Berlīnē aizvadīts FINA pasaules kausa 1. posms peldēšanā, un tajā Latviju plecu pie pleca ar jaunajiem sportistiem pārstāvēja arī olimpietis jelgavnieks Andrejs Dūda. Pēdējo reizi starptautiskajā arēnā Latviju viņš pārstāvēja 2011. gadā.
“Es trenējos mazā komandā kopā ar savas treneres Gaļinas Brokas audzēkņiem, kuri gribēja piedalīties pasaules kausa posmā. Tā kā es pats joprojām biju lieliskā formā, arī nolēmu startēt. Un tas bija lieliski!” Jelgavas pašvaldības iestādei “Sporta servisa centrs” gandarījumu pauž Andrejs Dūda, papildinot: visi Latvijas sportisti nopeldējuši lieliski – ar vairākiem personīgajiem rekordiem, kas ir teicami šāda mēroga sacensībās, ja ņem vērā, ka neviens no latviešiem fināla peldējumos neiekļuva.
Neoficiāli pasaules rekordi
Andrejs peldēja trīs distances: 50 un 100 metrus brīvajā stilā un 50 metrus tauriņstilā. Kā saka pats Andrejs, visās trīs distancēs viņš arī uzstādījis neoficiālus pasaules rekordus veterāniem 40–45 gadu grupā. Neoficiālus tāpēc, ka pasaules rekordus var pārsist tikai oficiālās veterānu sacensībās, bet pasaules kauss tādas nav – te sportisti sacenšas open grupā.
A.Dūda 50 metros brīvajā stilā izcīnīja 32. vietu 108 peldētāju konkurencē. Viņa rezultāts 22,23 sekundes tikai par 0,25 sekundēm atpalika no viņam pašam piederošā Latvijas rekorda, ko Andrejs uzstādīja 2009. gadā. Jāpiebilst, ka šajā distancē startēja vēl četri Latvijas peldētāji, bet A.Dūdas laiks bija ātrākais no visiem. 100 metros brīvajā stilā Andrejam 58. vieta 121 dalībnieka konkurencē ar rezultātu 49,40 sekundes. 50 metros tauriņstilā – 33. vieta 94 peldētāju konkurencē ar rezultātu 23,80 sekundes.
A.Dūda, kurš 30. oktobrī svinēs savu 41 gada dzimšanas dienu, bija vecākais pasaules kausa 1. posma dalībnieks. “Vajadzēja mazajiem čaļiem rādīt priekšzīmi. Viņiem vēl viss ir priekšā!” tā Andrejs, piebilstot, ka vienu no Latvijas izlases dalībniekiem Kārli Ādamsonu viņš arī trenē.
Gandrīz noķerts
Pirms kāda laika A.Dūda nāca klajā ar iniciatīvu, piesolot 500 eiro lielu prēmiju ikvienam Latvijas peldētājam, kurš labos kādu no septiņiem Andrejam piederošajiem Latvijas rekordiem. Viens no Latvijas izlases dalībniekiem tuvu tam bija Berlīnē – Ģirts Feldbergs 100 metrus uz muguras veica 52,81 sekundē, bet Latvijas rekords ir 51,85 sekundes. “Mums pat bija jociņš: distances laikā teicu, ka man būs jāskrien pakaļ 500 eiro uz bankomātu. Savā ziņā pat žēl, ka nebija jāskrien uz bankomātu, jo, ja tiktu labots šis gandrīz 13 gadus vecais Latvijas rekords, tas būtu bijis lieliski! Turklāt Ģirts būtu parādījis ka iespējams pārsist Dūdas rekordus, un tas, domāju, pārējos Latvijas peldētājus motivētu to izdarīt arī citās distancēs,” stāsta peldētājs.
Sezonu noslēgs ar šovu
Nākamie pasaules kausa posmi notiks ASV un Kanādā, tāpēc tajos Andrejs nepiedalīsies. Viņš šo sezonu plāno noslēgt ar dalību starptautiskajās sacensībās “Rīgas sprints 2022”, kas 4. un 5. novembrī notiks sporta namā “Daugava” Rīgā.
“Mums – man un vēl trim šā brīža labākajiem Latvijas peldētājiem Kārlim Ādamsonam, Ģirtam Feldbergam un Tomam Veinbergam – ir iecere labot Latvijas rekordu 4×50 metru brīvā stila stafetē. Tā kā pārstāvam dažādus klubus, startēsim ārpus konkurences. Tas būs kaut kas nebijis un aizraujošs – labs iemesls skatītājiem pēc divu gadu pārtraukuma apmeklēt sacensības. Domāju, Latvijas peldēšanā trūkst šāda veida ažiotāžas, turklāt sacensībām “Rīgas sprints” šis būs jubilejas – desmitais – gads,” tā A.Dūda. Jāpiebilst, ka sacensībās “Rīgas sprints 2022” plāno startēt arī vairāki Jelgavas Specializētās peldēšanas skolas audzēkņi.
Vai būs trešās olimpiskās spēles?
Neskatoties uz lielisko fizisko formu, šobrīd Andrejs ir nedaudz skeptisks attiecībā uz savu iespējamo dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs. “Šaubos. Lai tiktu uz olimpiskajās spēlēm, jāizpilda normatīvi, kas ir samērā augsti. Jābūt nopietnam līmenim. Startēt piedalīšanās pēc negribu, būtu gatavs tikai tad, ja varētu iekļūt starp 16 labākajiem. Skatoties pēc šā brīža reitingiem, lai tiktu pusfinālā, man 50 metri brīvajā stilā būtu jānopeld par sekundi ātrāk nekā šobrīd ir Latvijas rekords. Tas ir gandrīz neiespējami… Lai gan pirms pusgada es pat iedomāties nevarēju, ka rudenī būšu tādā formā, lai pietuvotos pats saviem rekordiem… Tā ka, domāju, ja būs vēlme, tad būs arī veids, kā to izdarīt,” spriež peldētājs.
Jāatgādina, ka Jelgavas Specializētās peldēšanas skolas bijušais audzēknis Andrejs Dūda piedalījās olimpiskajās spēlēs 2004. gadā Atēnās un 2008. gadā Pekinā.
Foto: Latvijas peldēšanas federācija