3.7 °C, 7 m/s, 88.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiUzņēmējdarbībaOtrajā “Biznesa naktī” uzvar trīs mobilās lietotnes
Otrajā “Biznesa naktī” uzvar trīs mobilās lietotnes
11/01/2020

Jelgavā aizvadīts otrais skolēnu uzņēmējspēju un jaunrades attīstīšanas pasākums “Biznesa nakts”. 31 stundas laikā skolēni radīja desmit jaunas biznesa idejas un savu izstrādāto produktu prototipus 11. janvārī prezentēja uzņēmējiem, cenšoties pārliecināt, ka viņu ideja ir oriģinālākā un dzīvotspējīgākā. Šogad “Biznesa naktī” uzvarēja ideja par logu aizvēršanas un atvēršanas mehānismu, kas darbināms ar mobilās lietotnes starpniecību, sabiedriskā transporta izsekošanas mobilo lietotni un ideja par mobilo lietotni, kurā satiekas darba devējs un darba ņēmējs. Katra uzvarētājkomanda saņēma 300 eiro lielu naudas balvu.

“Biznesa naktī” piedalījās 58 jaunieši no dažādām skolām, kuri, strādājot komandās, attīstīja desmit biznesa idejas līdz gatavam produkta prototipam. Jaunieši piedāvāja maisiņus, kas uzsūc automašīnu salonos sakrājušos mitrumu, pašapkalpošanās kases lielveikaliem, kurās pircēji, izvēloties preces veikalā, ar telefonu jau būtu noskenējuši preču svītrkodu un pie kases atnāktu tikai samaksāt, inovatīvus soliņus pilsētas parkiem, līdzi nēsājamas kastītes, kurās ievietot izsmēķus – tās noderētu, dodoties pie dabas, veselīgu ar uzturvielām bagātīgu dzērienu no mikrozaļumiem, platformu, kurā virtuāli satikties un apmainīties domām veģetāriešiem un vegāniem, kā arī biznesa ideju par unikāliem un dabai draudzīgiem mobilo telefonu maciņiem, kas veidoti pēc individuāliem dizainiem ar 3D printeri.

Visas idejas un prezentācijas vērtēja četri žūrijas locekļi – SIA “Kanclers” vadītāja Ilva Mieze, SIA “Dinex Latvija” pārstāvis Aivis Grotužs, Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociācijas vadītājs Imants Kanaška un SIA “Tarte” īpašniece Zane Oja.

Uzvaru šogad izcīnīja trīs mobilās lietotnes, kas, pēc jauniešu domām, varētu atvieglot patērētāju ikdienu. Komanda “Cylonic Air”, kurā darbojās Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolniece Maija Runce, Ozolnieku vidusskolas jaunieši Nauris Savickis un Matīss Zelmenis un Saulkrastu vidusskolas skolēni Mareks Balodis un Uldis Puzulis, piedāvā modernu logu aizvēršanas un atvēršanas mehānismu, kas darbināms ar mobilās lietotnes starpniecību. “Šobrīd tik daudz tiek runāts par viedajām mājām, kurās žalūzijas aizveram ar pulti, siltumu regulējam un ieslēdzam ar mobilo aplikāciju, kāpēc gan arī nevarētu aizvērt un atvērt logu, nospiežot dažas opcijas telefonā,” spriež jaunieši. Viņi izstrādājuši mehānisma prototipu, kas pievienojams logam roktura vietā. To var iedarbināt ar mobilās lietotnes starpniecību, norādot, vai logu atvērt, kādā leņķī, kad to atkal aizvērt. Mehānisms arī mēra skābekļa daudzumu telpā un signalizē mobilajam telefonam, ja gaiss ir par maz. Jaunieši šādu mehānismu gatavi pārdot pa 200 eiro gabalā.

300 eiro lielo naudas balvu saņēma arī komanda “Bus Map” kas piedāvā mobilo lietotni, ar kuras starpniecību var izsekot sabiedriskajam transportam. Lietotnes mēneša maksa – 2,99 eiro. “Mēs visi komandas dalībnieki ikdienā pārvietojamies ar autobusu un nereti gadās, ka gaidītais autobuss kavē, vai arī ir aizbraucis jau pirms tavas ierašanās pieturā. Mēs piedāvājam mobilo aplikāciju, kas piesaistīta autobusu GPS sistēmai un parādītu mums telefonā, kur autobuss atrodas, vai tas šobrīd kavējas un pēc cik minūtēm varētu būt. Piemēram, vecāks gaida mājās ierodamies bērnu, kuram izslēdzies mobilais telefons un nevar ar viņu sazināties. Vecāks ieiet mobilajā lietotnē un paskatās, vai tas autobuss, ar kuru gaidīja bērnu mājās, jau ir bijis viņu pieturā, vai tomēr aizkavējies. Redz, ka 15 minūtes kavējas, vairs neuztraucas,” ideju prezentēja jaunieši. Komandā darbojās Jana Janovsks, Daniela Džabura, Roberts Ščerbaks no Jelgavas 6. vidusskolas un Undīne Laugale, Anete Barovska un Mārtiņš Kalniņš no Jelgavas Valsts ģimnāzijas.

Jelgavas uzņēmēju sarūpēto naudas balvu saņēma arī komanda “Tasket” – Uģis Patriks Pumpurs, Līva Letīcija Pekarska, Kristiāna Marija Dīķe no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas un Renārs Tukris un Lāsma Siliņa no Jelgavas Valsts ģimnāzijas. Šo jauniešu biznesa ideja ir mobilā lietotne “Tasket”, kurā tiekas potenciālie darba devēji un ņēmēji. “Esi jaunietis, kurš ļoti grib aiziet uz kādu koncertu, bet vecāki nedod tev naudu biļetei. Ir risinājums – tā jānopelna. Ieej mūsu mobilajā lietotnē, izveido savu profilu, kurā pastāsti, kas esi, un meklē darbiņu. Iespējams, ātri piepelnīsies aizejot pie kāda nopļaut zālīti, saskaldīt malku, vai izdarīt ko citu noderīgu,” tā komandas dalībnieki, uzsverot, ka uzsvars ir uz ātriem gadījuma darbiem, kuros iespēja papildu piepelnīties. Lietotnē arī darba ņēmēji varēs izteikt savu vērtējumu par to, cik labi cilvēks pie viņa ir strādājis, kas raisīs uzticību citos darba devējos. Žūrijas komisija šo ideju uzslavēja, atzīstot, ka arī paši piedalītos un noteikti meklētu, piemēram, jaunieti, kas nopļauj mauriņu pie viņu mājas. Aplikāciju varētu abonēt par 4,99 eiro mēnesī.

Žūrija atzina, ka idejas ir daudzsološas, bet visvairāk viņus pārsteidza tas, ka jaunieši 30 stundu laikā spēj radīt gatavus produktus. Tas apliecinot to, ka uzņēmējdarbībai ir nākotne. Tāpat uzņēmēji uzslavēja jaunieši prezentēšanas un pārliecināšanas spējas, kas noteikti noderēšot viņiem turpmākajā dzīvē.

Pasākumu Jelgavā organizēja Jāņa Bisenieka fonds sadarbībā ar Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociāciju, Jelgavas Biznesa inkubatoru un Jelgavas Izglītības pārvaldi, bet atbalstu tā norisei sniedza Jelgavas pilsētas uzņēmēji.

Foto: Jelgavas pilsēta

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē