Lai veicinātu 7.–12. klašu skolēnu zināšanas par dzīvi Latvijā 20. gadsimta 60.–80. gados, no šā gada septembra līdz 2021. gada janvārim Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā norisinās projekts “Zenit stāsti”. Tā gaitā Jelgavas jaunieši tiek aicināti uzrunāt radiniekus, kas šo laiku piedzīvojuši un dokumentējuši fotogrāfijās, un fiksēt viņu stāstus, tādējādi piedaloties vērienīgā digitalizācijas akcijā, kas ļaus laikmeta liecības saglabāt nākamajām paaudzēm.
“Projekts “Zenit stāsti” Jelgavā primāri bija mērķēts uz sadarbību ar mazākumtautību skolām, un jāsaka, ka Covid-19 dažādo ierobežojumu dēļ tas ieguvis ļoti vērtīgu pavērsienu. Proti, aicinājumam iesaistīties projektā ir atsaukušies Jelgavas brīvprātīgie jaunieši, kuriem intervijas sniedz Jelgavas mazākumtautību nacionālo kultūras biedrību biedri. Jauniešu iegūtās fotogrāfijas tiek apstrādātas un digitalizētas, bet līdz gada beigām tās tiks pievienotas Jelgavas pilsētas bibliotēkas novadpētniecības digitālajai kolekcijai, un daļa no tām – portālam www.zudusilatvija.lv. 26. novembrī pulksten 16 plānots arī tiešsaistes stāstu vakars “Zoom” platformā, kurā brīvprātīgie jaunieši dalīsies ar iegūtajiem stāstiem un foto, kā arī pārdomām par uzzināto,” informē Jelgavas pilsētas bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja projekta kuratore Jelgavā Baiba Īvāne, kura par jauniešu iesaisti saka paldies Sabiedrības integrācijas pārvaldes jaunatnes lietu speciālistiem Oskaram Šulcam un Lindai Voverei.
Projektā ir iesaistījušās arī Jelgavas 5. vidusskolas skolotājas Inna Čerņicova un Inguna Bernāne, kuras devušas saviem audzēkņiem uzdevumu intervēt radiniekus, kas atminas dzīvi Jelgavā pirms 50 gadiem, kā arī pārskatīt viņu fotoalbumus. Projektam atsaukusies arī Jelgavas Mūzikas vidusskolas skolotāja Dagnija Jākobsone ar saviem audzēkņiem. Kā stāsta B.Īvāne, Mūzikas vidusskolas jauniešu iegūtie stāsti ir ne tikai par Jelgavu, bet arī citām Latvijas vietām, kurās minētajā laika periodā dzīvojuši viņu radinieki, tādējādi jaunieši mudināti par ģimenes vēsturi domāt ne tikai savas dzīvesvietas kontekstā.
Savukārt skolotāja D.Jākobsone nodevusi bibliotēkai daļu sava privātā arhīva fotogrāfiju digitālās kopijas, kurās redzama Jelgavas pilsētvide projektā pētītajā laika posmā, un arī šis dāvinājums bagātinās pilsētas bibliotēkas novadpētniecības kolekciju. “Projekts turpinās, tāpēc vēlamies aicināt ikvienu iedzīvotāju pārskatīt savus privātos fotoalbumus un nodot digitalizācijai fotogrāfijas, kurās redzama Jelgavas pilsētvide 20. gadsimta 60.-80. gados. Oriģināli tiks atdoti atpakaļ, taču digitālās kopijas ar īpašnieka atļauju tiks pievienotas bibliotēkas novadpētniecība kolekcijai un daļa no tām – Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajai kolekcijai “Zudusilatvija.lv”, tā saglabājot un padarot pieejamas plašākai sabiedrībai vizuālās liecības par pagājušā gadsimta Jelgavu,” uzsver B.Īvāne. Kontaktinformācija: 63046587, 63046713, info@biblioteka.jelgava.lv vai baiba.Ivane@biblioteka.jelgava.lv.
Projektu “Zenit stāsti” rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā “People to People Cultural Engagement” programmas ietvaros, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Jelgavas pilsētas bibliotēku, Latgales Centrālo bibliotēku un Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku. Projekta stāstus apkopos antropoloģe Anna Elizabete Griķe, tie tiks analizēti un rezultātā taps publikācijas par katru no iesaistītajām pilsētām, tāpēc, pateicoties jauniešu un iedzīvotāju iesaistei, tiks ne vien papildināti vēstures arhīvi, bet arī veikts pētniecisks ieskats sabiedrībā, kāda tā bija pirms vairāk nekā 40 gadiem.
Foto: Santa Bane
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē