pārrēķins.
Mājsaimniecībām, kuras ar iesniegumu piešķirt mājokļa pabalstu Sociālo lietu pārvaldē vērsīsies februārī, ienākumi tiks vērtēti par četriem mēnešiem: oktobri, novembri, decembri un janvāri, un mājokļa pabalsts var tikt aprēķināts no janvāra. Lai realizētu normatīvajos aktos noteikto, Jelgavas Sociālo lietu pārvalde mājokļa pabalsta pieprasītājus lūdz iesniegt dokumentus par ienākumiem, sākot no pagājušā gada oktobra, bet, lai apliecinātu izdevumus par mājokli, – aktuālos rēķinus, kas mājsaimniecībai ir pieejami brīdī, kad persona vēršas Sociālo lietu pārvaldē.
Lai saņemtu mājokļa pabalstu un izvērtētu mājsaimniecības materiālās situācijas atbilstību normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijam, vienai no mājsaimniecības personām ir jāvēršas Jelgavas Sociālo lietu pārvaldē Oskara Kalpaka ielā 9 un jāiesniedz šādi dokumenti: iesniegums, kuru parakstījušas mājsaimniecības pilngadīgās personas; darba devēja izziņa par darba samaksu par pilniem pēdējiem trim kalendāra mēnešiem par katru darba ņēmēju mājsaimniecībā; visu mājsaimniecībā esošo personu kredītiestāžu vai pasta norēķinu sistēmas kontu pārskati par pilniem pēdējiem trim kalendāra mēnešiem; dokumenti, kas apliecina neregulāra rakstura ienākumus; dokumenti (rēķini) mājokļa pabalsta aprēķināšanai, kas apliecina ar mājokļa lietošanu saistītus izdevumus: īres maksa, izdevumi par obligāti veicamajām pārvaldīšanas darbībām, siltumenerģija apkures un karstā ūdens nodrošināšanai, elektroenerģija, ūdens, dabasgāze, kanalizācijas vai asenizācijas nodrošināšana, sadzīves atkritumu apsaimniekošana, ar telekomunikāciju pakalpojumiem un internetu saistītos izdevumus; citus dokumentus, ja tas ir nepieciešams lēmuma pieņemšanai par sociālās palīdzības piešķiršanu.
Visi nepieciešamie dokumenti pabalsta pieprasītājam ir jāievieto Sociālo lietu pārvaldes pastkastītē, kas atrodas vestibilā pie ieejas Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 9.
Jelgavas Sociālo lietu pārvalde atgādina, ka, vērtējot mājsaimniecības materiālos resursus, tiek ņemti vērā mājsaimniecības ienākumi, naudas līdzekļu uzkrājumi, kustamie un nekustamie īpašumi. Par īpašumu neuzskata vienu nekustamo īpašumu, kur savu dzīvesvietu deklarējis un dzīvo iesniedzējs un pārējās personas, kurām ir kopīga saimniecība ar iesniedzēju. Viens no svarīgākajiem kritērijiem ir transportlīdzeklis. Mājsaimniecības īpašumā var būt viens transportlīdzeklis, izņemot ģimeni ar bērniem.
Sociālo lietu pārvalde lūdz pabalsta pieprasītājus sadarboties un operatīvi reaģēt uz sociālo darbinieku lūgumu iesniegt papildu dokumentus, kuri ir nepieciešami lēmuma pieņemšanai par mājokļa pabalsta piešķiršanu.
Foto: Jelgava.lv
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību pārvaldē