0.1 °C, 5.7 m/s, 83.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaSvētās Trīsvienības baznīcas tornis – pārmaiņu priekšā
Svētās Trīsvienības baznīcas tornis – pārmaiņu priekšā
27/09/2021

Novembrī apritēs 11 gadi, kopš pirmo reizi pēc rekonstrukcijas durvis vēra Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis. Šo gadu laikā torņa ekspozīcijas apmeklējuši vairāk nekā 350 000 cilvēku, bet tornī kopumā uzņemti gandrīz miljons apmeklētāju. Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas zvanu tornis, atdzimstot jaunā veidolā, ir kļuvis par populārāko apskates objektu pilsētā, torņa skatu laukumu jaunie pāri bieži izvēlas par vietu, kur teikt jāvārdu, tur notikuši daudzi pasākumi, konferences, radošās darbnīcas. Esošās vēstures ekspozīcijas – Zemgale – Latvijas prezidentu šūpulisJelgava un Svētās Trīsvienības baznīca laikmetu griežos un Tautastērps Zemgalē – aplūkojuši tūkstošiem cilvēku, un ir likumsakarīgi, ka mūsu ciemiņi alkst pārmaiņas un tornī vēlas redzēt ko jaunu. Tāpēc jau drīzumā tornī tiks nomainītas visas trīs pastāvīgās vēstures ekspozīcijas. Šobrīd jau izstrādājam tehnisko projektu, stāsta Jelgavas reģionālā Tūrisma centra vadītāja Anda Iljina.

Nupat noslēdzies metu konkurss “Vēstures ekspozīciju un multimediju objektu mākslinieciskā koncepta izstrāde Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī”, izraugoties saturiski augstvērtīgāko un inovatīvāko dizaina risinājumu trīs tematisko vēstures ekspozīciju un multimediālo objektu izveidei tornī, lai jau nākamā gada sākumā tornī veidotu jaunas ekspozīcijas, izmantojot inovatīvus un mūsdienīgus tehnoloģiju risinājumus. Tas nozīmē, ka līdzšinējās vēstures ekspozīcijas var aplūkot līdz gada beigām.

 

 

 

Laikmetīga interjera instalācija

Metu konkursā par jauno ekspozīciju koncepcijas izstrādi divu pretendentu konkurencē uzvarēja personu apvienība, kurā darbojas SIA “DJA”, SIA “SOLAVI”, SIA “OVERLY”, SIA “AD PRODUCTION” un SIA “Putnu studija”. Tā piedāvā ekspozīciju koncepciju ar nosaukumu “Duālā realitāte” – ekspozīcija kā laikmetīga interjera instalācija, kas skaidri nodala vēsturisko mantojumu no mūsdienu pienesuma. “Tajā paredzēts integrēt jaunās tehnoloģijas, kas ļautu Jelgavas vēsturi iepazīt interaktīvi, informāciju atklājot pakāpeniski. Ienākot telpā, redzami eksponāti un to apraksti, bet multimedijos paslēpta neredzamā daļa. Šāds ekspozīcijas izzināšanas princips apmeklētājiem rada vēlmi ieraudzīt neredzamo, saklausīt nedzirdamo, sajust zudušo Jelgavu,” stāsta koncepcijas autori, norādot, ka ideja aizgūta no torņa restaurācijas principa, kad pagalmā saglabāti vecā mūra fragmenti un zudušās arhitektūras daļas torņa pagalmā iezīmētas ar citas krāsas bruģakmeni, ļaujot iztēloties, cik liela bija baznīca. “Jāatzīst, ka ir iedzīvotāji, kuri nezina, ka ar sarkanā bruģa līniju torņa pagalmā iezīmēts Svētās Trīsvienības baznīcas apjoms, ļaujot apjaust, cik liela bija baznīca. Piemēram, vietā, kur šobrīd ir LLU 1. studentu viesnīca, atradās baznīcas altāris,” piebilst A.Iljina.

 

Ar metu konkursa uzvarētājiem tiek izstrādāts tehniskais projekts, lai iesniegtās idejas realizētu. Ekspozīciju izveide tornī varētu notikt nākamā gada sākumā, un tas nozīmē, ka uz laiku torņa vēstures ekspozīcijas apmeklētājiem būs slēgtas. Jaunās vēstures ekspozīcijas pirmos apmeklētājus varētu uzņemt nākamā gada pilsētas svētkos.

“Dzīvā” slavas zāle un modes tendences

Ekspozīciju uzdevums gan būs nemainīgs – stāstīt par pilsētas vēsturi un tās cilvēkiem. Taču tas tiks darīts inovatīvāk, izmantojot dažādus jaunus IT risinājumus. 3. stāva ekspozīcija vēstīs par mūsu cilvēkiem – pilsētas mēriem, pilsētniekiem, kuri saņēmuši gan valsts, gan pilsētas apbalvojumus –, un būtiski, ka šo informāciju būs iespēja papildināt. Tāpat apmeklētāji tiks iepazīstināti ar Jelgavu laika griežos, un arī šī sadaļa būs “dzīva” jeb ar iespēju informāciju aktualizēt.

 

4. stāva ekspozīcija sniegs ieskatu pilsētas sociālajā dzīvē. “Vēsturiski baznīca bijusi tā vieta, kur cilvēki svētdienās gāja sevi parādīt un uz citiem paskatīties. Zināmā mērā tie bija svētki, kas ietekmēja arī modes tendences. Šajā ekspozīcijā gribam runāt par modes tendencēm Jelgavā cauri gadsimtiem, kā iedzīvotāji dažādos laikos ģērbušies,” ideju ieskicē A.Iljina. Baznīcā notikušas arī daudzas laulību ceremonijas, tāpēc goda vietā būs kāzu tērpi – kā hercogu, tā vienkāršu iedzīvotāju.

 

Rādīs baznīcas varenību

“Līdzšinējā ekspozīcijā ir salīdzinoši maz informācijas par Svētās Trīsvienības baznīcu un torņa atjaunošanu, un, pēc pieredzes, apmeklētājam nerodas pilnvērtīgs priekšstats, ka viņš atrodas baznīcas zvanu tornī, neizjūt, ka šeit ir bijusi ļoti liela baznīca. Tieši tāpēc, veidojot jauno ekspozīciju, vairāk atklāsim tieši baznīcas vēsturi, 3D formātā cenšoties parādīt tās varenību, torņa atjaunošanu, baznīcas elementus,” stāsta A.Iljina, uzsverot, ka šī ir vecākā celtne Jelgavā un pirmā no jauna uzceltā luterāņu baznīca Eiropā. Tieši šeit ir noticis Lūcijas Garūtas “Dievs, tava zeme deg” pirmatskaņojums. “Baznīca ir tā vieta, kur var atnākt pasēdēt un padomāt. Arī mēs esam iecerējuši ekspozīciju papildināt ar meditācijas stūrīti zem baznīcas zvana, kur cilvēkam pabūt ar sevi,” stāsta A.Iljina. Skatoties pa 5. stāva logu, virtuāli varēs redzēt, kāda izskatījās baznīca reālā vidē.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē