SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” no 2017. gada privātmāju īpašniekiem bez papildu maksas piedāvā konteineru stikla šķirošanai, bet no 2018. gada augusta – arī konteineru izlietotā papīra, plastmasas un metāla iepakojuma jeb vieglā iepakojuma uzkrāšanai un nodrošina to izvešanu. Uzņēmums lēš, ka četru gadu laikā no privātmājām savāktā stikla apjoms ir audzis par 94 procentiem, bet vieglā iepakojuma apjoms salīdzinājumā ar 2018. gadu – par 1157 procentiem.
Lai gan klientiem dalīto atkritumu konteineri tiek nodrošināti bez papildu maksas un viņiem tiešā veidā nav arī jāmaksā par to izvešanu, jāapzinās, ka tas nav bezmaksas pakalpojums – šķirošanas infrastruktūras objektu uzturēšanas un šķirošanas izmaksas tiek iekļautas nešķiroto atkritumu apsaimniekošanas maksā. Šobrīd uzņēmums līgumu par sašķirotā stikla izvešanu noslēdzis ar 3130 privātmāju īpašniekiem, bet par vieglā iepakojuma izvešanu – ar 2132 klientiem.
Pēc uzņēmuma datiem, 2017. gadā no privātmājām savāktas 169 tonnas stikla, pēc gada – par 72 tonnām vairāk. 2019. un 2020. gadā apjoms pieauga attiecīgi līdz 312 un 329 tonnām. Kopumā četru gadu laikā jelgavnieki savākuši 1052 tonnas stikla, kas nodots pārstrādei un ieguvis “otro dzīvi”. Aizvadītajā gadā vidēji vienā mēnesī no privātmājām savākts un otrreizējai pārstrādei nodots 27,42 tonnas stikla. Uzņēmumā uzsver, ka stiklu iespējams pārstrādāt bezgalīgi un, to darot, tiek taupīti dabas resursi, kas nepieciešami tā pirmreizējai ražošanai. Vēl būtiski – stikla pārstrāde apkārtējo vidi piesārņo mazāk nekā stikla ražošana no jauna.
Attiecībā uz vieglo iepakojumu, kas mājsaimniecībā rada vislielāko atkritumu apjomu, – kopš pakalpojuma ieviešanas Jelgavā no privātā sektora savāktas 668 tonnas vieglā iepakojuma. Ņemot vērā to, ka šis pakalpojums tika piedāvāts tikai kopš 2018. gada augusta, 2018. gadā savāktas vien aptuveni 27 tonnas vieglā iepakojuma, bet 2019. gadā – jau 296 tonnas, savukārt 2020. gadā – 345 tonnas, kas ir vidēji 28,75 tonnas mēnesī jeb vairāk nekā viens kravas automašīnas furgons. Salīdzinājumam – sapresēts vieglais iepakojums līdz 25 tonnām ir viena fūre.
Aizvadītajā gadā vidēji vienā mēnesī no Jelgavas privātmājās radītajiem atkritumiem 53,17 tonnas tika nodotas pārstrādei. Ņemot vērā ES politiku atkritumu apsaimniekošanas jomā, Latvijai būtiski jāsamazina apglabājamo atkritumu apjoms poligonos, kā arī jāattīsta atkritumu dalītā vākšana un pārstrāde. Plāns paredz, ka 2035. gadā poligonos drīkstēs apglabāt ne vairāk kā 10 procentus no sadzīves atkritumiem, 65 procenti no atkritumiem būs jāpārstrādā.
Uzņēmumā gan norāda, ka jauniem klientiem pagaidām nav pieejami konteineri ne stikla, ne arī vieglā iepakojuma šķirošanai. Taču šobrīd ir noslēdzies iepirkums par turpmāko atkritumu apsaimniekošanu Jelgavas pilsētā un, lai iedzīvotājiem varētu ātrāk piedāvāt konteinerus dalīti savāktajiem atkritumiem, jaunais apsaimniekotājs veic tirgus izpēti, lai organizētu šo konteineru iegādi. Tiklīdz tie būs iegādāti, klienti par to nekavējoties tiks informēti.
Jāpiebilst, ka visi privātmājās savāktie dalītie atkritumi tiek nogādāti SIA “Zemgales Eko” atkritumu šķirošanas līnijā, kur tie tiek sadalīti pa frakcijām, lai tālāk nonāktu pārstrādes uzņēmumos.
Infografika: Jelgavas pilsēta
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē