Vēl līdz ceturtdienai, 20. jūlijam (ieskaitot), mājaslapā www.jelgava.lv Jelgavā deklarētie iedzīvotāji aicināti nobalsot par sabiedrisko organizāciju un privātpersonu iesniegtajām apkaimju teritoriju attīstības idejām. Idejas, kas balsojumā saņems vislielāko iedzīvotāju atbalstu, realizēs pašvaldības iestāde “Pilsētsaimniecība”. Kopējais pašvaldības finansējums iesniegto ideju īstenošanai šogad ir 40 000 eiro, bet vienas idejas īstenošanai tas nedrīkst pārsniegt 20 000 eiro. Iedzīvotāju balsojumam nodotas astoņas apkaimju teritoriju attīstības idejas.
Šogad apkaimju attīstības idejas varēja iesniegt līdz 8. maijam, un kopumā pašvaldība saņēma astoņus ideju pieteikumus. Bet no 21. jūnija līdz 20. jūlijam Jelgavā deklarētie iedzīvotāji var nobalsot par viņuprāt labāko apkaimju teritoriju attīstības ideju.
Iesniegtās idejas, pirms nodot iedzīvotāju balsojumam, vērtētas divās kārtās. Konkursa nolikums paredz, ka iesniegto ideju var īstenot tikai uz pašvaldībai piederoša vai piekrītoša zemesgabala un apstiprinātie projekti pilnībā tiks finansēti no pašvaldības budžeta. Vienam projektam paredzētais finansējums ir ne vairāk kā 20 000 eiro, ieskaitot visus nodokļus un nodevas, kā arī iespējamo izmaksu pieaugumu projekta īstenošanas stadijā.
Pēc ideju izvērtēšanas divās kārtās pieņemts lēmums visas astoņas iesniegtās idejas virzīt iedzīvotāju balsojumam.
Finansējuma piešķiršanai virzīti projekti, kas atbilst šādiem kritērijiem: projekta īstenošanas vieta ir sabiedrībai pieejama, publiskā lietošanā esoša ārtelpa; īstenojot projektu, tiek uzlabota apkaimes publiskā infrastruktūra, un šiem uzlabojumiem ir sabiedriski nozīmīga vērtība; projektam nedrīkst būt komerciāls, reliģisks vai politisks raksturs.
Līdz 20. jūlijam ikviens Jelgavā deklarēts iedzīvotājs vecumā no 16 gadiem autorizējoties reizi dienā var nobalsot par labāko apkaimju attīstības ideju mājaslapā www.jelgava.lv. Tās idejas, kas saņems lielāko iedzīvotāju atbalstu, tiks realizētas, un kopumā no pašvaldības budžeta šim mērķim šogad paredzēti 40 000 eiro. Viss būs atkarīgs no tā, par kurām idejām iedzīvotāji visvairāk nobalsos, – tas arī noteiks, cik ideju būs iespējams realizēt par pašvaldības piešķirto finansējumu. Iesniegto ideju projektu budžets ir atšķirīgs – no 4477 līdz 19 786,38 eiro.
Jāatgādina, ka konkursa mērķis ir veicināt Jelgavas apkaimju attīstību, iesaistīt iedzīvotājus apkaimju attīstībā, radīt publiski pieejamus uzlabojumus pilsētvidē, veicinot iedzīvotāju sadarbību un radošumu. Tajā varēja iesaistīties gan sabiedriskās organizācijas, gan privātpersonas, kas ieinteresētas tuvākās apkaimes iedzīvotājiem aktuālu teritorijas labiekārtošanas un attīstības projektu realizēšanā. Vienlaikus pašvaldība iegūst atgriezenisko saiti par nepieciešamajiem pilsētvides uzlabojumiem, kas ir svarīgi jelgavniekiem.
Nobalsot par labāko apkaimju attīstības ideju ŠEIT!
1.Āra sporta komplekss Loka maģistrālē 15A
Iesniedzējs – fiziska persona.
Projekta idejas īstenošanas vieta – Loka maģistrāle 15A.
Projekta pieteikuma iesniedzēja
prognozētās izmaksas – 4477 eiro.
IESNIEGTAIS PROJEKTA IDEJAS APRAKSTS:
“Projektā paredzēts izveidot āra sporta kompleksu, kas ir izturīgs un sastāv no vairākām daļām. Sporta komplekss atradīsies pie Pārlielupes Jauniešu centra un būs pieejams gan bērniem, gan jauniešiem, gan ikvienam jelgavniekam. Realizējot projektu, tiks radīta publiski pieejama vieta Pārlielupē, kas caur fiziskajām aktivitātēm veicinās iedzīvotāju sadarbību, bērnu un jauniešu integrāciju.”
2.Piknika vieta ar iespēju izmantot grilu. Piknika vieta būtu brīvi pieejama visiem iedzīvotājiem
Projekta idejas īstenošanas vieta – Uzvaras iela, Driksas upes krastmala.
prognozētās izmaksas – 17 121,50 eiro.
“Projekts ir paredzēts visiem jelgavniekiem un pilsētas viesiem. Piknika vieta plānota netālu no Jelgavas centra, tai varēs piekļūt gan ar transportu, gan kājām. Tās uzbūve Jelgavas ģimenēm ļaus labi pavadīt laiku dabā Driksas krastmalā. Pēc pašvaldības veiktās aptaujas apkopojuma, projekts pilnībā atbilst jelgavnieku vēlmēm un vajadzībām. Projekts veicinās Jelgavas valstspilsētas apkaimju attīstību, radīs publiski pieejamus uzlabojumus apkaimē.”
3.Hercoga Jēkaba laukuma zaļā stūrīša iedzīvināšana
Projekta idejas īstenošanas vieta – Krišjāņa Barona iela 1.
prognozētās izmaksas – 17 391,30 eiro.
“Hercoga Jēkaba laukums atrodas zudušā rātslaukuma vietā. Jelgavas rātslaukums vēsturiski bija pilsētas centrs, kas ikdienā pulsēja ar dzīvību un rosību. Līdz mūsdienām politisko varu rezultātā sākotnējā identitāte un teritorijas lietojums ir zudis – tā vietā ir iegūts reprezentatīvs pilsētas laukums, kas veido mūsdienu pilsētas identitātes tēlu.
Esošajā situācijā laukums tiek lietots pasīvi – gājēju tranzītam. Hercoga Jēkaba laukumā ir izvietoti parka soliņi un atkritumu urnas. Īslaicīga ekonomiska funkcija parādās pasākumu laikā, kas piesaista gan jelgavniekus, gan tūristus. Lai laukums aicinātu arī ikdienā uzkavēties, ir nepieciešams veidot cilvēkam tīkamu un dzīvu telpu. Idejas mērķis ir izveidot zaļu stūrīti ar zviļņiem, kurā ar apstādījumiem puķu kastēs tiktu veidota zaļa telpa. Kopumā ir paredzēti četri zviļņi un deviņas puķu kastes.
Apstādījumu sortiments sastāv no 17 dažādiem augiem, iekļaujot gan kokaugus, gan ziemcietes, gan viengadīgos augus. Domājot par pieaugošo apmeklējumu, paredzēta arī atkritumu urna, lai ar jauna projekta realizēšanu netiktu pārslogots esošais labiekārtojums. Zaļais stūrītis būtu paredzēts visiem pilsētas iedzīvotājiem un viesiem. Rezultātā Hercoga Jēkaba laukumā tiktu radīta pievilcīga un dzīva atpūtas vieta, kur varētu patīkami un nesteidzīgi uzturēties. Hercoga Jēkaba laukuma zaļā stūrīša iedzīvināšanas pilotprojekts varētu veicināt nākotnē paredzēt papildu šādus vai līdzīgus risinājumus arī citviet pilsēttelpā. Skices un vizualizācijas autore – Mg.arch. Agnese Ločmele.”
4. “Būvējot vērtības”
Projekta idejas īstenošanas vieta – zemesgabals, kas
atrodas pretī Spāru ielai 44 un Spāru ielai 46.
prognozētās izmaksas – 19 786,38 eiro.
“Projektā “Būvējot vērtības” mērķgrupa ir ikviena persona, kura vēlas socializēties, aktīvi un lietderīgi pavadīt brīvo laiku, vienlīdz veicinot piederības sajūtu Romas ielas rajonam un kopienai. Beidzamajos gados Romas ielas rajonā arvien biežāk uz dzīvi pārceļas jaunās ģimenes, notiek paaudžu nomaiņa, līdz ar to aktuālāka kļūst rajonā esošo infrastruktūras objektu izmantošana. Kā veiksmīgus piemērus, ka sāk veidoties kopiena, var minēt Lielās talkas rezultātus – peldvietas labiekārtošanu, Mežmalas ielas grāvju attīrīšanu no atkritumiem un krūmiem. Tāpat iepriekšējā gadā tika organizēts lāpu gājiens par godu Latvijas Republikas Proklamēšanas dienai, izveidojot interaktīvu Latvijas karti Romas ielas rajonā. Aktīvi darbojas izveidotā domubiedru grupa “Romas ielas rajons” sociālajā tīklā “Facebook”, kur tiek apspriestas dažādas iedzīvotāju aktualitātes. Jau tiek plānoti arī dažādi rajona iedzīvotāju saliedēšanas pasākumi nākotnē.
Projekts “Būvējot vērtības” būtu kā secīgs solis rajona attīstībai, pielāgojot neizmantotu laukumu jaunai sabiedriskai funkcijai. 2021. gadā iedzīvotāji izveidoja un atbilstoši uztur volejbola laukumu, kur regulāri notiek sporta mači, aktīva kopā būšana kaimiņiem, draugiem. Iegūstot šī projekta finansējumu, līdzās šim laukumam tiktu veidots bērnu sporta un rotaļu laukums. Līdz ar to rastos iespēja visai ģimenei būt kopā un lietderīgi pavadīt brīvo laiku, trenēt izturību, veiklību un socializēties ar citiem cilvēkiem.
Īstenojot projektu, tiks radīts publiski pieejams objekta uzlabojums apkaimē. No drošības viedokļa šī vieta ir arī visatbilstošākā rajonā, jo pārējās pašvaldības zemes atrodas tuvu Platones upei vai augstsprieguma elektrības pārvades līnijām.
Jāpiebilst, ka apkārtējā rajonā nav neviena bērnu sporta un rotaļu laukuma, līdz ar to projekts būtu aktuāls ne tikai Romas ielas rajona iedzīvotājiem, bet arī Lāču ielas, Vidus ielas, Platones ielas un Viskaļu ielas rajonam.
Bērnu rotaļu un sporta laukumā tiek plānots slīdkalniņš, tīklu siena, līdztekas un vingrošanas stieņi, šūpoles bērniem. Plānotais rotaļu komplekss ir atbilstošs vecuma diapazonam no 1 līdz 16 gadiem. Ar laiku šī vieta papildus tiktu aprīkota ar dažādiem attīstošiem elementiem, smilškasti.”
5.Piknika vietu izbūve Aku ceļā 5
Iesniedzējs – biedrība “Jaunatnes tehnisko sporta veidu centrs”.
Projekta idejas īstenošanas vieta – Aku ceļš 5.
Projekta pieteikuma iesniedzēja prognozētās izmaksas – 16 940 eiro.
IESNIEGTAIS PROJEKTA IDEJAS APRAKSTS: “Izveidot desmit piknika vietas līdzās sporta un atpūtas kompleksam “Rullītis”, kur, sākot ar pavasari un beidzot ar vēlu rudeni, Jelgavas iedzīvotāji un viesi dodas izbraucienos ar kartingu. Tāpēc publiski pieejamas piknika vietas blakus trasei būtu ļoti noderīgas un papildinātu aktīvās atpūtas iespējas svaigā gaisā Jelgavas iedzīvotājiem un viesiem.”
6.Ceļa tehniskā projekta izstrāde asfalta vai bruģakmens, vai divlīmeņu apstrādes virsmas ieklāšanai Vangaļu ceļā
Projekta idejas īstenošanas vieta – Vangaļu ceļš.
prognozētās izmaksas – 11 051 eiro.
“Ceļa tehniskā projekta izstrāde, lai tuvākajā nākotnē varētu uzlabot Vangaļu ceļa virsmas kvalitāti, nomainot māla-smilšu maisījuma segumu pret asfaltbetona vai bruģakmens segumu, vai divlīmeņu apstrādes virsmas segumu. Ceļa kopgarums ir aptuveni 540 metri – no Dobeles šosejas līdz Žagaru ceļa krustojumam. Posmā paredzēta divu gulošo policistu izbūve, tādējādi uzlabojot drošības situāciju Vangaļu ceļā.”
7.Jelgavas pašvaldībai piederošā koplietošanas ceļa ar kad.Nr.09000040544 daļējā asfaltēšana
Projekta idejas īstenošanas vieta – koplietošanas ceļš ar kad.Nr. 09000040544.
prognozētās izmaksas – 16 783,67 eiro.
“Uzlabot satiksmes infrastruktūru vienīgajā iebrauktuvē teritorijā, kurā jelgavniekiem sniedz pakalpojumus daudzi Jelgavas pilsētas nodokļu maksātāji – uzņēmēji. Līdz šim, lai varētu izbraukt pa šo ceļu, ir notikusi piebraucamā ceļa virsmas seguma piebēršana (ar dolomīta šķembu materiālu maisījumu) un izlīdzināšana, bet šī darbība nes tikai īslaicīgu rezultātu, jo jau pēc pāris nedēļām ir nepieciešams kārtējais ceļa remonts, kas jelgavniekiem sagādā lielas problēmas. Par šo ceļu nevar ne braukt, ne paiet, jo ceļa malās atrodas žogs. Bez ceļa seguma nostiprināšanas ar asfaltu arī turpmākie pasākumi situāciju neuzlabos. JVPI “Pilsētsaimniecība” pilsētas vārdā iegulda lielus resursus, bet rezultāts ir īslaicīgs.”
8. “Urban City Gardening” – publiskās zaļās telpas izveide pilsētas teritorijā
Iesniedzējs – biedrība “Mehu absolventi”.
Projekta idejas īstenošanas vieta – Skolotāju iela 8.
“Urbanizācija un klimata pārmaiņas prasa jaunus risinājumus, lai uzturētu un uzlabotu dzīves kvalitāti pilsētās. Publiskajai zaļajai telpai ir pozitīva ietekme uz bioloģisko daudzveidību, klimatu, labsajūtu un gaisa kvalitāti. Šī ietekme nodrošina, ka pilsētas kļūst par labāku dzīves un darba vietu. Zaļās pilsētas prioritātes: veselība, klimats, ekonomika, bioloģiskā daudzveidība un sociālā kohēzija. Projekta realizācija ir plānota vairākās kārtās atkarībā no piešķirtā finansējuma un celtniecības industrijas sadārdzinājuma. Katrā gadījumā zem nosaukuma “Urban City Gardening” ir plāns izveidot pilsētā nelielu brīvdabas skatuvi, aktīvās atpūtas zonu ar piknika vietām, mazdārziņu zonu, mājražotāju/ēdināšanas zonu un koplietošanas zonu. Pirmajā kārtā ir plānots uzbūvēt nelielu brīvdabas skatuvi.”