4.9 °C, 1.8 m/s, 97.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPar 20 procentiem palielina sociālo pabalstu saņēmēju loku un pabalsta apmērus
Par 20 procentiem palielina sociālo pabalstu saņēmēju loku un pabalsta apmērus
06/03/2007

Šā gada sākumā Jelgavas Dome kārtējo reizi veica grozījumus saistošajos noteikumos par sociālo pabalstu piešķiršanu Jelgavā. Sekojot līdzi gan pensiju indeksācijai, gan minimālās darba algas palielinājumam, kā arī vispārējai inflācijai valstī, pašvaldība, izprotot iedzīvotāju vajadzības, šogad radusi iespēju palielināt sociālo pabalstu vidēji par 20 procentiem, un vidēji tādā pašā apmērā palielināts arī to iedzīvotāju loks, kas var pretendēt uz tā saņemšanu. Izmaiņas nav skārušas vien divas pozīcijas – iepriekšējā līmenī saglabāts atbalsts, beidzoties ārpusģimenes aprūpei, un kabatas nauda bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem.

Pabalsts garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai (GMI)

1. Jelgavā garantētais minimālo ienākumu līmenis uz vienu personu (ģimenes locekli) ir 27 lati mēnesī.
2. Tiesības saņemt pabalstu ir tām ģimenēm vai atsevišķi dzīvojošām personām, kurām noteikta atbilstība trūcīgas ģimenes (personas) statusam, kuru ienākumi, neskaitot pašvaldības sociālās palīdzības pabalstus, ir zemāki par Ministru kabineta noteikto garantēto minimālo ienākumu līmeni un kuras pilda līdzdarbības pienākumus.
3. Pabalsts tiek izmaksāts naudā vai daļēji vai arī pilnībā tiek aizstāts ar šajos noteikumos minēto pakalpojumu apmaksu.
4. Pabalsts tiek izmaksāts ne vairāk kā 9 mēnešus kalendārā gada laikā.
5. Ģimenei izmaksājamā pabalsta garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai maksimālais apmērs mēnesī ir trīskārša valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā (135 lati mēnesī).

Vienreizējs pabalsts ārkārtas situācijā
1. Vienreizējs pabalsts ārkārtas situācijā (stihiskas nelaimes vai iepriekš neparedzami apstākļi) tiek piešķirts līdz 35 latiem vienai personai, neizvērtējot tās (ģimenes) materiālo stāvokli.
2. Pabalstu piešķir, ja iesniegums saņemts ne vēlāk kā viena mēneša laikā pēc ārkārtas situācijas rašanās.

Vienreizējs pabalsts personām pēc atbrīvošanās no brīvības atņemšanas vietas
1. Pabalsts 27 latu apmērā tiek piešķirts personām, kuras atbrīvotas no brīvības atņemšanas vietas pēc soda izciešanas un kuras līdz apcietināšanai savu pamata dzīvesvietu bija deklarējušas Jelgavā.
2. Pabalstu piešķir, ja iesniegums saņemts ne vēlāk kā viena mēneša laikā no atbrīvošanās no brīvības atņemšanas vietas.

Pabalsts bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, kuri sasnieguši pilngadību un turpina mācības vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs

1. Bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, kuriem lēmumu par ārpusģimenes aprūpi pieņēmusi Jelgavas pašvaldība, pēc pilngadības sasniegšanas, beidzoties ārpusģimenes aprūpei, tiek piešķirts ikmēneša pabalsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, ja viņi nepārtraukti turpina mācības vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs un saskaņā ar izglītības jomu regulējošajos normatīvajos aktos noteikto kārtību sekmīgi apgūst izglītības programmu, kā arī nav stājušies laulībā. Pabalstu izmaksā ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

Apbedīšanas pabalsts
1. Apbedīšanas pabalsts paredzēts apbedīšanas izdevumu segšanai un tiek pārskaitīts apbedīšanas pakalpojumu sniedzējam.
2. Apbedīšanas pabalstu piešķir, ja mirusi persona, par kuru Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nav piešķīrusi apbedīšanas pabalstu un kurai nav piederīgo, kas spējīgi mirušo apglabāt.
3. Pabalsta maksimālais apmērs ir 120 latu.

