2.1 °C, 5.7 m/s, 93.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaŠodien Jelgavā testēs divu veidu betonu izturību un nestspēju
Šodien Jelgavā testēs divu veidu betonu izturību un nestspēju
27/06/2024

Šodien, 27. jūnijā, Paula Lejiņa ielā 2 no pulksten 13 līdz 17 norisināsies pilna mēroga tests, kā ietvaros tiks salīdzināta divu betona plātņu veiktspēja, veicot punktveida slodzes testus to centros, malās un stūros. Pētījuma laikā tiks salīdzināts tradicionālā tērauda īsšķiedru betons un PrīmX tērauda šķiedru pastiprināts pašspriegojošais betons. Pasākumu organizē SIA “Primekss” sadarbībā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (LBTU).

Testa mērķis ir novērtēt abu betona plātņu konstrukciju izturību, īpaši slodzes nestspēju. Pilna mēroga industriālo betona konstrukciju testēšana ir būtiska, lai nodrošinātu to viengabalainību, drošību, izturību, ilgtspējību un nākotnes pielāgojamību. Papildu tam pasākuma laikā pieredzējuši nozares eksperti sniegs plašāku ieskatu par to, kā, pielietojot PrīmX tehnoloģiju, var ievērojami samazināt CO2 emisijas, izmaksas un būvniecības laiku.

Lai sagatavotos testa norisei, Paula Lejiņa ielā jau ir uzstādītas betona kolonnas, uz kurām izbūvētas betona pārseguma plātnes, kā arī pieslēgta speciāla monitoringa sistēma, kas  sastāv no aptuveni 400 metriem optiskās šķiedras kabeļu. Sistēma monitorē, kas notiks, kad tiks uzsākts un veikts slodzes tests. Tādējādi ir iespējams mērīt deformācijas plātnes apakšpusē, augšpusē, virs kolonnām un starp kolonnām.

“Pilna mēroga tests sniegs priekšstatu par PrīmX tehnoloģijas priekšrocībām reālajā darbībā. Mēs esam lepni demonstrēt mūsu inovatīvo šķiedru betona risinājumu, kas ne tikai samazina CO2 emisijas un izmaksas, bet arī ievērojami uzlabo būvniecības efektivitāti. Mūsu mērķis ir nodrošināt būvniecības nozarei ilgtspējīgu nākotni,” uzsver Mārtiņš Suta, “Primekss” Projektēšanas nodaļas vadītājs un šī projekta vadītājs

PrīmX betons ir izgatavots ar ķīmisku spiedes pašspriegumu, kas nodrošina stiprāku materiālu, stingāku šķērsgriezumu un uzlabotu higrālā rukuma kontroli. Lielas augstākās kvalitātes tērauda šķiedru armatūras devas tiek izmantotas, lai ierobežotu patentēto piedevu ķīmisko izplešanos. Tērauda šķiedras nodrošina lieces un bīdes stiegrojumu, un konstrukcijas var tikt veidotas pilnīgi bez tradicionālajiem armatūras stieņiem. Rezultātā tiek iegūts ļoti izturīgs un stabils materiāls, kas piedāvā daudzas priekšrocības betona grīdu un citu konstrukciju būvniecībā. Tas ietver lielāku nestspēju, mazāku konstrukcijas šķērsgriezumu, bezšuvju konstrukcijas, kā arī ūdens un gāzes necaurlaidību.

“Mēs esam izstrādājuši PrīmX tehnoloģiju, kas ir daudz stiprāka nekā parastais betons. Tas nozīmē, ka mēs varam arī izmantot šo tehnoloģiju plānākos slāņos, saglabājot tādu pašu slodzes nestspēju, kas ir ļoti unikāla, jo tas ļauj mums samazināt kopējo betona patēriņu, un izmantot mazāk tērauda šķiedru liešanas procesā. Nav nepieciešams izmantot sietu, kas tiešām taupa darba izmaksas un arī samazina CO2 emisijas, jo mēs izmantojam mazāk tērauda. Betons kā materiāls ir lielākais rūpnieciskais piesārņotājs CO2 emisiju ziņā, atbildīgs par 8% no globālajām CO2 emisijām. Ja mēs varētu izmantot mūsu betona tehnoloģiju visur, mēs varētu uzreiz samazināt globālās CO2 emisijas par 4%. Tas ir vairāk nekā visas pasaules aviokompānijas kopā saražo. Mūsu tehnoloģijas mērķis ir nodrošināt augstas kvalitātes, ilgtspējīgas un ekonomiski izdevīgas būvniecības risinājumus,” skaidro “Primekss” ģenerāldirektors Jānis Ošlejs.

Projekts tiek realizēts ar “Primekss” un Viedo Materiālu un Tehnoloģiju Kompetences Centra atbalstu Ekonomiskās Atveseļošanas Finansējuma ietvaros. Pētnieciskā darbība notiek kopā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, Luleo Tehnoloģiju universitāti un Dānijas Tehnisko universitāti.