6. un 7. novembrī Daugavas sporta nama 25 metru peldbaseinā norisinājās 8. starptautiskais sprinta festivāls peldēšanā “Rīgas sprints 2020”. Jelgavas Specializētās peldēšanas skolas (JSPS) audzēkņi izcīnīja 14 medaļas – divas zelta, deviņas sudraba un trīs bronzas.
JSPS direktores vietnieks Māris Lindenbaums stāsta, ka saistībā ar epidemioloģiskās drošības prasībām sacensībās varēja piedalīties dalībnieki, kuri pieteiktajās distancēs pēdējo 15 mēnešu laikā uzrādījuši vismaz 1. sporta klasei atbilstošu rezultātu. Tas ievērojami samazināja dalībnieku skaitu, salīdzinot ar citiem gadiem. Šogad sacensībās piedalījās 196 peldētāji no Latvijas. “Spītējot ierobežotajai iespējai trenēties, mūsu audzēkņiem vairākās distancēs izdevies sasniegt ļoti augstvērtīgus rezultātus – nevis tikai izcīnīto godalgoto vietu izteiksmē, bet arī vērtējot pēc tā, cik augstvērtīgi bijuši rezultāti, labojot vairākus personiskos un pilsētas rekordus,” norāda M.Lindenbaums.
Pārtraukumā uzlabo tehniku
Abas zelta medaļas Jelgavai izcīnīja JSPS audzēknis Jevgeņijs Boicovs – 50 metros brasā un 100 metros kompleksajā peldējumā. “Ar rezultātiem esmu apmierināts. 50 metros brasā un 100 metros kompleksā uzrādīju personīgos rekordus. Godīgi sakot, nebiju domājis, ka varēšu nopeldēt pat tuvu saviem labākiem rezultātiem – bija diezgan sarežģīti saņemties startam, jo pēdējo reizi sacensībās piedalījos marta sākumā. Šajā pārtraukumā ļoti daudz peldēju viens pats, bez komandas un man trūka sparinga partnera, bet tajā pašā laikā varēju vairāk uzmanības pievērst tehnikai un izlabot dažas tehniskas kļūdas savā peldējumā,” stāsta J.Boicovs, kurš spriež: tieši tehnikas uzlabošana arī ļāva sasniegt jaunus personīgos rekordus. 50 metrus brasā Jevgeņijs nopeldēja 27,87 sekundēs, savukārt 100 metru komplekso peldējumu – 56,17 sekundēs. Jāpiebilst, ka J.Boicovam ir arī sudraba medaļa 100 metros brasā.
Medaļas – gan individuāli, gan stafetē
Sudraba medaļu individuāli 200 metros kompleksajā peldējumā izcīnīja Germans Golcvarts, Elīza Lagzdiņa tika pie sudraba 50 metros brasā, kas ir arī jauns Jelgavas rekords sieviešu konkurencē, 100 un 200 metros brasā. Sudrabs ar Sporta meistara normatīvam atbilstošu rezultātu 200 metros brasā arī Matīsam Kaktiņam.
Jelgavai ir arī trīs sudraba medaļas stafešu peldējumos: 4×50 metros brīvā stila stafetē un 4×50 metru kompleksa stafetē vīriešiem (Maksims Ņikitins, Emīls Dūmiņš, Andris Skuja un Jevgeņijs Boicovs) un 4×50 metru brīvā stila stafetē sievietēm (Anete Meja Kalniete, Laura Šinkus, Veronika Gorškova, Renāte Artamonova).
Bronzas medaļu sacensībās izcīnīja Maksims Ņikitins 50 metros uz muguras, Kristians Brenčs 200 metros uz muguras un JSPS sieviešu komanda 4×50 kompleksajā stafetē (Laura Šinkus, Elīza Lagzdiņa, Anete Meja Kalniete, Renāte Artamonova).
Krīt desmit Jelgavas rekordi
Kā informē JSPS, šajās sacensībās laboti 10 Jelgavas rekordi dažādās vecuma grupās. Matīss Kaktiņš Jelgavas rekordu 13–14 gadus veco zēnu grupā laboja visās trijās distancēs, kurās piedalījās: 100 metros brasā viņš uzlaboja pats sev piederošo rekordu – jaunais rekords ir 1:03,88 minūtes, 50 metros brasā jaunais rekords ir 28,98 sekundes un 200 metros brasā – 2:18,75 minūtes.
Kristians Brenčs laboja 13–14 gadus veco zēnu Jelgavas rekordu 100 metros uz muguras – jaunais rekords ir 1:02,48 minūtes, 200 metros uz muguras – jaunais rekords ir 2:15,59 minūtes, kā arī 50 metros uz muguras – jaunais rekords ir 28,58 sekundes.
Elīza Lagzdiņa sieviešu konkurencē laboja Jelgavas rekordu 100 metros brasā (jaunais rekords – 1:12,13 minūtes), 200 metros brasā (jaunais rekords ir 2:36,86 minūtes) un 50 metros brasā (jaunais rekords – 32,75 sekundes).
Nikolass Deičmans laboja Jelgavas rekordu 200 metros kompleksajā peldējumā 13–14 gadus veco zēnu grupā. Jaunais rekords ir 2:17,64 minūtes.
Deviņus rekordus laboja treneres Ingas Arnītes audzēkņi un vienu – Astras Ozoliņas audzēknis.
Uz starta arī Jelgavas olimpietis
Sacensībās, pārstāvot Rīgas veterānu klubu “Madwave Riga”, piedalījās arī jelgavnieks, bijušais JSPS audzēknis, divu olimpisko spēļu dalībnieks Andrejs Dūda, kurš dzīvo Amerikā, bet šobrīd uz nenoteiktu laiku ir Latvijā. Šogad Andrejs Latvijā nostartēja divās veterānu sacensībās – Valmierā un Ventspilī. Bija plānoti vēl starti, bet tie pandēmijas dēļ tika atcelti. “Pēc aizvadītajiem veterānu mačiem sapratu, ka esmu diezgan labā formā, lai varētu startēt arī Latvijas mēroga sacensībās. Tā kā biju plānojis šajā rudens-ziemas sezonā nostartēt vēl vismaz pāris sacensībās, pēdējā brīdī izlēmu piedalīties Rīgas sprintā. Šīm sacensībām gatavojos apmēram divas nedēļas,” stāsta A.Dūda.
Andrejs izcīnīja 1. vietu 50 metros tauriņstilā un 2. vietu 100 metru kompleksajā peldējumā un 50 metros brīvajā stilā. Interesanti, ka Andrejam joprojām pieder Latvijas rekordi gan šajās trīs distancēs, gan 100 un 200 metros tauriņstilā. “Glaimojoši bija dzirdēt, ka vairāki Latvijas rekordi joprojām pieder man, tomēr jāsaprot, ka es šobrīd vairs neesmu tas Andrejs, kurš pirms padsmit gadiem šos rekordus uzstādīja,” tā peldētājs.
Peldēt kopā ar leģendu
Lēmumu startēt Rīgas sprintā Andrejs Dūda nenožēlo – tieši otrādi, viņš uzskata, ka ar savu startu iedvesmo jauniešus. “Mans mērķis vienmēr ir bijis iedvesmot jauno paaudzi. Ar vairākiem jaunajiem peldētājiem es aprunājos, devu padomus. Domāju, ka ar savu iziešanu uz startu man tas izdevās,” spriež sportists, atklājot, ka sajūtas pēc tik ilga pārtraukuma atkal piedalīties sacensībās, turklāt vēl kopā ar šā brīža spēcīgākajiem Latvijas peldētājiem, bija jocīgas, bet patīkamas.
To, ka Latvijas peldēšanas leģendas dalība sacensībās tiešām iedvesmoja, atzīst arī divu zelta un vienas sudraba medaļas ieguvējs Jevgeņijs Boicovs. “Man bija liels gods peldēt kopā ar Andreju Dūdu. Es sapratu, ka viņam ir ļoti laba bāze, ja pēc tik liela pārtraukuma viņš varēja nosacīti nedaudz patrenēties un uzrādīt tik labus rezultātus,” tā J.Boicovs.
Foto: JSPS un Roberts Voskāns