Dzīvokļa pabalsts
1. Dzīvokļa pabalsts tiek piešķirts dzīvojamās telpas īres maksas (apsaimniekošanas maksas) un maksas par pakalpojumiem izdevumu segšanai.
2. Dzīvokļa pabalstu piešķir personām, kas dzīvo Jelgavas centrālajai siltumapgādes sistēmai pieslēgtajās dzīvojamās mājās un atbilst kādam no šādiem nosacījumiem:
– atsevišķi dzīvojošam pensionāram, kura ienākumi mēnesī nepārsniedz 120 latu – 60 latu apmērā; ja persona ir vecāka par 70 gadiem un viņai nav likumīgo apgādnieku, – 75 latu apmērā;
– atsevišķi dzīvojošam 1. un 2. grupas invalīdam, kura ienākumi mēnesī nepārsniedz 125 latus, – 60 latu apmērā; ja persona ir vecāka par 70 gadiem un viņai nav likumīgo apgādnieku, – 75 latu apmērā;
– atsevišķi dzīvojošam politiski represētam pensionāram, kura ienākumi mēnesī nepārsniedz 130 latu, – 60 latu apmērā; ja persona ir vecāka par 70 gadiem un viņai nav likumīgo apgādnieku, – 75 latu apmērā;
– ģimenēm, kurās nav darbspējīgu personu un ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 100 latu, – 45 latu apmērā;
– trūcīgām ģimenēm, kuru ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 60 latu, – 80 latu uz trim mēnešiem.
– trūcīgām ģimenēm (personām), kuru ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 60 latu un kuras īrē pašvaldības dzīvokli, kas nav pieslēgts Jelgavas pilsētas centrālai siltumapgādes sistēmai, – 25 latus uz trim mēnešiem.
Dzīvokļa pabalsts tiek pārskaitīts attiecīgo pakalpojumu sniedzējiem.

Pabalsts individuālās apkures nodrošināšanai
Pabalstu individuālās apkures nodrošināšanai – 70 latu reizi gadā – piešķir personām, kuras dzīvo namīpašumā, kas nav pieslēgts Jelgavas centrālajai siltumapgādes sistēmai, ja personai piederošā nekustamā īpašuma vērtība nepārsniedz 7000 latu un pabalsta pieprasītājs atbilst kādam no šādiem nosacījumiem:
– atsevišķi dzīvojošs pensionārs, kura ienākumi mēnesī nepārsniedz 120 latu;
– atsevišķi dzīvojošs pirmās vai otrās grupas invalīds, kura ienākumi mēnesī nepārsniedz 125 latus;
– atsevišķi dzīvojošs politiski represētais pensionārs, kura ienākumi mēnesī nepārsniedz 130 latu;
– trūcīga persona, kuras ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 60 latu;
– ģimenē nav darbspējīgu personu, un ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 100 latu.

Pabalsts skolēnu ēdināšanai skolā
1. Pabalstu ēdināšanai skolā piešķir skolēniem no trūcīgām ģimenēm, kurās ir darbspējīgas personas un ģimenes ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 60 latu, kā arī skolēniem, kuru ģimenēs nav darbspējīgu personu un ģimenes ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 100 latu.

Pabalsts pirmsskolas izglītības iestādes pakalpojumu apmaksāšanai
1. Pabalstu pirmsskolas izglītības iestādes pakalpojumu apmaksāšanai 30 latu uz trim mēnešiem (ne vairāk kā 120 latu gadā) piešķir bērniem no trūcīgām ģimenēm, kuru ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 60 latu.
2. Pabalstu pirmsskolas izglītības iestādes sociālo grupu pakalpojumu apmaksāšanai pilnā apjomā piešķir bērniem no trūcīgām ģimenēm, kuru ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī nepārsniedz 60 latu un kuriem ir Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes speciālistu atzinums.

