15. un 16. aprīlī tiešsaistē norisinājās “Junior Achievement Latvia” skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālais pasākums “Cits Bazārs” Jelgava, kurā piedalījušies vairāk nekā 50 SMU no visas Latvijas. Kā novērtē organizatori un žūrijas pārstāvji, aizvadīt citkārt ļoti vērienīgo klātienes pasākumu attālināti bijis izaicinājums, taču tā izvērtusies par vērtīgu pieredzi gan rīkotājiem, gan pašiem jauniešiem.
“Šogad saņēmām 14 skolēnu komandu pieteikumus pamatskolas grupā un 39 komandu pieteikumus vidusskolas grupā. Ņemot vērā attālināto formātu, piedalīties varēja SMU no visas Latvijas un saņēmām pieteikums ne vien no Jelgavas un tuvākās apkārtnes, bet arī Rīgas, Liepājas, Valmieras, Madonas, Rēzeknes,” stāsta pasākuma organizatoru pārstāve Sabiedrības integrācijas pārvaldes jaunatnes lietu speciāliste Linda Vovere. Viņa skaidro, ka attālinātais formāts nozīmēja, ka visas skolēnu uzņēmumu prezentācijas tika veiktas videozvanu platformās, katrai komandai uzstājoties piecas minūtes: “Ierasti “Cits bazārs” ir vērienīgs SMU gadatirgus, taču šoreiz tirdzniecība norisinājās interneta katalogā, bet uzņēmumu prezentācijas – tiešsaistē. Žūrija to novērtēja kā veiksmīgu risinājumu, jo skolēniem bija pārdomāti jāpieiet vēstījumam par savu uzņēmumu, savukārt žūrija varēja ērti piekļūt SMU tiešsaistes profiliem, kas palīdzēja jautājumu daļā.”
Pasākumā no Jelgavas piedalījās 21 skolēnu mācību uzņēmums, kuri pārstāvēja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāziju un Jelgavas 4. vidusskolu, un vairāki mūsu pilsētas jauniešu SMU saņēma arī atzinības. Pamatskolas grupā par tehnoloģiski inovatīvu produktu nosauktas Spīdolas Valsts ģimnāzijas SMU “FireFly” atstarojošo lentu vestes ar maināmu izmēru, par uz zināšanām balstītu produktu atzīts spīdoliešu SMU “SANTE”, kas piedāvā ekoloģiskus dezinfekcijas līdzekļus, bet par uzņēmumu ar biznesa potenciālu nosaukts SMU “Festive Feeling” no Spīdolas Valsts ģimnāzijas, kas piedāvā meistarklases dažādu gardumu pagatavošanai. Vidusskolas grupā par uz zināšanām balstītu produktu nosaukts Spīdolas Valsts ģimnāzijas SMU “Anti-V” radītais roku dezinfekcijas līdzeklis cietā agregātstāvoklī. Tāpat pasniegta arī virkne simpātiju balvu.
Kā atzīst žūrijas pārstāvis LIAA Jelgavas biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs, ar katru gadu skolēnu mācību uzņēmumi uzrāda arvien augstāku kvalitāti gan savā piedāvājumā, gan prezentācijā un šoreiz Jelgavā notikušajā pasākumā vairumam produktu būtu arī tālāks biznesa potenciāls: “Vērtēju fināla komandas, līdz ar to redzēju labākos no labākajiem, taču jāsaka, ka visas komandas uzrādīja ļoti augstu kvalitāti. Domāju, ka laika ierobežojums piecas minūtes prezentācijai bija labs pārbaudījums, kurā jauniešiem bija jādomā kā īsi, bet efektīvi parādīt sevi. Vairākas visaugstāk novērtētās komandas parādīja, ka viņu radītais mācību uzņēmums nav tikai mazs projektiņš, bet tiešām vērtīga biznesa ideja, kurai tic paši jaunieši un kurai ir arī tālāks potenciāls, kuru varētu attīstīt arī mūsu biznesa inkubatora pirmsinkubācijas programmā.” Ņ.Kazakevičs min, ka arvien augošajai SMU kvalitātei ir vairāki iemesli, tostarp jauniešiem piedāvātas iespējas tādos jaunos mācību priekšmetos kā programmēšana vai robotika, kā arī šobrīd populārā start-up jeb jaunuzņēmumu kultūra, kas iedrošina radīt jaunus produktus un risinājumus. Tomēr kā galveno iemeslu labajiem rezultātiem, ko turpina uzrādīt jaunieši, Ņ.Kazakevičs nosauc skolotāju ieguldīto darbu un sniegto atbalstu, lai palīdzētu jauniešiem īstenot savas idejas.
Foto: “Junior Achievement Latvia”
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē