5.9 °C, 4.5 m/s, 90.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaStudentu folkfestivāla tradīcija izskanēs pēdējo reizi
Studentu folkfestivāla tradīcija izskanēs pēdējo reizi
21/02/2020

26. februārī pulksten 18 Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Studentu teātrī notiks Muzikālā laboratorija jeb 31. Studentu folkfestivāls, kas norisināsies pēdējo reizi. Tajā ar dziesmām un dzeju aicināti piedalīties studenti, viņu draugi un ikviens, kas dzied savas vai citu autoru dziesmas un raksta dzeju.

“Folkfestivāls ir dzīvs, tikai tam jāmeklē cits apvalciņš. Radošām izpausmēm vietai ir jābūt vienmēr un procesam jāturpinās, tāpēc šis ir gads, kad noslēdzam līdzšinējo Studentu folkfestivāla tradīciju Jelgavā, tajā pašā laikā domājot, kā tas var saglabāties. Varbūt uzradīsies kāds jauns cilvēks, kas būs gatavs šo tradīciju turpināt, sākot to no jauna,” saka LLU Studentu kluba vadītāja un folkfestivāla tradīcijas sargātāja Anita Prūse, piebilstot, ka festivālu vienmēr raksturojusi intimitāte, sirsnība un atvērtība.

 

Šogad festivālā paredzēta viena skatuve, kas būs ļoti īpaša, autentiska, studentiska un patiesa – tāda, kurā atvērties talantīgiem, drosmīgiem dziesminiekiem un mūziķiem. Tajā nebūs vietas fonogrammām, elektriskām ģitārām, sintezatoriem, digitālām mūzikas apdarēm vai pilniem bungu komplektiem. Savu muzikālo prasmi uz skatuves dalībnieki demonstrēs ar akustiskiem stīgu un pūšamiem, kā arī citiem tautā populāriem un iemīļotiem instrumentiem, parādot patieso folka garu, kurš saistāms ar dziesminiekiem, biedrībām un komūnām, kas caur radošo darbību atraduši kopīgu valodu.

 

Šogad festivāla īpašie viesi būs dziesminieks Arnis Miltiņš un Laima Miltiņa, LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesors Viesturs Kreicbergs, ilggadējais pasākuma vadītājs Ēriks Palkavnieks ar grupu “ApmJ”, kā arī Bērnu un jauniešu mūzikas kluba Rokskolas dibinātājs un vadītājs Endijs Rožkalns.

 

Folkfestivālā izskanēs gan pārbaudītas vērtības, gan pavisam jauni vārdi, līdz ar to ikviens skatītājs un klausītājs varēs atrast savai acij un ausij tīkamāko un, kā ierasts, arī nobalsot par savu simpātiju. Jāpiebilst, ka vēl joprojām turpinās dalībnieku pieteikšanās festivālam – interesentiem līdz 24. februāra pulksten 15 elektroniski jāaizpilda pieteikuma anketa vietnē www.llu.lv/laboratorija. Noslēdzošajā pieteikšanās dienā pulksten 18 Studentu teātrī notiks dalībnieku noklausīšanās.

 

Festivāla aizsākumi meklējami pagājušā gadsimta 80. gadu vidū, kad Jelgavā ieradās dziesminieks un grupas “Akcents” vadītājs Juris Vilcāns, kurš vēlējās sarīkot līdzīgi domājošo, brīvību alkstošo spēlētāju un dziesminieku tikšanos. Ar J.Vilcāna ierosmi Jelgavas pilī notika dziesmas un mūzikas dienas “Jelgava – 86”, savukārt, šī notikuma iedvesmota, LLU radīja savu Studentu folkfestivālu. Tā aizsākās folkfestivāla tradīcija, kas šogad atzīmē 31. jubileju. Jāpiebilst, ka kopš folkfestivāla pirmsākumiem 30 gadu laikā LLU ir nomainījušās teju 10 studentu paaudzes. Festivālā šajos gados piedalījušās apmēram 500 muzikālo vienību – solisti, dueti, trio un grupas, kuru vidū bija ne tikai studenti un vidusskolas audzēkņi, bet arī Latvijā zināmi dziesminieki – Austras Pumpures dziedošie bērni, Ieva Akuratere, Haralds Sīmanis, Valdis Atāls, Kaspars Dimiters, Imants Daksis, Anta Eņģele, Jorens Šteinhauers, Kārlis Kazāks, Goran Gora, Jānis Aišpurs un citi, taču savus dzejoļus lasījuši un slēptākās sirds sajūtas klausītājiem atklājuši tieši studenti.

 

Skaidrojot, kas ir folks, J.Vilcāns savulaik teicis, ka tā ir mūzika, kas tiek izpildīta ar akustiskajiem instrumentiem un ar ko var nodarboties katrs. Tā ir mūzika, kurai primārā ir ideja, muzikālais materiāls ir skaidri saprotams un vienkāršs. Folks ir mūzika, kura šajā sarežģītajā laikā, noliedzot patērētāja pozīciju, aicina uz garīgumu.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija: Latvijas Lauksaimniecības universitāte