0.7 °C, 6.8 m/s, 86.4 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaSkolēni teātra izrādes un muzejus apmeklē, neizejot no mājas
Skolēni teātra izrādes un muzejus apmeklē, neizejot no mājas
01/05/2021

Programma “Latvijas skolas soma” kopš 2018. gada katram skolēnam ik semestri ļauj ar valsts finansiālu atbalstu apmeklēt dažādas kultūrizglītības norises, piemēram, muzejpedagoģiskās stundas, teātra izrādes, kas papildina skolā apgūto vielu. “Latvijas skolas somas” piedāvājums tiek paplašināts arī šobrīd, pielāgojot to mācībām tiešsaistē, jo pandēmija skārusi gan izglītības, gan kultūras nozari.

Jelgavas Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste Inita Mazūdre skaidro, ka programmas finansējums pašvaldībām atkarīgs no skolēnu skaita: “Programmā “Latvijas skolas soma” izglītības iestādēm ir pieejams valsts finansējums pasākumu ieejas biļešu iegādei, maksai par pasākuma norises pakalpojuma nodrošināšanu, kā arī transporta izdevumiem nokļūšanai uz pasākumu. Kopumā šī gada pirmajā pusgadā pilsētas skolām proporcionāli skolēnu skaitam programmas īstenošanai piešķirti 52 220 eiro, kas paver iespēju skolēniem iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes.”

 

Rudens semestrī Jelgavas skolēni izmantojuši 85 aktivitātes, un populārākās bijušas latviešu jaunākās kinofilmas, kultūrtelpas “3 MĀSAS” un “Dirty Deal Teatro” izrādes, kā arī nodarbības Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un Tērvetes dabas parkā. Norisēs piedalījušies 2854 Jelgavas skolēni – nedaudz vairāk kā trešdaļa no 7389 bērniem un jauniešiem, kuri pašvaldības skolās mācības uzsāka 2020. gada 1. septembrī. Tas skaidrojams ar atkārtotu pāreju uz mācībām attālināti un tobrīd ierobežoto piedāvājumu tiešsaistē, kas šobrīd gan ir kļuvis plašāks.

 

“Latvijas skolas somas” vadītāja Aija Tūna uzsver, ka visi kultūras norišu organizatori mudināti līdzšinējo piedāvājumu pārorientēt uz digitālo vidi: “Ja runājam par izmaksām skolām, daļa aktivitāšu, piemēram, latviešu kino piedāvājums vai lekcijas, ir kļuvušas lētākas, savukārt jaunas teātra izrādes, kas radītas tieši programmas auditorijai, nereti maksā tikai nedaudz lētāk, jo kvalitatīva satura pielāgošana tiešsaistes formātam prasa papildu izdevumus.” A.Tūna stāsta, ka piedāvājums arvien papildinās – skolēniem piedāvāta unikāla iespēja noskatīties, piemēram, jaunākās Latvijas Nacionālā teātra un Jaunā Rīgas Teātra izrādes, virtuāli izstaigāt Ziedoņa muzeju un piedalīties interaktīvā mācību stundā, kā arī videozvanā satikties ar latviešu filmu aktieriem un to veidotājiem. Katra norise saistīta ar kādu mācību tematu, tāpēc attālināto mācību laikā tā ir iespēja dažādot skolēnu ikdienu.

 

“Latvijas skolas somai” kā instrumentam attālināto mācību procesā Jelgavas pedagogi saredz dažādu pielietojumu un piekrīt, ka tādējādi tiek bagātināts mācību saturs, taču, mācoties “pie ekrāna”, mazāka ir tik būtiskā praktiskā pieredze. Jelgavas 4. vidusskolas direktora vietniece audzināšanas darbā Sanita Baltiņa uzsver, ka šajā laikā “Latvijas skolas somas” piedāvājums galvenokārt tiek izmantots atslodzei, piemēram, tiešsaistes stundās kopīgi skatoties un analizējot latviešu filmas. Savukārt Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā pašreizējais piedāvājums palīdz literatūras un vēstures apguvē. Ģimnāzijas direktores vietniece izglītības jomā Ritma Tīrumniece atklāj, ka vidusskolēni skatījušies izrādi “Svina garša”, tādējādi iepazīstot Māra Bērziņa romānu, tajā apskatītās tēmas un vēsturi. Līdzīga ir arī citu Jelgavas skolu pieredze, kur ierasti programma plānota pa klašu grupām ik semestri, taču pašreizējos apstākļos norises palīdz klasēs individuāli dažādot ikdienas mācības.

 

“Latvijas skolas somas” piedāvājumā iekļauti arī Jelgavas muzeji. Lai arī to darbs nav apstājies, līdzšinējās kultūrizglītības norises būs pieejamas tikai atsākot darbu klātienē – tikmēr top dažādi bezmaksas tiešsaistes materiāli, kurus varēs integrēt arī izglītojošos klātienes apmeklējumos. Materiāli tapuši Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā un Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā, un pieejami to mājaslapās www.jvmm.lv un www.railwaymuseum.lv. Pie jaunām muzejpedagoģijas stundām strādā arī Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja speciālisti, bet “Latvijas skolas somas” piedāvājumā iekļautais Jelgavas zonālais valsts arhīvs un amatnieku darbnīca “Austras raksti” kultūrizglītības norises atsāks piedāvāt līdz ar epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos.

 

Līdz 2021. gada beigām programma turpināsies kā Latvijas simtgades projekts, tomēr, kā norāda gan tās vadītāja, gan pedagogi, izveidotais reģionālās koordinācijas, kultūras piedāvājuma un mācību satura plānošanas tīkls ir vērtīgs ieguvums, kam būtu nākotne.

 

Ar “Latvijas skolas somas” piedāvājumu var iepazīties Latvijas simtgades mājaslapā www.lv100.lv.

 

 

Foto: lv100.lv

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē