Iedzīvotājiem noteiktās vecuma grupās tiek nodrošinātas valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes. Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes Veselības veicināšanas nodaļa martā pievērš īpašu uzmanību sieviešu veselībai – krūts un dzemdes kakla vēža skrīningam. Intervijā ar Jelgavas pilsētas slimnīcas ārstniecības kvalitātes direktori Aelitu Plintu Veselības veicināšanas nodaļas speciālisti skaidro krūts un dzemdes kakla vēža skrīninga zemās atsaucības iemeslus, skrīninga norisi, biežākos mītus un tam, kā mainīt jelgavnieku attieksmi pret slimību profilaksi un veselības veicināšanu.
Kopš 2009. gada Latvijā tiek organizētas valsts apmaksātas profilaktiskās pārbaudes, kuru ietvaros, atbilstošās vecuma grupas iedzīvotāji tiek aicināti veikt bezmaksas vēža skrīningu. Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem 2023. gadā vēža skrīninga atsaucības rādītāji Jelgavā bijuši zemāki nekā Latvijā kopumā. Tikai krūts vēža skrīninga statistika ir bijusi par 1,2% augstāka par valstī kopējo.
Uzaicinājumi uz dzemdes kakla un krūts vēža skrīningu tiek nosūtīti centralizēti. No 2023. gada maija uzaicinājumu valsts apmaksātas dzemdes kakla vai krūts vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai nosūta elektroniski, ja ir izveidota e-adrese portālā www.latvija.gov.lv. Ja e-adrese nav izveidota, tad uzaicinājuma vēstule sievietei tiek nosūtīta pa pastu uz deklarēto dzīvesvietas adresi.
Informācija, kā izveidot e-adresi skrīninga vēstules saņemšanai elektroniski pieejama šeit: Informācija par e-adresi
Svarīgi! Lai saņemtu informāciju par jauniem paziņojumiem e-adresē, t.sk. par atsūtīto uzaicinājuma vēstuli, savas e-adreses iestatījumos nepieciešams veikt atzīmi par vēlēšanos saņemt paziņojumus savā e-pastā.
Intervijā ar Jelgavas pilsētas slimnīcas ārstniecības kvalitātes direktori Aelitu Plintu Veselības veicināšanas nodaļas speciālisti skaidro krūts un dzemdes kakla vēža skrīninga zemās atsaucības iemeslus, skrīninga norisi, biežākos mītus un tam, kā mainīt jelgavnieku attieksmi pret slimību profilaksi un veselības veicināšanu.
Kā vērtējat vēža skrīninga atsaucību Jelgavā un kāpēc, Jūsuprāt, daudzi cilvēki izvairās no šīm pārbaudēm?
Ir pieejami dažādi dati no dažādiem laika periodiem. Skatoties 2023. gada datus, Jelgavas rādītājs dzemdes kakla vēža skrīninga aptverē ir zemāks nekā vidējais rādītājs Latvijā, bet 2024. gada pirmajos 9 mēnešos Zemgales reģionā ir 2. augstākais atsaucības līmenis Latvijā (68%), apsteidzot pat Rīgu (62,9%) un vidējo Latvijas rādītāju (63,6%). Attiecībā uz to, kāpēc cilvēki izvairās no šīm pārbaudēm, jāatzīst, ka šis jautājums prasa nopietnus un padziļinātus socioloģiskus pētījumus.
Mēs jau esam ieguldījuši daudz resursu, lai veicinātu sabiedrības izpratni par vēža skrīningiem, bet ar visu to joprojām neesam trāpījuši desmitniekā. Iespējams, pastāv kādi specifiski aspekti cilvēku domāšanā vai varbūt pašu pārbaužu loģistikā, kas attur cilvēkus no pareizās izvēles veikšanas.
Kā Jūs rūpējaties par savu veselību un kas motivē to darīt?
Man personīgi ir bijuši dažādi dzīves periodi, arī tādi, kad savai veselībai neesmu pievērsusi pietiekamu uzmanību. Taču, sasniedzot noteiktu vecumu, esmu nonākusi pie atziņas, ka profilakse ir nesalīdzināmi vieglāka, patīkamāka, ērtāka, lētāka un drošāka pieeja veselības uzturēšanai nekā ārstēšana. Mani motivē gan negatīvas, gan pozitīvas sajūtas – bailes no ielaistām, grūti ārstējamām slimībām, sāpēm, kā arī vēlme dzīvot ilgu, kvalitatīvu mūžu.
Vai Jūsu profesionālā pieredze liecina, ka vēža agrīna atklāšana būtiski ietekmē pacienta dzīvības izredzes un ārstēšanas rezultātus?
Nešaubīgi! Mūsdienās visu skrīningos nosakāmo vēža veidu ārstēšanas rezultāti ir tieši atkarīgi no atklāšanas laika. Jo agrāk onkoloģija tiek diagnosticēta un uzsākta terapija, jo lielākas ir izredzes pilnīgai izārstēšanai.
Vai varat īsumā izskaidrot, kā notiek dzemdes kakla un krūts vēža skrīnings?
Lai veiktu dzemdes kakla vēža skrīningu, ir nepieciešams apmeklēt ginekologu, kur tiek veikta citoloģiskā iztriepe no dzemdes kakla. Dzemdes kakla skrīningu īpaši ieteicams veikt sievietēm pēc 50 gadu vecuma, kad sākas vai tuvojas menopauze. Līdz menopauzei sievietes ginekologu apmeklē salīdzinoši bieži, pat regulāri, taču vēlākā dzīves posmā šo paradumu nesaglabā. Krūts vēža skrīnings ietver mamogrāfiju, kas ir krūts audu radioloģiska izmeklēšana. Mūsdienās ne tikai onkoloģisko slimību ārstēšanas iespējas, bet arī radioloģisko izmeklējumu precizitāte ir strauji attīstījusies. Liela nozīme šajā precizitātē ir mākslīgajam intelektam, kas spēj atpazīt miljoniem variāciju vēža šūnu sakopojumu veidu, izmainītus apkārtējos audus un citas netiešas norādes, kas var liecināt par iespējamu onkoloģiju.
Kādi ir biežākie mīti par skrīningiem, kas attur sievietes no to veikšanas, un kā jūs tos varētu atspēkot?
Visbiežāk dzirdētā atbilde ir bailes – bailes no nezināmā un no ļaunākās diagnozes. Cilvēki bieži izvēlas dzīvot neziņā. Vēl viens izplatīts mīts ir tas, ka skrīningi nav precīzi, ka mamogrāfija ir sāpīga un, ka skrīnings jāveic tikai tad, ja ir kādas sūdzības. Lai gan precizitātes kļūdas ir iespējamas, tās ir ļoti retas – apmēram 0,1% gadījumu. Turpretim skrīninga neveikšana nozīmē 100% neprecizitāti.
Attiecībā uz iespējām sāpēm mamogrāfijas laikā – jā, dažām sievietēm izmeklējuma laikā radītais spiediens, saspiežot krūti, var izraisīt nedaudz nepatīkamas sajūtas vai pat nelielas sāpes. Taču tās jebkurā gadījumā būs nesalīdzināmi mazākas nekā sāpes, ko rada ielaistu un smagu slimību ārstēšana. Skrīningu vajadzētu uztvert kā profilaksi – to veic, kamēr viss vēl ir labi, ar mērķi, lai viss būtu labi pēc iespējas ilgāk!
Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka daudzas sievietes neapmeklē krūts un dzemdes kakla vēža skrīningu, jo jūtas veselas un viņām nav nekādu sūdzību. Kāpēc ir svarīgi veikt pārbaudes, pat ja nav simptomu?
Agrīna atklāšana ir izšķiroša! Mamogrāfijas laikā ir iespējams atklāt pat ļoti nelielus audu sabiezējumus, kurus pati sieviete vai ārsts nevarētu sataustīt. Agrīnie vēža veidojumi parasti neizraisa nekādas simptomus, tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi tos atklāt pirms to attīstības un nopietnu simptomu rašanās.
Veselībpratība ir salīdzinoši jauns jēdziens, kas ietver izglītības un prasmju attīstīšanu, lai palīdzētu cilvēkiem pieņemt veselīgākas izvēles gan sev, gan savai ģimenei. Kādas izmaiņas Jūs vēlētos redzēt sabiedrības veselībpratībā?
Es uzskatu, ka veselības mācībai būtu jābūt iekļautai skolā jau no mazām klasēm. Tāpat ir ļoti svarīgi nodrošināt pieejamu un kvalitatīvu informāciju par veselīgu dzīvesveidu, veikt sabiedriskas kampaņas un īstenot iniciatīvas darba vietās, kas motivētu cilvēkus rūpēties par savu veselību. Piemēram, Japānā smēķēšanas mazināšana tiek veicināta, piešķirot papildu brīvas dienas tiem, kas nesmēķē – tas ir lielisks piemērs motivācijas veidošanai.
Kā Jūs iedrošinātu jelgavnieces, kuras baidās vai izvairās no valsts apmaksāto vēža skrīningu veikšanas?
Mīļās sievietes, rūpējieties par savu veselību! Neatstājiet vietu bailēm vai šaubām – dodieties uz vēža skrīningu laicīgi. Šīs pārbaudes var glābt dzīvības, neatņemiet sevi savai ģimenei un mīļajiem!
* no 2025.gada 30. jūnija sievietēm no 30 gadu vecuma uzaicinājums tiks izsūtīts vienu reizi piecos gados
Audzēji ir otrais izplatītākais nāves cēlonis gan Latvijā, gan Jelgavas valstspilsētā
Pēc augšanas īpatnībām audzējus iedala labdabīgajos un ļaundabīgajos audzējos. Labdabīgie audzēji parasti aug lēni, tie neveido perēkļus citur cilvēka organismā. Laicīgi konstatējot labdabīgu audzēju, to var viegli operēt, novēršot risku, ka audzējs varētu nospiest vitāli svarīgus orgānus vai iejaukties endokrīnajā sistēmā. Tomēr, ja labdabīgie audzēji netiek ārstēti vai regulāri uzraudzīti, pastāv risks, ka tie var pārveidoties par ļaundabīgiem audzējiem, kas ir daudz bīstamāki. Ļaundabīgie audzēji, pazīstami arī kā vēzis, parasti aug strauji un agresīvi. Tie spēj iespiesties veselajos audos un orgānos, radot neatgriezeniskus bojājumus. Viena no ļaundabīgo audzēju bīstamākajām īpašībām ir to spēja izplatīties uz citām organisma vietām, veidojot metastāzes.
Vairāk informācijas par bezmaksas vēža skrīningiem:
Vēža skrīnings | Slimību profilakses un kontroles centrs
Krūts vēža skrīnings | Slimību profilakses un kontroles centrs
Dzemdes kakla vēža skrīnings | Slimību profilakses un kontroles centrs
Lejuplādē vēža skrīninga kalendāru – Vēža skrīninga kalendārs
Informatīvi izdevumi – Onkoloģiskās slimības | Slimību profilakses un kontroles centrs
Drukātā formātā informatīvie materiāli par krūts un dzemdes kakla vēža skrīningu pieejami Jelgavas Pilsētas bibliotēkā un tās filiālēs – Pārlielupes bibliotēkā, Miezītes bibliotēkā un bērnu un jauniešu bibliotēkā “Zinītis”, kā arī Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā, kur līdz marta beigām aplūkojamas krūts un dzemdes kakla vēža skrīningam veltītas grāmatu un informatīvo materiālu izstādes. Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes Veselības veicināšanas nodaļa informē, ka informatīvo materiālu piedāvājums var atšķirties no elektroniski pieejamajiem.