25.2 °C, 4.2 m/s, 38.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPiedalies Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās!
Piedalies Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās!
06/08/2007

Mežābele

Mežābele

Līdz 14.septembrim visā Latvijā notiek pirmās Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanas. Šai laikā jebkurš Latvijas iedzīvotājs vēstniecības interneta mājas lapā www.auguvestnieciba.lv un rajonu bibliotēkās var nobalsot par vienu sava rajona augu – vēstniecības kandidātu. Pēc vēlēšanu rezultātu apkopošanas uzvarējušie 26 augi veidos Latvijas Augu vēstniecību un stāstīs sabiedrībai katrs savu stāstu par savvaļas augu aizsardzības un dabas daudzveidības saglabāšanas nepieciešamību.

Augus – vēstniecības kandidātus pavasarī konkursa laikā izvirzīja Latvijas skolu audzēkņi un Latvijas Botāniķu biedrība, vēlēšanu “listē” iekļaujot katram Latvijas rajonam raksturīgās tipiskās sugas un īpašus augu valsts retumus.
Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās var piedalīties ikviens neatkarīgi no vecuma, dzimuma, tautības, izglītības, reliģiskās vai jebkādas citas pārliecības, – tāpat kā augi nešķiro, ko priecēt ar krāšņiem ziediem, neatvairāmu smaržu vai garšīgiem augļiem.

Jelgavas rajona balsošanas iecirknis atrodas Jelgavas zinātniskajā bibliotēkā Akadēmijas ielā 26 un tās filiālbibliotēkās – bibliotēkā “Pārlielupe” un Miezītes bibliotēkā. Te jebkurš apmeklētājs var iepazīties ar kandidātiem, saņemt vēlēšanu biļetenus un nobalsot, iemetot vēlēšanu zīmi vēlēšanu urnā. Savukārt visās citās Limbažu rajona bibliotēkās iedzīvotāji aicināti izmantot pieeju internetam un par savu kandidātu nobalsotu vēstniecības mājas lapā www.auguvestnieciba.lv.

Jelgavas rajona augi – vēstniecības vēlēšanu kandidāti ir mežābele, villainā gundega un meža tulpe.

Mežābele
Dziesmās apdziedātā mežābele nemaz tik bieži nav sastopama – biežāk Daugavas, Ventas, Mēmeles un Gaujas krastos, bet jo īpaši raksturīga Zemgales novadam. Atsevišķi koki parasti aug mežmalās, mežos, laukmalās, ceļmalas, upju un ezeru krastos, ezeru salās, tālāk no apdzīvotām vietām. Mežābeli uzskata par vienu no mājas ābeļu izejas formām. Lapas atšķirībā no mājas ābelēm mežābelei ir kailas, virspusē spīdīgas, apakšpusē matētas. Mežābele līdzīgi kā mājas ābele savus rožainos ziedus ver maijā. Rudenī ienākas mazie, 3 cm lielie ābolīši, un kaut gan diezgan sūri, tomēr ne jau augļa saldumā meklējams mežābeles krāšņums. (Foto: Viesturs Lārmanis)

Villainā gundega

Villainā gundega

Villainā gundega
Villainā gundega ir viena no Latvijas 18 gundegu sugām, tomēr no citām nekļūdīgi atšķirama. Tā ir liela auguma, līdz 60 cm augsta, lielām, platām lapām, viss augs blīvi nosegts ar mīkstiem, atstāvošiem matiņiem. Tikai ziedi villainajai ir tādi paši kā citām gundegām – zeltaini dzelteni un zied maijā, jūnijā. Latvijā villainā gundega sastopama reti, jo sugai te ir sastopama reti, jo sugai te ir izplatības areāla ziemeļaustrumu robeža. Tomēr Latvijas dienvidu daļā – biežāk Zemgalē, auglīgos platlapju un jauktos mežos, galvenokārt upju krastu gravās vai upju ieleju tuvumā villainā gundega mēdz augt pat lielās audzēs. (Foto: Valda Baroniņa)
Meža tulpe

Meža tulpe

Meža tulpe
Meža tulpes dzimtene ir Dienvideiropa, vēlāk ieviesta Viduseiropā, kur 16. gs. tulpes sāka kultivēt un selekcionēt. Sens krāšņumaugs, kas pārgājis savvaļā, un tagad to tikai retumis var atrast vecos parkos un to apkārtnē, dažkārt upju palieņu pļavās, tās mēdz audzēt arī dārzos, no kurienes tās “aizbēga” savvaļā. Meža tulpes ir sīpolaugi, arī ziedi nepārprotami atgādina tulpes, tikai tie ir nelieli, graciozi, iekšpusē dzelteni, no ārpuses zaļgani, nedaudz smaržīgi. Latvijā sastopama reti visā teritorijā, tomēr pārsvarā dienvidu un rietumu daļā. (Foto: Ieva Rove)

Projekta aktualitāte un sadarbības partneri
Ar projektu “Latvijas Augu vēstniecība bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai” Latvijas Dabas fonds kā apvienības “Planta Europa” dalīborganizācija Latvijā piedalās starptautiskā komunikāciju projektā “Wake Up Call For Wild Plants”, kas 2007.gadā norisinās visās šīs organizācijas dalībvalstīs Eiropā. Projekta īstenošanas sadarbības partneris ir Latvijas Botāniķu biedrība.
Sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par iespēju ikdienā sniegt savu ieguldījumu dabas aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā savā apkārtnē. Daudzas savvaļas augu sugas Eiropā ir apdraudētas, jo tiek iznīcinātas to dabiskās dzīvotnes, tās nereti tiek upurētas cilvēka ekonomisko interešu vārdā. Lai gan vēlme dzīvot, nekaitējot dabai, arvien pieaug, tomēr nekad retu savvaļas augu sugu aizsardzībai Eiropā un pasaulē nav pievērsta tik liela uzmanība kā, piemēram, retajiem putniem. Projekts ir ietvars, ar kura palīdzību runāt par nepieciešamību un reālajām iespējām aizsargāt retas augu sugas.

Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanu norisi atbalsta arī v/a “Kultūras informācijas sistēmas”, apzinoties valsts un nevalstiskā sektora sadarbības pozitīvo ietekmi, lai sekmētu uz zināšanām balstītas sabiedrības veidošanu Latvijā un veicinātu sabiedrības interesi par jaunāko informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanu un sabiedrības izpratni par apkārtējās vides saglabāšanu un dabas aizsardzību.
Projekta norisi Latvijā finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Informāciju sagatavoja
Ilze Salna
Augu vēstniecības projekta vadītāja
Latvijas Dabas fonds
Papildus informācija – 7359511,