“Valsts aizsardzība ir visas sabiedrības kopīga atbildība. Un ārkārtīgi svarīgi šajā informācijas laikmetā ir jauniešiem iemācīt kritisko domāšanu. Ja tās nebūs, mums būs sašķelta sabiedrība. Bet valsts spēj sevi aizsargāt tikai tad, ja ir sabiedrības atbalsts un informācijas dominance,” atzīst Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba Operatīvās plānošanas departamenta Komunikācijas pārvaldes priekšnieks Māris Tūtins. Viņš ceturtdien Jelgavas Valsts ģimnāzijā tikās ar pilsētas pedagogiem, lai izglītojošā lekcijā runātu par karu informatīvajā telpā, par tā metodēm, to, cik liels spēks ir vārdam, un kritisko domāšanu.
Turpinot pedagogu augusta konferenci “Dialogs izglītībā – pamats izaugsmei”, šodien Jelgavas Izglītības pārvalde uz sarunu ar pilsētas pedagogiem bija aicinājusi M.Tūtinu, lai viņš runātu par šodien aktuālo tēmu – karu informatīvajā telpā. Jo īpaši svarīgi tas ir brīdī, kad agresors īsteno karadarbību tepat mums kaimiņos Ukrainā. Šobrīd ir jābūt ārkārtīgi uzmanīgiem, jo tiek izmantoti arvien jauni līdzekļi sabiedrības šķelšanai un uzticības graušanai savai valstij.
Lektors norādīja, ka tik populārais sociālais tīkls “Facebook” ik dienu dzēš 2,2 biljonus viltus profilus, ar kuru starpniecību kāds mēģina dezinformēt sabiedrību un raisīt tajā šaubas par notiekošajiem procesiem. Katram no mums ir jābūt kritiski domājošam, lai spētu izanalizēt, kas ir īsts un kas tomēr ne. “Šī ir viena no nemilitārajām metodēm starpvalstu konfliktu risināšanā. Propagandas mērķis ir uzticības graušana, veidojot sabiedrības neticību valstij un bruņoto spēku spējai aizstāvēt valsti. Mēs kā Latvija sevi spēsim aizsargāt tikai tad, ja sabiedrība būs vienota un tajā būs informācijas dominance,” tā M.Tūtins, norādot, ka cīnīties ar propagandas saturu ir grūti, bet mums ir jārada savs saturs un jāinformē sabiedrība pēc iespējas bieži un izsmeļoši par dažādiem procesiem. Tāpat lektors norādīja, ka šodien ikvienam ir jābūt gatavam tam, ka pilnīgi neitrālas personas, profili sociālajos tīklos var pēkšņi kļūt nedraudzīgi. Kā piemēru viņš minēja “Facebook” lapu “Toma joki”, kas sākotnēji publicēja dažādus ar politiku nesaistītus jokus, bet pēkšņi pēc 19. novembra parādījās izteicieni “Latvijas valsts ir korumpēta”, “Premjers vispār cirvis” vai “Pēdējais izslēdz gaismu valstī”. “Cilvēks visbiežāk nesaskata, ka kāds sāk mērķtiecīgi ietekmēt viņa domu. Mūsu kopējais sabiedrības uzdevums ir izglītot vienam otru, jo diemžēl mūsu sabiedrībā ir līdzpilsoņi, kuri tic jebkam,” tā lektors, uzsverot, ka svarīgi ar jauniešiem runāt par vienkāršām lietām jeb aizsardzības nozares vēstījumiem: Latvija tiks aizsargāta, Latvijas karavīrs ir drosmīgs, gudrs un patriotisks, Latvija ir pasaulē spēcīgākās militārās alianses NATO dalībvalsts un valsts aizsardzība ir visas sabiedrības kopīga atbildība.
Arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzsvēra, ka šodien ir svarīgi, lai jaunā paaudze saprastu, ko dod Latvijas brīvība, tās neatkarība un tas, ka mēs paši par sevi varam pastāvēt. “Mūsu sabiedrība nav vienveidīga un ir arī tādi, kas ar savām domām atbalsta agresoru, pat paši nesaprotot kāpēc,” tā A.Rāviņš.
Jāpiebilst, ka piektdien paredzēta augusta konferences “Dialogs izglītībā – pamats izaugsmei” trešā daļa – Metodiskā diena ar dažādām darbnīcām pedagogiem Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā .
Foto: Jelgava.lv
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību pārvaldē