24.6 °C, 1.8 m/s, 62.7 %

Pilsēta

Sākumlapa JaunumiPilsētaBērnu rotaļu pilsētiņa Uzvaras parkā un Pasta sala pretendē uz Latvijas Ainavu arhitektūras balvu
Bērnu rotaļu pilsētiņa Uzvaras parkā un Pasta sala pretendē uz Latvijas Ainavu arhitektūras balvu
25/04/2023

No 25. aprīļa līdz 1. jūnijam portālā www.lsm.lv norisinās balsojums par Latvijas Ainavu arhitektūras balvas simpātiju nominācijā “Ārtelpa”. Balsojumā iekļauti arī divi pieteiktie objekti no Jelgavas – bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņa Uzvaras parkā un Pasta sala.

Latvijas Ainavu arhitektu asociācija informē, ka līdz 7. maijam Rīgas ārtelpā – sabiedriskā transporta pieturvietu digitālajos ekrānos – ir skatāma izstāde, kas vēsta par vērtībām ārtelpā, procesos un personību ieguldījumā un ietver konkursā “Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2022 saņemtos 57 pieteikumus, no kuriem 46 objekti ir kategorijā “Ārtelpa.

To vidū ir arī divi Jelgavas objekti – bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņa Uzvaras parkā un Pasta sala.

Bērnu un atpūtas rotaļu pilsētiņa iedzīvotājiem ir atvērta jau kopš 2021. gada jūnija. Pēc Jelgavas valstspilsētas pašvaldības pasūtījuma projekta idejas un izstrādes autore ir ainavu arhitekte Kristīne Dreija, iesaistīta arī arhitekte Renāte Truševska. Pilsētiņu izbūvēja SIA “Alejas projekti. Objekta kopējā platība ir 7100 kvadrātmetri, un tur izveidoti septiņi tematiskie aktivitāšu laukumi 4500 kvadrātmetru platībā. Bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņas koncepcijas pamatā ir vietējo resursu – dizaina un materiālu – izmantošanas iespējas, tādējādi arī būtiski mazinot ekoloģiskās pēdas nospiedumu, veidojot kvalitatīvu un ilgtspējīgu pilsētvides publisko ārtelpu. Izmantotie rotaļu iekārtu dabiskie materiāli, tonalitāte, proporcijas, kā arī kopējais telpiskums mākslīgi nekonkurē ar vietas esošām vērtībām un funkcijām, tajā pašā laikā būtiski paaugstina vietas lietderību ikdienā. Visu teritorijā izvietoto individuāla dizaina iekārtu pamatā izmantots Latvijā audzis ozola masīvkoka materiāls. Lai gan citās Eiropas valstīs, īpaši Vācijā, Lielbritānijā un Francijā, šāda tipa rotaļu laukumi nav retums, Latvijā tas ir unikāls un tādā apmērā un kvalitātē īstenots pirmo reizi.

Tāpat uz balvu pretendē iedzīvotāju un arī viesu iecienītā Pasta sala ar daudzveidīgajām iespējām. Pasta salas rekonstrukcija noritēja no 2013. līdz 2019. gadam. Galvenie projekta autori un izstrādātāji: pamata labiekārtošana – SIA “Projektu birojs “Grietēns un Kagainis, arhitekts Vents Grietēns, ainavu arhitekte Marta Tabaka; publiskās slidotavas un brīvdabas estrādes jumts – SIA “Igate būve. Būvdarbus konkursa kārtībā veica SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate un SIA “Igate būve.

Pasta salas kopējā platība ir 8,9213 hektāri, no kuriem labiekārtoti 7,7307 hektāri.

Lielupe un Driksa Jelgavas teritoriju sadala divās daļās. Pasta sala ir vienojošs posms, tās novietne pie upju ūdens spoguļa rada tālas skatu perspektīvas un veido priekšplānu galvenajai pilsētas centra panorāmai. Sakārtotais Jāņa Čakstes bulvāris izceļ pilsētas siluetu ar tiltu, nozīmīgu ēku aprisēm un baznīcu torņiem. Izveidotās skatu perspektīvas veido vienotu rekreācijas telpu ar atjaunoto Jāņa Čakstes bulvāri un Lielupes promenādi.

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības īstenoto būvniecības projektu gaitā Pasta sala tika izveidota par multifunkcionālu un multisezonālu atpūtas, kultūras un sabiedrisko aktivitāšu vietu, tādējādi veicinot Jelgavas centrālās daļas attīstību un izmantošanu, veidojot Lielupi un Driksu kā tūrisma un aktīvās atpūtas produktu.

Latvijas Ainavu arhitektūras balva ir ainavu arhitektūras nozares meistarības sasniegumu skate, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības un citu nozaru speciālistu izpratni par ārtelpu kā nozīmīgu estētikas un sociālas vides saskarsmes vietu, nacionālas un vietējas nozīmes kultūrvides stiprinātāju un ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļu.

Laureātu godināšana notiks 9. jūnijā Rīgā.

Informācija par balsošanas iespējām ir pieejama mājaslapā www.laaab.lv/laaba-balva/, kā arī “Facebook – www.facebook.com/LAABAlva.

Visi pieteiktie objekti ir pieejami arī tiešsaistes kartē, kas pieejama ŠEIT.