4.8 °C, 3.1 m/s, 92.1 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaPasniedz Gada balvas cilvēku ar invaliditāti atbalstam; laureātu vidū – arī jelgavnieki
Pasniedz Gada balvas cilvēku ar invaliditāti atbalstam; laureātu vidū – arī jelgavnieki
05/12/2024

Šonedēļ svinīgā ceremonijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pasniegtas galvenās balvas, atzinības un pateicības konkursā “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2024”. Starp laureātiem izcelts arī jelgavnieku sniegums – Latvijas Bērnu fonda Jelgavas nodaļa saņēma atzinību nominācijā “Bērnu un jauniešu iedvesmotājs”, bet Jelgavas pamatskolas “Valdeka”-attīstības centra direktore Dace Ekša (attēlā no labās) – atzinību nominācijā “Izglītotājs”.

Konkurss “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam” ir kļuvis par tiesībsarga, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” un sadarbības partneru ikgadēju tradīciju, un šogad jau desmito gadu pēc kārtas to rīko ar mērķi novērtēt un atbalstīt tos cilvēkus, organizācijas un uzņēmumus, kuri aktīvi pārstāvējuši cilvēku ar invaliditāti intereses. Nominantus varēja pieteikt divās kategorijās – “Individuāls sniegums” un “Kolektīvs sniegums” – kopumā astoņās nominācijās. Šī gada konkursā saņemts vēsturiski otrs lielākais pieteikumu skaits – 124, norāda Tiesībsarga birojā.

Kategorijā “Individuālais sniegums” nominācijā “Izglītotājs” atzinību saņēma Dace Ekša – Jelgavas pamatskolas “Valdeka”-attīstības centra direktore. No pagājušā gada septembra D.Ekša ir organizējusi vairāk nekā 20 pasākumus bērnu ar invaliditāti un viņu ģimeņu atbalstam, un katrs no pasākumiem bija pārdomāts un piemērots mērķa grupai atbilstoši prasmēm, spējām un funkcionālajiem traucējumiem.

Konkursa pieteikumā direktorei veltīti sirsnīgi pateicības vārdi, atklājot viņas darba pievienoto vērtību no dalībnieku redzespunkta: “Vai jūs esat piedzīvojuši skolas direktori, kas pārģērbjas kostīmā, dzied un rotaļājas ar smagi slimiem bērniņiem? Tieši šāds bija pirmais Mārtiņdienas pasākums Jelgavas pamatskolā “Valdeka”, kur pēc skolu reformas tai pievienojās audzēkņi ar smagiem garīga rakstura un smagiem funkciju traucējumiem. Dace ar šiem bērniem darbojās ar mīlestību, gādību, un kas svarīgākais – bērni bija laimīgi! Beidzot viņi nebija nostumti stūrī no citu acīm, lai netraucētu koncertu un izrādi. Viņi bija savējie savā skolā. Un tas ir tikai viens piemērs tam, kā ikdienā izpaužas direktores gādīgums, atbalstošā attieksme un laipnība. Vienlaikus viņa ir savas jomas profesionālis, kurš ģenerē idejas, pielieto zināšanas, prasmes un pieredzi, lai ar dažādām metodēm uzlabotu bērnu komunikācijas spējas, mācību prasmes un citus dzīvei svarīgus aspektus,” minēts pieteikumā.

Starp laureātiem kategorijā “Kolektīvs sniegums” nominācijā “Bērnu un jauniešu iedvesmotājs” atzinību saņēma Latvijas Bērnu fonda Jelgavas nodaļa.

Šogad fonda nodaļa Jelgavā, kuru vada jelgavniece Diāna Gailuma (attēla vidū), ir turpinājusi sniegt atbalstu bērniem ar invaliditāti un vienlaikus – realizēt dažādas iniciatīvas, kas vērstas uz bērnu ģimeņu integrēšanu sabiedrībā. Tā šogad bērniņi ar īpašām vajadzībām piedalījās bezmaksas peldēšanas nodarbībās, tikās aktivitāšu zālēs, guva jaunus iespaidus pārgājienos un izjādēs ar ponijiem. Kopumā vairāk nekā 350 ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, šogad apmeklēja vērienīgus tematiskos pasākumus – “Maija Bitīte” un “Alise Brīnumsalā” –, tādējādi tverot svētku sajūtu caur tikšanos ar domubiedriem, radošām aktivitātēm, deju un mūzikas koncertiem, gardām uzkodām un dāvanām. Atbalsta pasākumi notika arī īpašo bērnu vecāku auditorijai – tās bija atsevišķas tikšanās reizes bērniņu mammām un tētiem, kā arī transformējošas enerģijas elpošanas nodarbības māmiņām. Nodrošinot plašo aktivitāšu klāstu, fonds tuvinājās savas darbības virsmērķim – radīt iespēju jebkuram bērnam justies piederīgam sabiedrībai un vienlaikus – veicināt sabiedrības izpratni par bērniem ar invaliditāti un to vajadzībām.

Jāpiebilst, ka, novērtējot cilvēkus, organizācijas un uzņēmumus, kas aktīvi pārstāvējuši cilvēku ar invaliditāti intereses, pasākumā dažādās nominācijās apbalvoti vairāk nekā 30 laureāti.