Parasporta kustības dibinātāja ne tikai Jelgavā, bet arī Latvijā, kādreizējā invalīdu sporta un rehabilitācijas kluba “Cerība” vadītāja, skolotāja Ruta Kļaviņa nosvinējusi 90. gadu jubileju.
Sakot R.Kļaviņai paldies par ilggadēju darbu jaunās paaudzes audzināšanā, pašaizliedzīgu sporta un invalīdu sporta attīstīšanu un Jelgavas atpazīstamības veicināšanu pasaulē, viņu apciemoja un sveica pašvaldības iestādes “Sporta servisa centrs” direktors Juris Kaminskis.
R.Kļaviņa dzimusi 1935. gada 26. martā. Jelgavā viņa dzīvo kopš 1949. gada. Viņa ir sporta pedagoģe ar vairāk nekā 50 gadu darba stāžu. Visilgākais laiks nostrādāts Jelgavas 4. vidusskolā, bet 1989. gadā viņa pārgāja strādāt uz toreizējo Jelgavas 1. internātskolu (tagad – Jelgavas pamatskolu “Valdeka”-attīstības centru) par ārstnieciskās vingrošanas skolotāju. “Ir grūti noticēt, ka pagājuši gandrīz 30 gadi, kopš Kļaviņas kundze šeit vairs nestrādā, tomēr viņas darbs un atstātais iespaids joprojām ir dzīvs mūsu atmiņās. Ruta Kļaviņa bija skolotāja ar lielo burtu – stingra, prasīga, bet vienmēr taisnīga un ar siltu sirdi. Viņas nodarbības ārstnieciskajā vingrošanā nebija tikai par fiziskajiem vingrinājumiem – viņa mācīja bērniem disciplīnu, izturību un ticību saviem spēkiem. Strādājot ar bērniem, kuriem bija kustību traucējumi, viņa spēja atrast īsto pieeju katram, motivējot viņus nepadoties un censties sasniegt vairāk. Bērni viņu sākumā bieži uztvēra kā stingru skolotāju, bet ar laiku atklāja, ka aiz šīs prasības slēpjas patiesa vēlme palīdzēt. Viņa prata līdzsvarot disciplīnu ar sirsnību un cieņu pret katru skolēnu. Viņas humors bija neatņemama daļa no nodarbībām – tas bieži palīdzēja kliedēt spriedzi un padarīja mācīšanos vieglāku un patīkamāku. Viņas darbs ir palīdzējis daudziem bērniem ne tikai fiziski, bet arī emocionāli – viņa deva viņiem pārliecību par saviem spēkiem un iedvesmoja nekad nepadoties. Tāda skolotāja kā Ruta Kļaviņa ir retums, un mēs ar patiesu cieņu un pateicību atceramies viņas ieguldījumu,” norāda Jelgavas pamatskolas “Valdeka”-attīstības centra direktora vietniece metodiskajā darbā Līga Gutnika.
Varētu teikt, ka tieši darba maiņa arī noveda pie invalīdu sporta un rehabilitācijas kluba “Cerība” izveides – pie ārstnieciskās vingrošanas skolotājas uz nodarbībām savus bērnus sāka vest pilsētas iedzīvotāji, un, lai to varētu darīt legāli, tika dibināts klubs. “Kā šodien atceros – tas bija 1993. gada 3. decembrī. Visi uz lapiņām bija uzrakstījuši iespējamos kluba nosaukumus, un uz trim bija vārds “Cerība”,” atceras R.Kļaviņa.
Attīstot invalīdu sportu, R.Kļaviņa nostrādāja 25 gadus. “Rutai piemīt tāda īpašība kā uzdrīkstēšanās iesaistīt visus citādos, kam parasti liktu sēdēt malā un netraucēt, ka tik kaut kas nenotiek. Rutai tādu sajūtu nebija – droši nāc, dari un darīsim!,” savu līdzgaitnieci raksturo trenere Maija Ukstiņa. Viņa stāsta, ka Rutai piemīt milzīgas organizatoriskās spējas, neizsīkstoša enerģija un spēja katrā saskatīt viņa potenciālu.
R.Kļaviņa ne tikai izveidoja klubu “Cerība” Jelgavā un desmit gadus rīkoja valsts mēroga bērnu invalīdu sporta spēles, bet stāvēja klāt arī tādu sporta veidu kā ratiņbasketbols un stājhokejs attīstībai Latvijā. “Cerības” sportisti vairākkārt pārstāvējuši Latviju paraolimpiskajās spēlēs un ne reizi vien kāpuši uz goda pjedestāla. Diemžēl 2018. gadā klubs “Cerība” savu darbību izbeidza, jo neizdevās atrast nevienu, kas turpinātu R.Kļaviņas iesākto.
Jāpiebilst, ka R.Kļaviņa divreiz – 2015. un 2020. gadā – ir saņēmusi Jelgavas pilsētas augstāko apbalvojumu, kā arī ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere.