4.4 °C, 4.1 m/s, 91.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaSatiksmi Driksā un Lielupē regulē navigācijas zīmes; noteikti ūdens aktivitāšu aizliegumi
Satiksmi Driksā un Lielupē regulē navigācijas zīmes; noteikti ūdens aktivitāšu aizliegumi
10/06/2022

Ikdienā svarīga ir ne tikai satiksmes drošība uz ietvēm, ielām un šosejām, bet arī uz ūdens. Lai regulētu ūdenstransporta kustību Lielupes un Driksas akvatorijā un nodrošinātu drošu kuģošanu, upju krastos un uz tiltiem ir uzstādītas navigācijas zīmes maza izmēra kuģu satiksmei. Ūdens satiksmes dalībniekiem svarīgi zināt, ka Driksa un Lielupe posmā no dzelzceļa tilta līdz elektropārvaldes līnijai Pilssalā ir sadalīta sešās zonās, nosakot katras zonas akvatorija ierobežojumus – kustības ātrumu no 4 līdz 8 kilometriem stundā, vietas un laiku, kurā aizliegts vizināties ar ūdens slēpēm un ūdens motocikliem.

Lielupes un Driksas krastos atrodas Lielupes krasta promenāde, peldvietas, laivu piestātne, Jelgavas jahtklubs, Pilssalas un Pasta salas airēšanas bāze, kā arī dažādas būves un aprīkojums – dzelzceļa tilts, autoceļu tilti, augstsprieguma elektropārvades līnijas. Šo objektu un būvju esība upju krastos un pāri upju akvatorijām rada nepieciešamību regulēt un koordinēt drošu ūdens satiksmi Jelgavas administratīvajā teritorijā, kur norisinās aktīva atpūta, tūrisms un sports uz ūdens.

 

Kuģotājiem galvenokārt ir jāņem vērā Ministru kabineta izstrādātie kuģošanas noteikumi, kas nosaka skaidru kuģošanas kārtību – gan to, ar kādu ātrumu pārvietoties, gan to, kam jādod ceļš, gan arī citus svarīgus aspektus. Lielupē un Driksā maksimālais kuģošanas ātrums ir 8 kilometri stundā. Kārtību, kādā jāizmanto Lielupes un Driksas upju akvatorijas, nosaka pilsētas saistošie noteikumi “Par Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā ietilpstošās Lielupes upes daļas un Driksas upes izmantošanu”. Lielākoties šie noteikumi regulē komercpārvadājumiem paredzēto kuģu darbību un nosaka komercdarbībā iesaistīto peldlīdzekļu kuģošanas maršrutu.

 

Taču saskaņā ar tematisko plānojumu “Publisko ūdeņu teritoriju izmantošana Jelgavas administratīvajās robežās” Driksa un Lielupe posmā no dzelzceļa tilta līdz 20 kV elektropārvaldes līnijai Pilssalā ir sadalīta sešās zonās, paredzot katras zonas akvatorijas izmantošanas nosacījumus. Ūdens satiksmes dalībniekiem tas jāņem vērā, tā rūpējoties gan par savu, gan apkārtējo drošību uz ūdens.

 

 

Drošai kuģošanai, sportam un atpūtai Jelgavas ūdeņos ir jāievēro navigācijas zīmes Lielupē un Driksā. Jāpiebilst, ka ūdenstransporta satiksmi Jelgavas publiskajos ūdeņos uzrauga Jelgavas Pašvaldības policijas Ūdenspatruļa.

 

Pašvaldības policijā skaidro, ka no ūdens sezonas atklāšanas – 1. maija – līdz šim brīdim Ūdenspatruļa jau 95 reizes ir pārbaudījusi atpūtas kuģus. Sešos gadījumos uzsākta administratīvā lietvedība, bet desmit gadījumos izteikts mutvārdu aizrādījums par Ministru kabineta noteikumu neievērošanu, galvenokārt saistībā ar drošības pārkāpumiem, piemēram, nav uzvilktas drošības vestes vai to vispār nav, kā arī par navigācijas zīmju neievērošanu, atļautā ātruma pārsniegšanu, pārvietojoties pa Lielupi un Driksu.

 

“Pēdējos gados jelgavnieki un arī pilsētas viesi ļoti aktīvi vasarā izmanto plašās iespējas izbaudīt atpūtu uz ūdens – brauc ar kuģīšiem, katamarāniem, SUP dēļiem, laivām, jahtām, tāpat šis ir laiks, kad Bērnu un jaunatnes sporta skolā un airēšanas klubos notiek treniņi. Taču mēs aicinām vienmēr atcerēties par savu un citu drošību,” saka Pašvaldības policijas pārstāve Sandra Matulēna, aicinot ūdenstransporta vadītājus, lai neradītu problēmas ne sev, ne citiem, iepazīties ar Driksas un Lielupes zonējumu, lai iegaumētu, kur un kad drīkst pārvietoties. Tikpat būtiski katamarānu un arī SUP dēļu lietotājiem ir ņemt vērā, ka upe ir tas pats, kas ceļš, tikai kuģi nevar tik ātri apturēt, tam ir daudz mazākas manevrēšanas spējas, līdz ar to nav jāpeld tuvu. Savukārt peldētāji rada bīstamību, peldot ārpus peldēšanai norādītās teritorijas, tālāk par bojām. “Kopējā situācija ar ūdenstransporta satiksmi Lielupē un Driksā pēdējos gados ir uzlabojusies, tomēr ir gadījumi, kad inspektori saskaras ar pārgalvīgu atpūtas kuģošanas līdzekļu vadīšanu, kas apdraud citus ūdens satiksmes dalībniekus. Ir jāsaprot, ka Lielupē un Driksā notiek dažādas aktivitātes – airētāju treniņi, katamarānu, laivu un komerckuģu satiksme –, visiem uz ūdens ir jāprot sadzīvot. Pārkāpjot atļauto ātrumu un braucot pārgalvīgi, tiek radīta viļņošanās un apdraudēti cilvēki, tiek kaitēts krasta objektiem un infrastruktūrai,” tā S.Matulēna.

 

Jāatgādina, ka par satiksmes negadījumiem uz ūdens vai situācijām, kas var apdraudēt kuģošanas satiksmi, jāziņo, zvanot uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 vai Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centram pa iedzīvotāju atbalsta tālruni 8787 vai Pašvaldības policijai pa tālruni 8550.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē