Starptautiskā Olimpiskā komiteja nosaukusi piecus sporta veidus, kas tiks iekļauti 2028. gada olimpisko spēļu programmā. Divi no tiem – lakross un skvošs – ir pieejami Jelgavā, un mūsu pilsētas sporta klubu pārstāvji ir vienisprātis: viņi cer, ka iekļaušana olimpisko spēļu programmā palielinās sabiedrības interesi par sporta veidu un piesaistīs tam vairāk dalībnieku.
2028. gada vasaras olimpiskās spēles notiks Losandželosā, ASV. Lai gan šobrīd vēl nav skaidri nosacījumi dalībai olimpiskajās spēlēs, pats fakts par sporta veida iekļaušanu spēļu programmā iepriecina gan Jelgavas lakrosa kluba “Mītava”, gan Jelgavas Skvoša kluba vadītājus. Tāpat viņi cer, ka šis fakts varētu kalpot kā motivācija jauniešiem izvēlēties tieši šo sporta veidu.
“Olimpiskajās spēlēs būs lakrosa “Sixies” versija, kas tika izveidota tieši olimpisko spēļu vajadzībām. Ir vairākas atšķirības no parastā lakrosa, bet būtiskākā – laukumā būs seši, nevis desmit spēlētāji. Man gan pagaidām man nav informācijas par to, cik valstu komandām būs iespēja piedalīties olimpiskajās spēlēs un kādi būs atlases nosacījumi. Ja Latvijai šāda iespēja būs, izlases sastāvā ceru redzēt arī jelgavniekus,” Jelgavas pašvaldības iestādei “Sporta servisa centrs” norāda Jelgavas lakrosa kluba “Mītava” vadītājs Aigars Grinbergs. Viņaprāt, visi pieci pašreizējie “Field lacrosse” U-20 izlases kandidāti no Jelgavas varētu būt konkurētspējīgi un pēc pieciem gadiem pretendēt par vietu izlases sastāvā. “2024. gadā Latvijas U-20 izlase piedalīsies Eiropas lakrosa čempionātā, un tiek prognozēts, ka visi pieci “Mītavas” kluba spēlētāji būs izlases sastāvā,” papildina A.Grinbergs. Interesanti, ka, kā ziņo Starptautiskā Olimpiskā komiteja, lakross jau ir bijis olimpisko spēļu programmā – Sentluisā 1904. gadā un Londonā 1908. gadā.
Uz to, ka interese par sporta veidu pieaugs, cer arī Jelgavas Skvoša kluba vadītāja Baiba Lulle, tomēr viņa saskata, ka te savs mājasdarbs darāms arī sporta veida federācijai un skvoša klubiem. “Mums jāprot šo lēmumu izmantot kā vēl vienu papildu instrumentu, informatīvu mudinājumu, iespējams, arī kā iespēju papildu līdzekļu piesaistīšanai savam sporta veidam, lai skvošu padarītu ne tikai populārāku, bet arī pieejamāku, jo īpaši jauniešu vidū,” norāda Jelgavas Skvoša kluba vadītāja Baiba Lulle. Turpinot šo tēmu, viņa vērš uzmanību uz to, ka reti kurai federācijai vai biedrībai pieder sava sporta bāze, un vismaz skvošā īres maksa par skvoša kortiem Latvijā esot augstāka nekā virknē Rietumeiropas valstu. Turklāt skvoša specifika ir tāda, ka trenēties lielās grupās nav efektīvi, treniņi lielākoties ir individuāli vai pāros.
Par jelgavnieku iespēju piedalīties olimpiskajās spēlēs viņa izturas piesardzīgi, lēšot: ja skvoša pamatturnīrā būs 64 vietas, tad pēc šābrīža pasaules reitinga cerība būtu vienai Latvijas sportistei, kura ieņem 54. vietu. “Faktiski ir četri gadi, kuru laikā būtu jāielaužas pasaules elitē, braucot pa Pasaules skvoša asociācijas turnīriem un vācot reitinga punktus, bet pagaidām daži mūsējie startē tikai Eiropas junioru reitinga turnīros, cenšoties gūt pieredzi starptautiskā līmenī,” norāda B.Lulle. Viņa spriež: ja skvošs būs arī 2032. gada olimpisko spēļu programmā, tad saglabājas cerības tur redzēt arī Latvijas sportistus, un varbūt pat – Jelgavas.
Jāpiebilst, ka olimpiskās spēles Losandželosā notiks 2028. gadā no 14. līdz 30. jūlijam. Spēļu programmā ar Starptautiskās Olimpiskās komitejas lēmumu iekļauti pieci sporta veidi: beisbols/softbols, krikets, bezkontakta amerikāņu futbols, lakross un skvošs.