27. februārī visas dienas garumā Zemgales reģionā norisinās profilaktiska rakstura pasākums, ceļu policistiem pastiprinātu uzmanību pievēršot transportlīdzekļu vadītājiem, kuri izmanto tālruņus un viedierīces, transportlīdzekļiem atrodoties kustībā. Pirmais pārkāpējs Jelgavā tika pieķerts jau pirmās pusstundas laikā.
Ceļu policijas darbinieki skaidro, ka šis ir pirmais reids šogad, kas veltīts tieši tālruņu un viedierīču lietotāju pie stūres fiksēšanai, tomēr ceļu policija arī ikdienā pastiprinātu uzmanību pievērš tiem šoferiem, kuri pie stūres lieto ierīces. Ierasti biežāk identificēti un līdz ar to arī sodīti šāda veida pārkāpēji tiek, policijas ekipāžai esot kustībā, jo policijas auto kameras un paši policisti šādā veidā vieglāk nosaka, ka veikts pārkāpums. Šāda pieeja izrādījās veiksmīga arī uzsākot reidu, jau pēc pusstundas apstādinot pirmo autovadītāju, kas pārvietojās pa ceļu, runājot pa tālruni.
Autovadītājs savu vainu nenoliedza, sakot, ka mājās aizmirsis austiņas, līdz ar to nav varējis citādākā veidā atbildēt uz telefona zvanu. Šis vadītājam ir pirmais šāda veida pārkāpums, kas ir viens no faktoriem, ko ņem vērā, piemērojot sodu par tālruņa vai viedierīces lietošanu pie stūres. Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.4. panta desmitā daļa nosaka, ka par viedierīces, tālruņa, piezīmjdatora, planšetdatora vai viedierīces lietošanu, ja transportlīdzeklis atrodas kustībā, izņemot gadījumus, kad, tālruni, piezīmjdatoru, planšetdatoru vai viedierīci izmanto brīvroku režīmā, – uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 25 līdz 100 eiro. Tāpat kopš oktobra spēkā stājušās izmaiņas normatīvajos aktos, kas nosaka, ka par mobilā telefona un citu viedierīču lietošanu pie auto stūres var reģistrēt vienu pārkāpumu uzskaites punktu. Fiksētā pārkāpēja gadījumā tika piemērots minimālais sods.
Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa informē, ka aizvadītajā gadā par 149.4 panta desmitās daļas pārkāpumiem Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jelgavas iecirknī sastādīts 291 administratīvā pārkāpuma protokols, bet visā Zemgales reģionā – 633. Savukārt līdz šim 2020. gadā Jelgavas iecirkņa darbinieki sastādījuši 45 protokolu par telefona vai viedierīces lietošanu braucot, bet Zemgales reģionā kopumā – 80. Policijas reids, pastiprinātu uzmanību pievēršot šādiem pārkāpējiem, turpināsies līdz 27. februāra pulksten 20.
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē