25.6 °C, 2 m/s, 79 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaPasniedz Gada balvas cilvēku ar invaliditāti atbalstam; laureātu vidū – arī jelgavnieki
Pasniedz Gada balvas cilvēku ar invaliditāti atbalstam; laureātu vidū – arī jelgavnieki
07/12/2023

Šonedēļ Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pasniegtas galvenās balvas un atzinības konkursa “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam” laureātiem. Trīs konkursa nominācijās godalgoti arī dažādu sociālo projektu veicēji Jelgavā – sociālā projekta #RobertsDara iniciatore Inga Baļe, Latvijas Bērnu fonda Jelgavā vadītāja Diāna Gailuma, Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) projekta “Atver sirdi Zemgalē” vadītāja Dace Strautkalne un SIA “SMJ Accounting”.

Tiesībsargs sadarbībā ar invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku Gada balvas pasniegšanu organizē jau devīto reizi, tādējādi novērtējot un atbalstot tos cilvēkus, organizācijas un uzņēmumus, kas aktīvi pārstāvējuši cilvēku ar invaliditāti intereses. Nominantus tradicionāli varēja pieteikt divās kategorijās – “Individuāls sniegums” un “Kolektīvs sniegums” – kopumā astoņās nominācijās. Šogad konkursā saņemts arī līdz šim lielākais pieteikumu skaits – 131, informē Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājas vietnieks Edgars Lākutis.

Kategorijas “Kolektīvs sniegums” nominācijā “Sociālo tīklu balss” galveno balvu saņēma sociālais projekts #RobertsDara. Tas pasniegts I.Baļei, kura ir projekta iniciatore un jelgavniekiem pazīstama arī kā biedrības “Oranžais stars” vadītāja. I.Baļe atzīst, ka projekta rašanās sākotnēji bija saistīta ar ziedojumu vākšanu rehabilitācijai viņas dēlam Robertam. Lai piesaistītu sabiedrības uzmanību, izveidots profils sociālajos tīkos. “Aktivitāte sociālajos tīklos sākās ar ideju, ka Roberts ir ļoti aktīvs, tāpēc uzrunājām cilvēkus arī savā ikdienā doties pastaigās, skaitīt noietos kilometrus un ziedot rehabilitācijai tik, cik soļu vai kilometru noiets. Laikam ejot, sociālajos tīklos turpinājām popularizēt aktīvu dzīvesveidu un kustību nozīmi bērnu attīstībā un vienlaikus dalījāmies ar savu ikdienu. Kādā brīdī nāca apziņa, ka šī dalīšanās ar domām, savu pieredzi un izaicinājumiem atsaucas uz daudziem vecākiem ar īpašiem bērniņiem. Šobrīd jau trīs gadu garumā turpinām iesākto – iedvesmojam vecākus būt atvērtiem, runāt par savu ikdienu, smelties idejas aktivitātēm un galu galā arī nebaidīties lūgt palīdzību,” stāsta I.Baļe, akcentējot: ja sociālo tīklu profils ir iedvesmas avots, tad atbalsta pasākumi ikdienā tiek nodrošināti biedrībā. “Lai gan ikdienā par to pārāk bieži neaizdomājamies, ir ļoti patīkami saņemt apbalvojumu un zināt, ka cilvēki novērtē tavu darbu,” vērtē I.Baļe.

Kategorijas “Individuāls sniegums” nominācijā “Bērnu un jauniešu iedvesmotājs” atzinību saņēma D.Gailuma. Konkursa nominācijā atzinīgi novērtēts viņas ieguldījums kopienas izveidē. Pateicoties tai, Jelgavā notiek bērnu ar īpašām vajadzībām vecāku un aizbildņu regulāras tikšanās. “Atzinības saņemšana bija ļoti negaidīta un saviļņojoša. Ikdienā vienmēr mērķtiecīgi strādāju, lai palīdzētu citiem, bet šāds darba novērtējums ir motivācijas deva un atbalsts arī man pašai,” stāsta D.Gailuma. Zīmīgi, ka jau tuvākajā laikā D.Gailuma noslēgs šī gada lielāko realizēto projektu – “Atklāj un iemīli sevi”. Tā gaitā 11 Jelgavas īpašo bērnu māmiņas apmeklēja dažādus radošus un izglītojošus pasākumus ar mērķi atklāt sevī esošo potenciālu un iemīlēt sevi no jauna. “Esmu pateicīga arī atsaucīgajiem Jelgavas pilsētas uzņēmējiem, iestādēm, organizācijām un līdzcilvēkiem, kuri atbalstīja projekta norisi,” tā D.Gailuma.

Kategorijā “Kolektīvs sniegums” nominācijā “Nodarbinātības veicinātājs” balvu saņēma Jelgavas grāmatvedības pakalpojumu uzņēmums SIA “SMJ Accounting”.

Savukārt kategorijas “Individuāls sniegums” nominācijā “Uzdrīkstēšanās” atzinību saņēma D.Strautkalne. Šajā nominācijā laureāti tika apbalvoti par jaunām iniciatīvām vai radošu rīcību, pārstāvot cilvēkus ar invaliditāti, viņu tiesības un intereses. D.Strautkalnes vadītais projekts “Atver sirdi Zemgalē” aizsākās 2015. gadā, un tā gaitā astoņu gadu laikā Zemgales pašvaldībās, tostarp Jelgavā, izveidoti jauni un papildināti esošie nozīmīgi sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi. “Uz pasākumu devos kā līdzjutēja, tāpēc saņemtais apbalvojums bija patiešām pārsteigums. Vienmēr esmu teikusi, ka viens nav cīnītājs – šī atzinība ir visas mūsu darba komandas nopelns. Šajā laikā mēs darbojāmies kā vidutāji starp cilvēkiem ar invaliditāti un pašvaldībām. Protams, procesā piedzīvojām dažādus izaicinājumus un sarežģījumus, tomēr esam gandarīti, ka projektā spējām paveikt pat vairāk nekā sākotnēji plānots. Būtiski, ka, ievirzot daudzveidīgu sociālo pakalpojumu attīstību reģionā, liela daļa pašvaldību ir uzņēmušās turpināt svarīgāko pakalpojumu sniegšanu arī pēc projekta noslēguma,” norāda D.Strautkalne.

Jāpiebilst, ka, novērtējot cilvēkus, organizācijas un uzņēmumus, kas aktīvi pārstāvējuši cilvēku ar invaliditāti intereses, pasākumā dažādās nominācijās apbalvoti vairāk nekā 40 laureāti.