Pabalsts skolas piederumu iegādei
1. Pabalstu skolas piederumu iegādei, sākoties mācību gadam, piešķir dāvanu kartes veidā 30 latu apmērā skolēniem:
– no trūcīgām ģimenēm, kuru ģimenēs ir darbspējīgas personas un ģimenes ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī nepārsniedz 60 latu;
– kuru ģimenēs nav darbspējīgu personu un ģimenes ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī nepārsniedz 100 latu;
– dāvanu kartes veidā 10 latu apmērā bērniem no trūcīgām ģimenēm, kuri apgūst obligāto sagatavošanas programmu pamatizglītības apguvei, ja ģimenē ir darbspējīgas personas un ģimenes ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī nepārsniedz 60 latu;
– dāvanu kartes veidā 10 latu apmērā bērniem, kuri apgūst obligāto sagatavošanas programmu pamatizglītības apguvei, ja ģimenēs nav darbspējīgu personu un ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī nepārsniedz 100 latu.

Pabalsts medicīnas pakalpojumu apmaksāšanai

1. Pabalstu ārstēšanās izdevumu apmaksāšanai piešķir personām, kuras nav iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji un uz viņiem neattiecas MK noteikumi «Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem».
2. Pabalstu ārstēšanas izdevumu segšanai piešķir līdz 100 latiem personai kalendārajā gadā, lai pēc šo izdevumu nomaksas ienākumi mēnesī uz katru personu ģimenē paliktu ne mazāki kā 90 latu.
3. Pabalstu medikamentu iegādei līdz 60 latiem gadā vienam cilvēkam akūtu slimību vai hronisku slimību paasinājumu gadījumos zālēm, kuras nav iekļautas valsts kompensējamo medikamentu sarakstā vai kuras tiek kompensētas līdz 75 procentu apmērā no to pilnas vērtības, piešķir:
– trūcīgām ģimenēm (personām); atsevišķi dzīvojošiem pensionāriem un invalīdiem, kuru ienākumi mēnesī nepārsniedz 120 latu; pensionāriem un invalīdiem, kuru ģimenēs nav darbspējīgo personu un kuru ģimenes ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī nepārsniedz 100 latu.
4. Pabalstu zobārstniecības pakalpojumu apmaksāšanai piešķir:
– zobu protezēšanas izdevumu segšanai 50 procentu apmērā, bet ne vairāk kā 60 latu vienam cilvēkam gadā – pensionāriem un invalīdiem, kuru ienākumi mēnesī nepārsniedz 120 latu un trūcīgām personām; zobu ārstēšanas izdevumu segšanai līdz 30 latiem gadā – trūcīgām personām, kuru ģimenes ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 60 latu mēnesī; zobu ārstēšanas izdevumu segšanai bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem pēc pilngadības sasniegšanas līdz 21 gada vecumam, ja viņi turpina mācības, – līdz 30 latiem gadā.
5. Pabalstu higiēnas preču iegādei līdz 50 latiem gadā piešķir gulošiem pensionāriem un invalīdiem, kuru ģimenes ienākumi uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 100 latu mēnesī.
6. Pabalstu briļļu iegādei bērniem, ja uz viņiem neattiecas MK noteikumos «Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība» punktā 14.12. minētie gadījumi, piešķir līdz 30 latiem gadā:
– bērniem no trūcīgām ģimenēm; bērniem no ģimenēm, kurās nav darbspējīgu personu un ģimenes ienākumi mēnesī uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 100 latu.

Sīkāk iepazīties ar nolikumu un rast atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem iespējams Jelgavas Domes Informācijas aģentūrā, kā arī Sociālo lietu pārvaldē pie dežuranta informatora vai zvanot pa tālruni 3007487.

Informāciju sagatavoja
Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vadītāja
Rita Stūrāne