Kopš 10. jūnija Pasta salā, vienlaikus ar smilšu skulptūru parka tapšanu, noris arī Starptautiskais lielformāta keramikas uguns skulptūru simpozijs, kurā četri Baltijas mākslinieki rada darbus par tēmu “Baltu ugunis”. Keramiķa Aleksandra Djačenko vadībā top četras lielformāta skulptūras, kuras varēs apskatīt no 21. jūnija.
Pie keramikas darbiem strādā mākslinieki no visām trim Baltijas valstīm – Mārīte Margareta Djačenko un Elīna Titāne no Latvijas, Vitālija Kurtinaitiene no Lietuvas un Alars Raudoja no Igaunijas. Lielformāta skulptūrās izvēlētais simpozija temats “Baltu ugunis” attēlots gan pazīstamās baltu zīmēs, gan cilvēku veidolos un abstraktās formās. “Darbosimies līdz pat sestdienai. Strādājam no rīta līdz vakaram un arī mēs, tāpat kā smilšu tēlnieki, cīnāmies ar laikapstākļiem. Mūsu lielākais pretinieks ir vējš, jo darbiem vajadzīga saule un mēreni laikapstākļi, lai tie žūtu,“ skaidro simpozija mākslinieciskais vadītājs A.Djačenko.
Lielformāta keramikas uguns skulptūru simpozijā top četri darbi, kuros mākslinieku unikālais redzējums savienojas ar folkloru un pat Bībeles stāstiem, attēlojot kā mītiskus tēlus, tā motīvus par cilvēka izcelsmi. “Mums dotā tēma ir gana plaša, lai pieļautu brīvu izpausmi. Šajā skulptūrā galvenais motīvs ir kustība. Tā sasaucas gan ar vasaras gadalaiku, gan ar saulgriežiem, kustība raksturīga ugunij, dažādiem ritmiem, cikliem,” savu radošo izpausmju tematiku atklāj māksliniece E.Titāne, turpinot: “Tomēr skulptūru radu citādāku, nekā sākotnēji iecerēts. Ļauju, lai process un materiāls diktē tapšanas gaitu un izjūtu. Šo varētu nosaukt par tādu kā idejas atklājēja prieku.” Viņas darbs veidots spirāles formā, kurā tiks notverta to karsējošā liesma, jo arī skulptūras iekšpuse, kas skatītājiem nebūs redzama, pielāgota liesmas kustībai.
Citi skulptūru autori apskatījuši uguns, kā arī cilvēka rašanās tēmas un mītiskā klātbūtni. “Manā darbā attēlota Nakts karaliene. Šodien viņa saņem savu kroni, bet kopumā darbs turpinās pamazām, radot visas pārējās nepieciešamās detaļas. Skulptūra radīta tā, lai tās kvēlošanas process būtu maksimāli krāšņs,“ atklāj māksliniece no Lietuvas V.Kurtinaitiene, rotājot karalieni ar baltu zīmēm. Savukārt pārējās lielformāta skulptūrās atklāti Bībeles motīvi. M.Djačenko attēlo degošo ērkšķu krūmu, kas vienlaikus kalpo kā interpretācija par Jāņu ugunskuru, savukārt A.Raudoja savā darbā aplūko Ādama un Ievas stāstu. “Šis būs mans otrais mēģinājums simpozija tēmas interpretācijā, un rādās, ka ar to izdevies realizēt vēl labāku darbu, jo šādās situācijās, kad jādomā un jāstrādā ātrāk, idejas ieņem pavisam citu lomu. Darbs parādīs paradīzi – Ādamu un Ievu, iekļaujot arī ābolu un čūsku. Skulptūrai kvēlojot, parādīsies tās īstā daba – paradīze un liesmas –, atklājot šo zināmo konfliktu,“ skaidro igauņu mākslinieks A.Raudoja.
Mākslinieku darbus Pasta salā varēs apskatīt no 21. jūnija, bet jau nākamgad tie papildinās Jelgavas pilsētvidi, izvietojot tos uz betona pamatnes un izgaismojot tos.
Foto: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē