5.6 °C, 6.5 m/s, 90.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaOgotājus un sēņotājus īpaši aicina ievērot ugunsdrošību mežā
Ogotājus un sēņotājus īpaši aicina ievērot ugunsdrošību mežā
04/07/2022

Šogad dzēsti 236 meža ugunsgrēki, tajos izdeguši 200 ha meža zemes. Lielākajā vairumā gadījumu meža ugunsgrēki izceļas cilvēku neuzmanīgas un bezatbildīgas rīcības dēļ. Turpinoties karstajam un sausajam laikam ugunsbīstamība mežā palielinās, tāpēc Valsts meža dienests aicina ikvienu ievērot ugunsdrošību mežā – nemest zemē degošus vai gruzdošus sērkociņus un izsmēķus, nebraukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem, kā arī neveikt citas darbības, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Ik gadu Valsts meža dienests, ņemot vērā laikapstākļus, izsludina ugunsnedrošā laikposma sākumu un beigas, šogad ugunsnedrošais laikposms sākās 2. maijā. 

 

Līdzīgi iepriekšējiem gadiem, arī pērn galvenais meža ugunsgrēku iemesls bija cilvēku neuzmanīga un bezatbildīga rīcība ar uguni. Tā konstatēta 88% gadījumu. “Nereti cilvēki nemaz neapzinās, ka aizdedzina mežu. Ogojot vai sēņojot zemē nomests izsmēķis, vai pat tad, ja tas tiek izmest pa braucošas automašīnas logu, var radīt nopietnu ugunsgrēku. Tāpat cilvēki bieži neievērojot aizliegumu, kurina ugunskurus neatļautās vietās, vai atstāj tos kūpot, rūpīgi nenodzēšot ar ūdeni vai smiltīm,” biežākos ugunsnelaimes iemeslus min Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.

 

Vērtējot desmit gadu griezumā, vidēji Latvijā katru gadu izdeg 667 ha meža. Valsts meža dienests atgādina, ka plaša uguns nelaime var izcelties no vissīkākās dzirksteles. Meža ugunsgrēki apdraud gan iedzīvotāju veselību un dzīvību, gan nodara kaitējumu videi – to laikā nereti bojā aiziet ievērojams skaits meža iemītnieku. Izdegušās platības vistiešākā veidā rada lielus finansiālus zaudējumus meža īpašniekiem un valstij kopumā.

 

Jāpiebilst, ka savlaicīgas un precīzas informācijas saņemšana par meža ugunsgrēku būtiski samazina izdegušo platību apmērus. Pamanot meža ugunsgrēku, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un pēc iespējas precīzāk jānorāda notikuma vieta.

 

Valsts meža dienests norāda, ka ugunsnedrošajā laikposmā ikvienam iedzīvotājam, uzturoties mežā un purvā, ir aizliegts:

  • nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;
  • kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas;
  • atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
  • dedzināt atkritumus;
  • braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;
  • veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku;
  • meža izstrādātājiem jāņem vērā, ka sākot ar 2. maiju, dedzināt ciršanas atlikumus atļauts tikai ar Valsts meža dienesta ikreizēju rakstisku atļauju.

Par minēto aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību.

 

 

Foto un informācija: Valsts meža dienests