Šāgada februārī LLU saņēma vēsturiski nozīmīgu dāvinājumu no Burbonu karaliskās dinastijas institūta – Francijas karaļa Luija XVIII portretu, kas ir 19. gadsimta sākuma oriģināls. Pirms gleznas publiskas izstādīšanas Jelgavas pils muzejā gan glezna, gan tās rāmis tika nodoti restaurācijai un nu mākslas darbs ir atguvis tā sākotnējo spozmi, informē universitātē.
LLU galvenās mītnes vietas Jelgavas pils vēsture saistīta ar daudzām savulaik Eiropā nozīmīgām personībām. Viena no ievērojamākajām ir Francijas karalis Luijs XVIII, Burbonu dinastijas pārstāvis, kurš Jelgavas pilī mitinājies divas reizes – 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā, vēl nebūdams karalis.
Godinot šos Latvijas un Francijas karaliskās ģimenes kopīgos vēstures notikumus, Burbonu karaliskās dinastijas institūts 2019. gadā viesojās pilī, tās dienvidu vārtos atklāja karalim veltītas piemiņas plāksnes un uzdāvināja universitātes muzejam gleznojumu, kas ir tieša kopija mākslinieka Ž.Š.Tardjē (Tardieu) 1817. gadā publiskotajam darbam “Louiss XVIII couronne la rosiere de Mittau”. Gleznā, kuras oriģināls glabājas Francijā, atainotas Luija XVIII galma svinības Jelgavā 1799. gadā. Savukārt februārī LLU no institūta ieguva vēl vienu dāvinājumu – Francijas karaļa Luija XVIII portretu. Universitātei uzdāvinātā glezna ir viena no Fransuā Žerāra portreta atkārtojumiem, kas tapis pēc 1814. gada. Tā ierāmēta greznā rāmī ar ovāla veida izgriezumu.
Lai portretu sagatavotu eksponēšanai, atjaunošanas darbus veica restauratore-vecmeistare Zita Sokolova. Restaurācijas procesa laikā tika noņemts netīrumu slānis no gleznas aizmugures un virspuses, veikta dezinfekcija, noņemti un plānināti pārgleznojumi, ielikta un slīpēta restaurācijas grunts, atjaunots lakas slānis un tonējumi. Gleznas restaurāciju finansēja Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā “Zemgales kultūras programma 2020”. Savukārt gleznas rāmis restaurēts ar Jelgavas pils fonda atbalstu un to veica Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja stājglezniecības restauratore–meistare Saiva Kuple. Rāmja restaurācijas laikā tika izlīdzināta finiera deformācija, nostiprināta grunts un aizpildīti zudumi, noņemts netīrumu slānis, atlietas un iestrādātas detaļas, aizdarinātas finiera plaisas, veikti tonējumi un ierāmēta pati glezna.
Pirmo reizi restaurētais mākslas darbs plašākai sabiedrībai prezentēts 2020. gada 23. septembrī, kad LLU viesojās Latvijā akreditētie ārvalstu vēstnieki, taču šobrīd tas pieejams apskatei Jelgavas pils muzejā, un portrets arī turpmāk būs muzeja kolekcijas pastāvīgs priekšmets.
Foto un informācija: Latvijas Lauksaimniecības universitāte